DOC: ´07 Honda Civic Type-R, Deep Bronze Pearl - track day car

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DOC: ´07 Honda Civic Type-R, Deep Bronze Pearl - track day car

    Colectia de masini personale s-a marit cu inca un model Honda Civic Type-R FN2 din 2007 si 67.000km. Noutatea nu este chiar noutate. Unii au aflat deja de aceasta achizitie, inainte sa postez vreo imagine aici sau facebook, iar faptul ca sunt la al 2 lea CTR nu mai este o noutate nici pentru mine. Eram in cautarea unei masini cu ADN sportiv si usor de intretinut pentru track day. Am luat initial in calcul varianta veche de EP3 pentru cost mai mic de achizitie, dar am ratat o masina pe care o stiam mai demult asa ca in final am gasit un FN2 care sa corespunda cerintelor mele. Este vorba de CTR-ul lui Iulian.

    Chiar daca FN2-ul lui Iulian se afla de multa vreme la vanzare si nimeni nu avea curaj sa-l cumpere, masina era echipata exact cu ce aveam eu nevoie pentru circuit: suspensie reglabila, evacuare, volanta usurata, admisie CAI si flashpro. Nu se afla in starea cea mai buna. Din cate am inteles, masina a stat o perioada destul de lunga nefolosita. Gumele cu care a venit erau mult prea mari 235/40/r17, vechi si de 2 feluri. Scaunele fata OEM lipseau si in locul lor erau instalate prost 2 scaune rosii FK (ceva mai usoare). Jantele AEZ model vechi, late si foarte grele. Discurile de frana fisurate cred ca erau EBC TurboGroove. Dupa o mica negociere cu Iulian si luand in calcul celelalte modificari ale masinii, am uitat de toate.

    Din start, achizitia acestui Type-R are ca scop competitiile auto. Nu o sa vedeti postari despre detailing sau grosimea stratului de vopsea, ci strict un proiect personal cu o masina de track day.

    Pentru inceput o sa ma rezum la cateva poze recente:

    Click image for larger version

Name:	13458569_1099230826803596_5879654075626016831_o.jpg
Views:	1
Size:	41.7 KB
ID:	729966Click image for larger version

Name:	13442474_1099232106803468_3179032740317852843_o.jpg
Views:	1
Size:	40.6 KB
ID:	729967Click image for larger version

Name:	13428401_1416775755015074_9159657699824485860_n.jpg
Views:	1
Size:	62.0 KB
ID:	729968Click image for larger version

Name:	13418753_1416775758348407_2829923017539886995_n.jpg
Views:	1
Size:	64.4 KB
ID:	729969
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos!
    Sa stii ca si eu ma tot gandesc sa-ti urmez modelul si sa iau la un moment dat un CTR si sa il fac de circuit. Oscilez un pic intre un fwd si un rwd, dar sa ajung acolo
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • #3
      Pe cand rollcage ?
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #4
        Nu prea ai multe variante ieftine pentru circuit. In categoria aspirate intra Clio RS 2 sau 3 si Type-R. Pentru track day ai nevoie de o masina fiabila si usor de intretinut. Motorsportul este scump.

        Rollbar la toamna. Trebuie sa termin etapele de Rotac. Pana acum m-am dat cu 3 masini diferite si n-am inteles nimic. Trebuie sa invat sa ma dau cu una bine. La Rotac 2 am intrat la categoria Tuned din cauza greutatii scazute. Am avut 1188kg. Nu ar fi fost o problema sa castig clasa daca stiam sa ma dau bine cu masina si era setata corespunzator. Aveam varianta sa intru la Street+ cu cateva kg in plus, dar chiar vroiam sa vad greutatea actuala.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Doc, incet incet incep sa visez la un TypeR ca al tau sau la o S2000. O masina de distractie in weekend si cu care din cand in cand sa trag o fuga pe Hungaroring sa ma dau. Si pe Nurburgring...daca mai apuc As vrea Honda si nu un M3 pentru ca senzatia mea e ca de o Honda pot sa trag mult mai tare fara sa imi fie frica sa nu crape ceva. Si cred ca e si mai ieftin de intretinut. Avand in vedere ca le-ai avut pe amandoua...care ar fi recomandarea ta? Bugetul il vad pe la 10.000-12000 maxim.

          Comment


          • #6
            N-am mai scris nimic de masina in ultima vreme. M-am accidentat si momentan nu pot sa alerg cu CTR-ul, dar sper ca pana in August cand este urmatoarea cursa Rotac sa ma recuperez. Ieri am chemat un prieten sa puna folie pe geamuri pentru a mai scade un pic temperatura din interior. De cand am scos instalatia de A/C fac sauna in masina. Subit nu imi mai merge geamul de la sofer, chiar daca masina a stat nemiscata si nu s-a jucat nimeni cu butoanele. Cand o sa pot conduce iar manuala, am sa dau o fuga pe la Asko poate ii dau ei de cap.

            Mi-au sosit si prinderile pentru scaunul OMP si noua centura in 6 puncte. Sa vedem daca reusesc sa montez noul scaun fara sa fac modificari la podea. De abia la sfarsitul sezonului ma apuc de rollcage si atunci am unde sa-l prind.
            Attached Files
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #7
              Ce-ai patit Doc?
              ....

              Comment


              • #8
                Un mic accident pe doua roti. Am avut o aterizare fortata la viteza mare si m-am ales cu o aripa franta. Nu mi-am rupt oasele, dar am avut diagnostic de disjunctie acromio-claviculara de grad V. Remedierea s-a facut doar prin interventie chirurgicala si implant. Acum am o mana bionica.

                Asa se intampla cand iesi la plimbare dupa un concurs de 4 zile prin muntii. Am fost prea relaxat si m-a luat prin surprindere. Cu toata experienta mea la cazaturi, am aterizat ca un bolovan direct pe umar. M-am ales cu o vanataie, un deget luxat si ligamante rupte la clavicula. Asta cu doar 3-4 km inainte de pensiune.
                Acum am mai mult timp sa ma ocup de pregatirile CTR-ului. Programul la munca este mai scurt, include 2-3 ore somn dupa amiaza si sunt mai relaxat. Incet, incet voi incepe recuperarea. Pe bicicleta ma pot sui de abia peste 2-3 saptamanii de la operatie, dar sezonul de concursuri este compromis. Nu am voie inca sa ma dau la vale. O sa fiu prieten cu rutierii.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #9
                  Însănătoșire grabnică, Doc!

                  Comment


                  • #10
                    Iti multumesc. Incerc sa ma odihnesc cat mai mult. Ieri a fost trackday si am vazut ca au fost mai multe Honde pe circuit. Imi pare rau ca nu am resusit sa ies si eu. Oricum nu au sosit distantierele pentru roti si nici nu am montat scaunul.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • #11
                      Saptamana viitoare masina pleaca la Ploiesti pentru noi modificari. Voi scoate multe plastice din interior si mocheta. Vreau sa fac cateva modificari la podea, rezervorul sa-l mut in portbagaj si sa sudez barele pentru scaune si centuri. Am nevoie de un bord cu airbag-urile sarite. Trebuie sa-l modific si nu vreau sa-l stric pe cel bun. Daca stiti pe cineva care a facut accident cu Civic si au sarit airbag-urile, ma ofer sa facem schimb.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #12
                        Gasesti multe pe olx cu airbag-urile sarite ) [/joke]

                        Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • #13
                          Cu scaunele originale ce ai facut?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Dozer View Post
                            Gasesti multe pe olx cu airbag-urile sarite ) [/joke]

                            Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                            O sa ma uit si pe acolo, dar am zis sa pun intrebarea pe forum poate are cineva nevoie.

                            Originally posted by M4R1U5 View Post
                            Cu scaunele originale ce ai facut?
                            Am cumparat masina fara scaune originale. Doar bancheta spate este disponibila.
                            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                            Comment


                            • #15
                              Aoleu! Acum vad...Doc, iar ti-ai luat Type-R?
                              maruta
                              Senior Member
                              Last edited by maruta; 22-07-16, 15:40.
                              CR-V e:HEV
                              JAZZ GD1 CVT
                              Ex: CR-V RE6

                              Ex: RDX TB1
                              Ex: Civic FD1

                              Ex - JAZZ GD1
                              Ex - ACCORD Type-R
                              Ex - DEL SOL EH6

                              Comment

                              Working...
                              X