LYN: '10 Honda Civic TYPE-R, Championship White

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am luat Nokian zLine care din tot ce am citit ar fi de nivel Michelin PS3. Inca nu le-am pus pe masina sa-mi dau cu parerea, urmeaza.
    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

    "Binele o duce rau in Romania"

    Comment


    • Originally posted by Brainiac View Post
      In urma 6 luni am avut aceeasi dilema ca si tine: ce sa aleg intre PS2 si PSS. Si pana la urma am optat pentru...Potenzele cu care vine masina stock
      Acum depinde de tine ce faci cu masina. Daca te duci pe circuit, daca mergi cu ea mai mult in oras sau mai mult afara, daca o ai doar ca masina de week-end, etc.
      Mie mi-a convenit la Bridgestone-uri ca au ranforsare laterala zdravana si protejeaza foarte bine jantele la denivelari (in 4 ani nu am strambat nicio janta, desi am mers destul de mult in oras). Si desi nu sunt cine stie ce anvelope dpdv al aderentei, pentru utilizare zilnica mi se par suficiente.
      Regret sa iti spun direct, dar pentru oricare dintre conditiile de mai sus, PSS erau o alegere mai buna.

      Pentru oras cel putin, Potenza sunt MULT mai dure, ai fi apreciat sigur plusul de confort dat de PSS. Legat de circuit vs. daily car, mie PSS mi se par mai daily, in sensul ca nu trebuie incalzite asa rau, franeaza mai ok, fara sa ne bagam in discutia de aderenta.

      Iar legat de rezistenta la gropi, eu am luat masina cu 3 din 4 Potenza cu galme (vreo 2 urate rau) si 2 jante strambe. Asta in doar 20.000km. Am pus PSS si intr-un an nu au patit nimic anvelopele, sigur aici mai depinde si de stilul de mers, eu sunt atent la gropi, desi la cum arata Bucurestiul in ultima vreme, e cam imposibil sa ratezi tot...

      LE: Potenza sunt mai bune dpdv directie, au feeling mai bun. De asemenea, dupa o incalzire zdravana sunt bune, in concluzie, pe circuit sunt apreciate, mai ales ca rezista bine, nu se fac bucati de la utilizare puternica.

      In concluzie LYN, daca vrei Michelin, mergi pe PSS. Daca nu, arunca un ochi la alte marci - Dunlop SportMAXX RT, GY Eagle Assym, poate Yokohama etc.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • dunlop sport maxx 205 45 18 mi-am pus eu, tari ca dracu, parca am pietre agatate de rotile din fata; inainte am avut putin mai joase, insa mai moi - 215 40 18 pzero nero, plang dupa ele; acu' 10 ani probabil as fi fost super incantat de dunlop-urile astea...
        Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

        '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

        Comment


        • @Spoon: maxx simplu sau RT?
          Am eu RT-uri si sunt mai ok decat bridgestonurile, ca sa nu zic ca ieri la 3grade pe ploaie se tineau excelent.


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • asta e - http://www.cauciucuridirect.ro/produ...45/18/R-123023
            eu n-am zis ca nu se tin bine, am zis ca sunt tari in comparatie cu alea vechi; am senzatia ca am runflat-uri; pzero uzate aveau 9,6kg, astea au 9,6 de noi, insa feelingul e ca si cum ar avea 15
            Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

            '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

            Comment


            • Din ce vad sunt sport maxx normale care stiam ca nu se mai fabrica de cel putin 3ani...eu am avut maxx normale acum 6ani.


              Sent from my iPhone using Tapatalk
              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

              Comment


              • sunt din 2014
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • Cauciucurile dure sunt degeaba, parerea mea. Pe o masina confortabila, ti-o fac rigida, dar nu in sensul bun, din suspensie ci din cauciuc; adica nu va sta bine pe curbe, dar vei simti orice denivelare, zgaltaiala etc. Am avut Potenza pe Accord si stiu ce zic, le tineam la 1.8 presiune, sa fie cat de cat ok... Iar pe o masina deja rigida, ti-o fac caruta, am fost mega incantat de cum s-a schimbat FN2-ul cu PSS montate. Acum puteti sa ziceti ca ajuta la sportivitate, ca una, ca alta, tot nu mi se pare ca merita pe un daily car... Daca as avea o masina de fun si doar atat, as pune niste Yoko AD08, dar altfel nu.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Notatia XL vine de la Extra Load, anvelopa avand talonul ranfosat. Sunt mai dure ca cele obisnuite dar totusi nu se compara cu ROF-urile.
                    Chiar ieri mi-am schimbat rotile de iarna, am 2 cu gume rof si 2 normale montate pe jante de tabla. Nu le-am cantarit dar diferenta de greutate este ce aproape 5kg, pentru cele rof.
                    La rotile de vara am renuntat la rof in favoarea unui kit de pana. Cu gropile din bucuresti nu fac casa buna.
                    Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                    In cautare de altceva

                    Comment


                    • Pana la urma am cumparat Michelin PSS. Intre timp am facut si revizia de 70k km si am constatat ca sunt uzate discurile de pe fata, ma gandeam sa pun Tarox G88, insa nu stiu mare lucru despre ele. Ce imi recomandati Tarox G88 sau Oem?
                      Ex:Civic Type S FN1 '08
                      Civic Type R FN2 '10

                      Comment


                      • imi poti spune te rog, cat te-au costat cauciucurile?

                        Comment


                        • Zimmerman sport, am fost foarte multumit de ele pe 2.2


                          Sent from my iPhone using Tapatalk
                          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                          Comment


                          • @BizaRRe - 2600 ron
                            Ex:Civic Type S FN1 '08
                            Civic Type R FN2 '10

                            Comment


                            • Originally posted by LYN View Post
                              @BizaRRe - 2600 ron
                              Multumesc, sa te poarte in siguranta!

                              Comment


                              • A incercat cineva placute Ferodo DS2000 ??
                                Ex:Civic Type S FN1 '08
                                Civic Type R FN2 '10

                                Comment

                                Working...
                                X