FANATIC: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• handyman
    replied
    Originally posted by ticker
    ... nu prea. La testul u-split (de stabilitate la franarea pe suprafete cu aderenta diferita) multe masini cu ESP sunt mai slabe ca Loganul doar cu ABS :lol: ... deci asta cu "tehnologiile de asistare a directiei" cam dispare :P
    partea cu stabilitatea la logan o iau ca pe o gluma ... si o sa iti zic si de ce ...

eram cu loganul acum 2 Weeckend-uri .. si aveam nu mai mult de 100 km/h. si f frumos intr-o curba a pierdut aderenta grupa mare .... am intrat pe contra sens .. mi-a fugit curul la masina in doua directii, cu greu am reusit sa o pun pe traectorie .. norocul meu ca eram pe drumul rucar bran si nu prea era circulat la momnetul respectiv

Leave a comment:

• Achim
    replied
    OT: stiu ca la vechiul Audi Quattro exista un buton de decuplare a ABS'ului special gandit pt iarna (cica franeaza mai bine fara) :roll:

Leave a comment:

• ticker
    replied
    ... nu prea. La testul u-split (de stabilitate la franarea pe suprafete cu aderenta diferita) multe masini cu ESP sunt mai slabe ca Loganul doar cu ABS :lol: ... deci asta cu "tehnologiile de asistare a directiei" cam dispare :P

Leave a comment:

• handyman
    replied
    cum ziceam maimult funn si asta tinand cont de noile tehnologii de asistare a directiei

Leave a comment:

• Fanatic
    replied
    Am mers eu iarna cu niste cauciucuri de vara extrem de proaste. Franam de la 40kmh si depaseam intersectia :lol: :lol:
    Prindeam o linie de tramvai sub roata si dansam 2 min...
    Cat de rau poate fi cu RWD...

Leave a comment:

• Achim
    replied
    RWD e baza... steer from the rear 8) si atata timp cat nu ti-e frica de masina si iti dozezi si tu cu talent acceleratia e ok

eu am mers iarna cu o taraba de Ford Scorpio fara LSD si cauciucuri de vara... si nu am murit :P

Leave a comment:

• gociu75
    replied
    Drept e ca eu am un diesel cu tractiune spate care e mai incarcat pe fata decat pe spate. Si nu poti compara mers pe umezeala cu mers prin zapada, sunt 2 lucruri total diferite. Pe asfalt uscat sau chiar si ud tractiunea spate este bestiala in schimb iarna se schimba total lucrurile

Leave a comment:

• handyman
    replied
    Originally posted by gociu75
    Cu tractiune spate e nasol iarna pt ca puntea spate nu e incarcata deloc, .
    aici te-as cotnrazice un pic .... BMW seria 1 are raportul fata/spate 50/50. l-am testat pe umezeala si vreau sa zic ca statea f bine in curbe; sa nu crezi ca l-am condus ca o batranica :twisted:

Leave a comment:

• gociu75
    replied
    Cu tractiune spate e nasol iarna pt ca puntea spate nu e incarcata deloc, nu ai un motor acolo care sa apese (doar daca e vb de Porsche :lol: ). Din care cauza pe zapada-ghiata e cam tragedie si nu te ajuta electronica. Cel mult ASR iti opreste roata de tot si stai ca prostu si nu poti sa faci nimic. Ia uitativa la cei cu BMW, Mertz si alte asemenea ce figuri "relaxate" au iarna cand e alunecos pe jos.

Leave a comment:

• Fanatic
    replied
    RWD sau AWD.
    Om vedea

Banuiesc ca nu e asa nasol iarna daca nu cumva vrei sa faci liniute intre semafoare sau sa abordezi viraje ca pe circuit. 8)

Leave a comment:

• handyman
    replied
    asta cu fugitul spatelui nu stiu ... totusi ESP /VSA isi face datoria intr-o oarecare masura ...
    eu as zice ca te misti de pe loc chia run pic mai bine ... vb de asfalt si nu de gheata , da ? :P

Leave a comment:

• gociu75
    replied
    pai e f fun cand nu poti sa te misti de pe loc sau iti fuge spatele intr-o veselie :twisted: :twisted:

Leave a comment:

• handyman
    replied
    pai si mai mare fun-ul :twisted:

Leave a comment:

• ticker
    replied
    Poate isi ia Evo X, adica AWD :lol:

Leave a comment:

• gociu75
    replied
    Daca iti vei lua tractiune spate, sa te vad ce parere o sa ai dupa prima iarna :twisted:

Leave a comment:

Working...
X