yobit net
FANATIC: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red - Hondafan

FANATIC: '07 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cu tractiune spate e nasol iarna pt ca puntea spate nu e incarcata deloc, nu ai un motor acolo care sa apese (doar daca e vb de Porsche :lol: ). Din care cauza pe zapada-ghiata e cam tragedie si nu te ajuta electronica. Cel mult ASR iti opreste roata de tot si stai ca prostu si nu poti sa faci nimic. Ia uitativa la cei cu BMW, Mertz si alte asemenea ce figuri "relaxate" au iarna cand e alunecos pe jos.
    Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

Comment

• Originally posted by gociu75
      Cu tractiune spate e nasol iarna pt ca puntea spate nu e incarcata deloc, .
      aici te-as cotnrazice un pic .... BMW seria 1 are raportul fata/spate 50/50. l-am testat pe umezeala si vreau sa zic ca statea f bine in curbe; sa nu crezi ca l-am condus ca o batranica :twisted:
      2007 Accord Executive 2.2 iCDTI M/T, Dark Mocha
      -= PH 33 GZS =-

Comment

• Drept e ca eu am un diesel cu tractiune spate care e mai incarcat pe fata decat pe spate. Si nu poti compara mers pe umezeala cu mers prin zapada, sunt 2 lucruri total diferite. Pe asfalt uscat sau chiar si ud tractiunea spate este bestiala in schimb iarna se schimba total lucrurile
        Honda Accord 2.0 M/T Sport SE 2007, Honda Jazz 1.4 M/T ES 2002

Comment

• RWD e baza... steer from the rear 8) si atata timp cat nu ti-e frica de masina si iti dozezi si tu cu talent acceleratia e ok

eu am mers iarna cu o taraba de Ford Scorpio fara LSD si cauciucuri de vara... si nu am murit :P
          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

• Am mers eu iarna cu niste cauciucuri de vara extrem de proaste. Franam de la 40kmh si depaseam intersectia :lol: :lol:
            Prindeam o linie de tramvai sub roata si dansam 2 min...
            Cat de rau poate fi cu RWD...
            ex-FN2 owner
            Loved it every second!

Comment

• cum ziceam maimult funn si asta tinand cont de noile tehnologii de asistare a directiei
              -= PH 33 GZS =-

Comment

• ... nu prea. La testul u-split (de stabilitate la franarea pe suprafete cu aderenta diferita) multe masini cu ESP sunt mai slabe ca Loganul doar cu ABS :lol: ... deci asta cu "tehnologiile de asistare a directiei" cam dispare :P
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• OT: stiu ca la vechiul Audi Quattro exista un buton de decuplare a ABS'ului special gandit pt iarna (cica franeaza mai bine fara) :roll:
                  The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.

DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

Comment

• Originally posted by ticker
                    ... nu prea. La testul u-split (de stabilitate la franarea pe suprafete cu aderenta diferita) multe masini cu ESP sunt mai slabe ca Loganul doar cu ABS :lol: ... deci asta cu "tehnologiile de asistare a directiei" cam dispare :P
                    partea cu stabilitatea la logan o iau ca pe o gluma ... si o sa iti zic si de ce ...

eram cu loganul acum 2 Weeckend-uri .. si aveam nu mai mult de 100 km/h. si f frumos intr-o curba a pierdut aderenta grupa mare .... am intrat pe contra sens .. mi-a fugit curul la masina in doua directii, cu greu am reusit sa o pun pe traectorie .. norocul meu ca eram pe drumul rucar bran si nu prea era circulat la momnetul respectiv
                    -= PH 33 GZS =-

Comment

• Originally posted by Achim
                      OT: stiu ca la vechiul Audi Quattro exista un buton de decuplare a ABS'ului special gandit pt iarna (cica franeaza mai bine fara) :roll:
                      Asa stiam si eu ....
                      ex-FN2 owner
                      Loved it every second!

Comment

• @ handyman... nu o lua ca o gluma. Testul u-split e franare in linie dreapta. Ideea e ca unele masini chiar cu ESP franeaza in linie dreapta pe o distanta mai lunga ca Loganul... nu am facut referire la stabilitete in general

Oricum la o masina cu propulsie ("tractiune" spate) conteaza mai mult talentul soferului.
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

• Originally posted by Fanatic
                          La 5.000 km a aparut acel click al ambreiajului.
                          Tu ai cumva Cruise Control pe ea? Ca si eu aud un click la Accord, dar l-am pus pe seama faptului ca probabil e un contact utilizat pentru dezactivarea CC. Si la mine s-a auzit din prima zi.

Originally posted by Fanatic
                          Zgomotul enervant pe care il fac aparatorile de la discurile de frana cred.
                          Ce rol au, dom'ne, aparatorile respective? Apara de ce?

Originally posted by Fanatic
                          Problema cu treapta a treia apare ocazional ... dar in special cand e masina rece.
                          Ai considerat vreun short-shifter? Sau ai citit pe undeva daca ajuta?
                          Civic '03 1.6 VTEC II
                          Accord '06 2.4 M/T

Comment

• oki atunci o sa iti zic fealing-ul meu despre logan ... o masina jalnica care la orice damb incepe si topaie pe sosea de parca ar fii o minge, de aici incepe distractia ... daca vrei sa franezi o sa descoperi ca ori cat de tare apesi pe frana nu franeaza
                            -= PH 33 GZS =-

Comment

• Nu am o parere superba despre logan,dar pana acuma nu am vazut frane mai bune pe alta masina chiar si cu 10k euro mai scumpa.Sta f bine la capitolul frane dricul asta.
                              Vtec Junkie B16a2.

Comment

• am testat 2 loganuri ... ambele acelasi simptome .. pierd aderenta ... si asta dupa ce iti incordezi toti muschii piciorului ca sa apesi pe pedala aia ... daca vrei sa franezi progresiv nu prea merge ... in fine ... poluam topicul omului cu pararerile noastre despre logan
                                -= PH 33 GZS =-

Comment

Working...
                                X