TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ toata lumea, posibil sa fi fost inteles putin gresit

    1. Clar ca pus turbo, in opinia mea, inseamna treaba facuta cu cap : suspensie si frane adaptate, LSD, tot tacamul. Altfel, de tiganii e plina treaba prin Romania.
    2. Stiu ca FK2-ul are si un compresor pt ture jos iar turbo pt sus. E clar ca setup-ul asta ajuta enorm la senzatia de care spuneam eu de aspirata. Totusi, exista elemente ajutatoare care sa elimine lag-ul clasic sau puterea excesiva (boost by gear sau Hondata Traction Control). Cu siguranta nu ajungi 100% la senzatia FK2-ului, dar ma astept totusi la niste rezultate decente in comparatie cu "fricile" generale.

    Polemica asta cu NA vs turbo e veche si nu-si are rostul. E vorba de senzatii diferite si ce cauta fiecare de la o masina. In ceea ce ma priveste, asa cum a spus si Taz, si eu simt nevoie de mai multa putere uneori iar NA-ul nu pare a fi solutia ideala cost vs beneficii.

    @ Doc, lasa-ma in pace. Mai fac si un swap la K20C1 ? )
    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

    "Binele o duce rau in Romania"

    Comment


    • Originally posted by GUR View Post
      @ Doc, lasa-ma in pace. Mai fac si un swap la K20C1 ? )
      Noi il asteptam, sa stii. ))
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • @gur - ai cam gresit preturile in zona unui turbo kit studiat nu cumparat pe bucati de pe net. Eu nu vorbesc despre suspensie la modul general ci despre " ‘dual axis strut’ suspension system which separates the steering and suspension forces in order to quell torque steer".

        Mai bine mai cercetati ce se poate face cu jumatate din pretul unui turbo si o sa ramaneti surprinsi de avantaje.
        Mai discutam la intalnire ca e prea mult de povestit pe forum :-)
        R 42659 - Milano Red Ep3

        Comment


        • Tu ai dreptate daca intram in mega detalii si comparatii super fine. Eu ma refeream ca poti pune un sistem turbo pe FN2 care sa se comporte decent. La urma urmei ar fi deplasat sa facem o astfel de conversie si sa avem pretentia ca transformam FN2-ul in FK2 din punct de vedere finete si multe altele.

          Originally posted by kinky_boy View Post
          Mai bine mai cercetati ce se poate face cu jumatate din pretul unui turbo si o sa ramaneti surprinsi de avantaje.
          Nu deschide subiecte sensibile gen K20/K24 .

          Da chiar, pe cand o spontana intr-o seara sa mai povestim ?
          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

          "Binele o duce rau in Romania"

          Comment


          • Ma bag si eu daca stabiliti ceva.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • Poate in seara asta.

              K20C1 nu are compresor si nici turbo cu twin-scroll. Unde ai auzit de aberatia asta? Are VTEC care ajuta la eliminarea turbo-lagului de la turatii joase.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • De venit vin si eu... dar care ma ia si pe mine ? A mea e la Asko ).

                @Doc, posibil sa fi inteles eu gresit, tu clar stii mai bine, mai ales ca o ai pe mana . Hai sa ne vedem si sa povestim, sa vad cum fac swap-ul ala ).
                '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                "Binele o duce rau in Romania"

                Comment


                • Te iau eu. La ce ora va e mai OK? Cine mai vine? Gabi KMR e prin tari straine...
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • M-as baga daca se bate ceva in cuie

                    Iar e plecat KMR-ul? se tot plimba
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • Nu ai vazut ca a umplut facebook-ul de poze cu garla de la greci. )
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • Doc, la mesaje pe whatsapp mai raspunzi?
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Cand le vad mai raspund.
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • ia sa arunci o privire aici
                            sigpic

                            Comment


                            • Update

                              Masina a facut 86k km. La 85k, acum 3 saptamani, a primit un ambreiaj nou OEM chiar daca cel vechi mai mergea.
                              Toate bune, mai putin un amrtizor fata dr scurt care trebuie schimbat...nu se simte la mers.

                              Azi am primit cartea "Honda TypeR" scrisa de francezul Lionel Lucas si arata extrem de bine. Asteptarea a meritat.
                              Proiectul lui a inceput acum 1 an si jumatate, iar eu comandat cartea undeva prin Aprilie (parca).

                              Click image for larger version

Name:	image1.jpg
Views:	1
Size:	50.2 KB
ID:	725860Click image for larger version

Name:	image2.jpg
Views:	1
Size:	43.4 KB
ID:	725859

                              Cochetez cu ideea de FK8 din ce in ce mai mult, >80% sanse sa o comand, doar ca inca imi place FN2-ul...aspiratul. Totusi as face o tura cu un FK2 sa-mi dau seama de senzatia noului motor.

                              In alta ordine de idei, e cineva care e interesat de un FN2?
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • Masina e oficial de vanzare, pret 10k EUR.

                                Imediat ce pot o sa deschid si topic cu poze, etc
                                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                                Comment

                                Working...
                                X