miek2005: '19 Honda Civic Type R GT, Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Se pare ca incepand cu facelift-ul si Type R va primi filtru de particule. Deci sound-ul va fi afectat. Facelift-ul are un sintetizator de sunet "dynamic sound control" pb pt a compensa. Trist cum toate masinile sunt "castrate" de reglementari stupide.
    Deci daca va ganditi la achizitia unui type R e momentul sa profitati inainte de facelift.

    Comment


    • #47
      TypeR FK8 vine cu filtru de particule deja de vreun an. Nu are treaba cu faceliftul. Doar cele fabricate in primul an nu au GPF. Reglementarile sunt bune daca ne uitam ce masini circula pe la noi si ce fel de aer respiram, nu trebuie sa exageram acum.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #48
        Originally posted by Xander View Post
        TypeR FK8 vine cu filtru de particule deja de vreun an. Nu are treaba cu faceliftul. Doar cele fabricate in primul an nu au GPF. Reglementarile sunt bune daca ne uitam ce masini circula pe la noi si ce fel de aer respiram, nu trebuie sa exageram acum.
        Adevărat!
        Nu am sesizat vreo modificare a sunetului la prefaceliftul 2019.

        Comment


        • #49
          Originally posted by Xander View Post
          TypeR FK8 vine cu filtru de particule deja de vreun an. Nu are treaba cu faceliftul. Doar cele fabricate in primul an nu au GPF. Reglementarile sunt bune daca ne uitam ce masini circula pe la noi si ce fel de aer respiram, nu trebuie sa exageram acum.
          Type R meu produs 2.01.2019 nu are filtru sigur.

          -la benzina emisiile de particule sunt mult mai reduse decat la diesel
          -"ce fel de aer respiram" - cred ca exageram stand cu masina lipita de c... toata ziua aici e problema. Si de aici lucruri mult mai grave - obezitate, boli cardiovasculare
          -pana vor ajunge la noi masinile filtrele vor fi infundate si apoi scoase
          mike2005
          Senior Member
          Last edited by mike2005; 21-01-20, 18:29.

          Comment


          • #50
            Originally posted by vtin View Post

            Adevărat!
            Nu am sesizat vreo modificare a sunetului la prefaceliftul 2019.
            Cum ti-ai dat seama ca ai filtru particule pe type r?

            Comment


            • #51
              E scris in in cartea de identitate a mașinii.
              Ma rog, știam că are GPF īncă de cānd făcusem rezervarea (martie 2019).

              Comment


              • #52
                Originally posted by vtin View Post
                E scris in in cartea de identitate a mașinii.
                Ma rog, știam că are GPF īncă de cānd făcusem rezervarea (martie 2019).
                Mersi mult. Nu tin minte sa fi scris dar mai verific odata.

                Comment


                • #53
                  Originally posted by mike2005 View Post

                  Type R meu produs 2.01.2019 nu are filtru sigur.

                  -la benzina emisiile de particule sunt mult mai reduse decat la diesel
                  -"ce fel de aer respiram" - cred ca exageram stand cu masina lipita de c... toata ziua aici e problema. Si de aici lucruri mult mai grave - obezitate, boli cardiovasculare
                  -pana vor ajunge la noi masinile filtrele vor fi infundate si apoi scoase
                  Alegi sa compari cu cea mai rea chestie (dieselul) doar ca iti sustii teoria.

                  Nu stiu daca te refereai la mine, dar sa stii ca eu sunt sportiv, am 2 masini dar merg mult pe jos sau cu metroul, dar in caz ca nu realizezi a devenit aproape imposibil sa mergi pe jos sau cu bicicleta pe langa masini in Bucresti din cauza noxelor. Pe mine ma ustura narile, ma apuca tusea cand stau printre masini in aglomeratie, macar daca sunt si eu in masina am optiunea de recirculare aer... Tocmai asta e problema, ca nu se mai poate sa o arzi "eco".

                  Momentan se scot filtrele fiindca legislatia permite, eu inca sper sa ajungem sa pedepsim (poate chiar cu inchisoarea) astfel de practici. E dreptul sa respir un aer decent mai mult decat e dreptul unui "barosan" sa se care intr-un A6 diesel.

                  Sa stii ca schimbarea vine de la fiecare dintre noi, daca atitudinea e de genul asta ("Trist cum toate masinile sunt "castrate" de reglementari stupide.", "pana vor ajunge la noi masinile filtrele vor fi infundate si apoi scoase") nu prea se poate produce schimbarea.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by Xander View Post

                    Alegi sa compari cu cea mai rea chestie (dieselul) doar ca iti sustii teoria.

                    Nu stiu daca te refereai la mine, dar sa stii ca eu sunt sportiv, am 2 masini dar merg mult pe jos sau cu metroul, dar in caz ca nu realizezi a devenit aproape imposibil sa mergi pe jos sau cu bicicleta pe langa masini in Bucresti din cauza noxelor. Pe mine ma ustura narile, ma apuca tusea cand stau printre masini in aglomeratie, macar daca sunt si eu in masina am optiunea de recirculare aer... Tocmai asta e problema, ca nu se mai poate sa o arzi "eco".

                    Momentan se scot filtrele fiindca legislatia permite, eu inca sper sa ajungem sa pedepsim (poate chiar cu inchisoarea) astfel de practici. E dreptul sa respir un aer decent mai mult decat e dreptul unui "barosan" sa se care intr-un A6 diesel.

                    Sa stii ca schimbarea vine de la fiecare dintre noi, daca atitudinea e de genul asta ("Trist cum toate masinile sunt "castrate" de reglementari stupide.", "pana vor ajunge la noi masinile filtrele vor fi infundate si apoi scoase") nu prea se poate produce schimbarea.
                    Emisiile mai reduse de part la benzina e un fapt. Ia-l cum vrei.

                    Si eu zilnic ma deplasez cu transport public, pe jos, bicicleta. Chiar si de la supermarket car in carca, ca-i la 15 min de mine. Masina doarin timpul liber pt depl in afara orasului. Cam 6-7000 km pe an.
                    Principala cauza a poluarii e lipsa de masura a oamenilor, glutonia. Chiar si cateva sute de metri merg cu masina lipita de c... Aveam masina de firma inainte, nu ma costa nimic, am ales sa ma deplasez fara ea, pentru mediu, forma fizica.
                    Se compara amuzamentul ocazional intr-o masina sport (cateva mii km) cu zeci de mii km anuali de ars diesel?

                    Comment


                    • #55
                      Nu se compara, si eu sunt pro masini sport. Felicitari pentru cum alegi sa te comporti vis a vis de mediu. Candva exemplul nostru personal va educa multa lume si vom ajunge departe. Asta e singura cale. Eu am un Bianchi (bicicleta) cu care nu mai pot sa ies decat in weekend sau noaptea, sau in afara orasului pe drum necirculat. In Bucuresti ziua e imposibil, imi fac rau mie. Asta e situatia adevarata din pacate.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by mike2005 View Post
                        - sistemul asta keyless cu proximitate e o porcarie. Vrei sa verifici usa daca s-a incuiat si el o descuie chiar daca incerci usile din spate. Ok poti verifica dupa martorul de alarma din bord. Dar totusi o complicare inutila, mai bine puneau niste boxe mai bune de banii astia.
                        Type R-ul are senzori si la usile spate? Ca Civic-ul normal cu keyless nu are, poti trage de usile spate pana le rupi, masina odata incuiata, asa ramane.
                        Daca nu are atunci e cam greu sa se descuie..

                        Comment


                        • #57
                          Pune cheia lāngă un telefon īn buzunar și īți garantez ca nu mai deschizi mașină neam). O poți verifica fără stres. Pățit aproape zilnic, mai ales acu vara, cānd nu mai am buzunare la geaca și automat telefonu sta cu cheia īn buzunar. Eu nu am īnțeles DC nu au pus īnchiderea automata a ușilor după 10 - 20 km/h și deblocare completa cānd deschizi o ușă din fața. Era sa rup mānerele de la ușile spate de nu știu cāte ori cand m-am dat jos repede ca sa iau ceva din spate, dar ușile erau īnchise. Honda: the power of,, dreams")

                          Comment


                          • #58
                            Hai sa ne intelegem
                            - usile din spate, cel putin la mine, nu au sensori de proximitate => nu poti sa descui masina incuiata folosind manerele lor, la fel cum nu o poti nici incuia pentru ca nu au butoane. De aici mirarea mea, cum se descuie masina la actionarea manerelor spate daca acestea nu au senzori?
                            alexme24
                            Senior Member
                            alexme24 in US este disponibila optiunea de incuiere / descuiere automata functie de diversi factori (gen cutia pusa in P); la noi in manual nu apare insa optiunea;

                            La mine cheia sta doar langa telefon (nu in buzunar ci intr-o gentuta de umar mica) si nu am observat vreodata vreo problema.
                            closchkutza
                            Senior Member
                            Last edited by closchkutza; 23-05-20, 23:09.

                            Comment


                            • #59
                              Exista un timp (cateva secunde, 2-3-5, nu mai tin minte exact, scrie-n manual), in care poti verifica inchiderea masinii. Dupa acea perioada, daca bagi mana se deschide, insa e suficient cat sa verifici.

                              On the other hand, eu mereu rabatez oglinzile (doua click-uri pe buton) si asa imi dau seama daca e totul ok. M-am luptat un pic cu OCD-ul, dar m-am obisnuit.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by closchkutza View Post

                                Type R-ul are senzori si la usile spate? Ca Civic-ul normal cu keyless nu are, poti trage de usile spate pana le rupi, masina odata incuiata, asa ramane.
                                Daca nu are atunci e cam greu sa se descuie..
                                Originally posted by closchkutza View Post
                                Hai sa ne intelegem
                                - usile din spate, cel putin la mine, nu au sensori de proximitate => nu poti sa descui masina incuiata folosind manerele lor, la fel cum nu o poti nici incuia pentru ca nu au butoane. De aici mirarea mea, cum se descuie masina la actionarea manerelor spate daca acestea nu au senzori?
                                alexme24
                                Senior Member
                                alexme24 in US este disponibila optiunea de incuiere / descuiere automata functie de diversi factori (gen cutia pusa in P); la noi in manual nu apare insa optiunea;

                                La mine cheia sta doar langa telefon (nu in buzunar ci intr-o gentuta de umar mica) si nu am observat vreodata vreo problema.
                                Confirm, Type R nu are senzori la manerele usilor din spate.
                                S-a intaplat acum 1 an si nu mai tin minte conditiile exacte. Stiu doar ca m-am departat vreo 10 metri, m-am intors sa verific si s-a deschis portiera spate(o folosisem inainte de a incuia masina). Poate am atins si manerul fata inainte de asta? Nu mai stiu...

                                Ma intreb care e utilitatea practica a acestui senzor in maner? Daca am o mana libera sa deschid manerul, o am si sa apas un buton la telecomanda.
                                Lucrez in informatica si totusi cred cu tarie ca se foloseste abuziv. Se prefera factorul "cool" in dauna practicalitatii/simplitatii. Nu mai poti sa faci nici cele mai simple lucruri fara un "app".

                                Amuzant e ca de cativa ani, cand ma interesez de vreo masina la reprezentanta, primul lucru de care imi vorbeste agentul de vanzari este - ati banuit - "tech". Ma controlez sa nu izbucnesc in ras si incerc sa-i explic politicos ca sunt interesat de prestatiile dinamice ale masinii. Le explic ca lucrez in industria IT si sunt satul pana peste cap la ce vad zilnic, plus ca inteleg lucrurile in profunzime cu bune/limitari/rateuri. De asemenea situatie am avut parte inclusiv cand m-am interesat de masini precum Bmw M2 , Porsche 718 Cayman - masini care aveau lucruri mult mai interesante de "spus" decat "tech".

                                Inclusiv la livrarea CTR-ului, la asa-zisul demo agentul era super stresat ca nu mergea conexiunea tel Android la unitatea masinii. Pfff...i-am spus sa treaca peste. Relevant nu?
                                Originally posted by alexme24 View Post
                                Pune cheia lāngă un telefon īn buzunar și īți garantez ca nu mai deschizi mașină neam). O poți verifica fără stres. Pățit aproape zilnic, mai ales acu vara, cānd nu mai am buzunare la geaca și automat telefonu sta cu cheia īn buzunar. Eu nu am īnțeles DC nu au pus īnchiderea automata a ușilor după 10 - 20 km/h și deblocare completa cānd deschizi o ușă din fața. Era sa rup mānerele de la ușile spate de nu știu cāte ori cand m-am dat jos repede ca sa iau ceva din spate, dar ușile erau īnchise. Honda: the power of,, dreams")
                                Merci de pont, o idee practica

                                Originally posted by marvin42 View Post
                                Exista un timp (cateva secunde, 2-3-5, nu mai tin minte exact, scrie-n manual), in care poti verifica inchiderea masinii. Dupa acea perioada, daca bagi mana se deschide, insa e suficient cat sa verifici.

                                On the other hand, eu mereu rabatez oglinzile (doua click-uri pe buton) si asa imi dau seama daca e totul ok. M-am luptat un pic cu OCD-ul, dar m-am obisnuit.
                                Depasisem sigur acest interval. Asta ar explica partial.
                                mike2005
                                Senior Member
                                Last edited by mike2005; 24-05-20, 21:40.

                                Comment

                                Working...
                                X