S O R I N: '18 Honda Civic Type R 2.0T GT, Rally Red

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Salve Sorin.
    Nu am avut pānă acum probleme cu aburit blocuri optice de vreun fel.
    Sper să se rezolve, dar... cred ca va dura un pic pānă să īți vină, am experiența de cānd am avut-o lovită și le-am așteptat un pic..
    I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

Comment

Nici la mine nu s-au aburit pana acum. Imi zicea un vecin care are un Sport din 2017 ca parca a vazut odata la a lui insa n-a mai reprodus comportamentul apoi.

Comment

Intrebare de om trezit la ora 5.
        Inainte sa observi tu ca s au aburit blocurile optice spate a stat zapada pe ele masina fiind in soare?

Comment

lasa masina in soare si sigur nu o sa se mai abureasca pe urma. Din ce stiu asa se produce la masinile noi, indiferent de brand, se aburesc in primele zile, pana se evapora nu stiu ce gaz din ele etc. (asta e doar din ce am auzit, nu sunt sigur ca este asa).

Comment

Stiu ca au un gaz inauntru masinile noi si pana il elimina produce condens. Un amic a fost la asko cu aceeasi problema si la fel i-au spus, a facut o singura data acum vreo 4 luni (abia cumparata) iar de atunci nu a mai avut probleme.
            "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

The Power of Dreams

Comment

Am vorbit prea curānd din pacate.
              Fost cu mașina azi la spălat și ceața este prezentă īn blocurile optice.

Oricum īn maxim 1000 km schimb uleiul, deci am un pic de timp să mă dumiresc ce și cum
              I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

Comment

Aer cald si umed din interiorul blocurilor care condenseaza la frig. Asa s-ar explica de ce nu a aparut pana acum, cand temp exterioara a scazut.
                Ca o sticla goala de plastic care are dopul pus si pe care o scoti din casa afara in frig. In cateva minute se abureste pe interior, desi este goala.

Comment

Cu scuzele de rigoare pentru Ć®ntĆ¢rziere ... Felicitări pentru noua achiziție omule! Mă bucur că nu ai renunțat la Honda!

Sent from my SM-A530F using Tapatalk

Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

Comment

Mama lor de diacritice in Tapatalk... Mai bine scrieti fara
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Punk
                      Senior Member
                      Punk, iti multumesc. Honda este................ Honda! Honda este un "microb" frumos!

Baieti, vis a vis de condensul din stopuri, este a 2-a oara cand apare. In prima faza nu am bagat in seama. Acum am vazut mai mult decat prima data si le am studiat. Eu cred ca au o problema. Nu e ceva grav, probabil ca o sa stau asa pana la proxima revizie si mai vad pana atunci cum se comporta. Nu merita un drum la Bucuresti, mai ales iarna, daca era vara, plecam in secunda 2, pentru drum!

De obicei nu sunt atat de tipicar la defectele care apar daca nu par grave si se pot rezolva (cateodata de la sine) in decursul unei perioade. Ce sa spun, am auzit un bazait cand dau drumu' la AC/caldura, nu m-a facut sa imi fac griji, am citit despre el si deocamdata apare si dispare. Daca o sa fie mai grav, nu stau, ma duc direct la Asko.

@Wydarr, e clar, au probleme stopurile daca si la tine a aparut condens.

In alta ordine de idei, cand conduci o asemenea masina pe o vreme ca asta este ca si cum ai sta cu o femeie frumoasa intr-o camera si doar te uiti la ea........... fara sa ii faci ceva. Naspa vreme, nici frig, nici cald, nici ploaie, nici zapada, fix ca naiba. Ma multumeste ca se incalzeste repede, apropo, se incalzea mai repede Accord-ul...

Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                      epitesti.ro
                      anunturi.epitesti.ro

Comment

Si la propriu, si la figurat e mai cald interiorul la Accord.

Comment

Hello! Hai sa mai vedem ce sa intampla.

Avand in vedere ca nu am anvelope de iarna (folosesc alta masina), am mers rar cu Type R- ul in aceasta perioada si doar atunci cand e uscat pe strada. Am ajuns la cca 3000 de km (parca?!). Intre timp am comandat filtru de aer sport KN pe care l-am pus azi, curios fiind cum se aude. Nu am mers prea mult sa-mi fac o idee concreta, e foarte frig si oricum nu pot sa merg tare. De auzit se aude mai tare si mai grav, imi place! Mergi normal, omeneste, nu se aude nimic, bagi piciorul in ea, incepe sa se auda mai grav. Nu vreau mai mult de atat, deocamdata! Oricum o idee clara o sa imi fac cand merg mai mult cu ea si in ture.

In alta ordine de idei, voiam sa va intreb de niste distantiere. Jantele sunt superbe, nu vreau sa le schimb cu toate ca am vazut in State sunt multi care si le schimba si isi pun mai mici, de 18 chiar. Mie imi plac foarte mult astea, in schimb sunt cam inguste si intra sub aripa. Am vazut ca au inceput deja sa isi puna americanii distantiere si jantele arata altfel. Un video exemplificator jos de tot.

Precizez ca pe Accord am pus distantiere aproximativ repede si nu am avut nicio problema cu suspensia sau altceva.

Nu as vrea sa pun daca :

1. Pierd garantia la suspensie sau la altceva.
                          2. Afecteaza ceva pe la masina, nu stiu ce...

Daca stie cineva, poate va pricepeti mai bine... Cu distantiere si cu jantele astea, masina arata exact cum trebuie. Fara ele parca lipseste ceva...

Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                          epitesti.ro
                          anunturi.epitesti.ro

Comment

Părerea mea e ca atata timp cat masina e in garantie sa te abtii de la orice modificare.
                            Nu se stie niciodată cand ai nevoie sa apelezi la ea si te trezesti cu motive de respingere.

Sent from my iPhone using Tapatalk
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

De acord (sau Accord) ca arata mai bine cu distantierele, DAR.
                              Avand in vedere articolul bine documentat de
                              dinoc
                              Senior Member
                              dinoc aici: https://hondafan.ro/forum/forum/hond...331#post853331 si la umbra de geometrie pe care o mai stiu din liceu, ti-ar modifica geometria si ti-ar face "scrub" (nu stiu cum sa traduc in romana) pozitiv de la cel usor negativ pe care il are acum masina din fabrica cu rotile OEM.
                              My 2 cents.

Comment

Ramai cu jantele de 20, sunt superbe.
                                Masina din clip arata foarte bine cu distantiere. Eu abia astept sa trec la jantele+anvelopele de vara ca sa pun distantierele.

Comment

Working...
                                X