S O R I N: '18 Honda Civic Type R 2.0T GT, Rally Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Frumoase relatarile tale!
    S-o stapanesti cu placere!
    Eu unul nu as mai monta subwoofer pentru ca vibratiile transmise caroseriei nu fac decat sa creeze microfisuri in imbinarile dintre elemente si pe acolo poate apare rugina...
    Si eu am vandut masina si am subwoofer-ul prin casa....

    Comment


    • #62
      Nu ascult muzica data la maximum, foarte rar trec de 20 la volum, insa mi-ar placea un bass un pic mai puternic, nu ma pot obisnui cu lipsa lui aproape in totalitate la sistemul de sunet pe care il are masina.
      Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
      epitesti.ro
      anunturi.epitesti.ro

      Comment


      • #63
        Pe radio calitatea audio e cam proasta, dar eu am observat ca pe aha sau alte aplicații de muzica calitatea audio și implicit a bassului e cu totul alta, mult mai buna...
        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
        Ex:
        2014 Honda Civic Executive
        2011 Honda Civic GT

        Comment


        • #64
          In ultimul timp ascult muzica prin aplicația Spotify și de pe stick. Calitatea parca este mai buna pe aplicație, însă, nu cum vreau eu. Mașina o s-o țin minimum 5 ani, poate chiar mai mult (nu stii ce sa întâmpla in viața) și vreau sa am calitate, fără muzica in masina la calitatea pe care o doresc eu, parca nu e ce trebuie. E păcat de mașina asta, are prea multe lucruri care îmi plac la ea și altele prea putine pe care le are, neplăcute. Dacă pot sa remediez, e păcat sa nu fac. Studiez, văd care este cea mai buna soluție și pana la urma rezolv. 😊

          Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
          epitesti.ro
          anunturi.epitesti.ro

          Comment


          • #65
            Depinde ce gen de bass vrei, dar woofer-ul nu e neaparat solutia potrivita si eleganta pentru muzica care se aude bine. Niste boxe mai bune + o insonorizare pe masura te-ar ajuta mai repede sa faci muzica sa se auda bine si corect dpdv spatial (bass-ul ala care vine din portbagaj nu prea e ok).

            Si la sistemele audio de casa, woofer-ul e doar pentru filme, unde e necesar dramatismul ala, in rest muzica se asculta stereo (sigur ca boxele au si difuzoare woofer incluse, dar ai prins tu ideea). Trebuie gandit atent sa nu faci mai rau.
            Xander
            Senior Member
            Last edited by Xander; 06-11-18, 12:22.
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • #66
              Probabil cam asa trebuie:

              1. boxe noi
              2. insonorizare usi
              3. subwoofer slim cu amplif inclus (under driver seat)
              4. alt HU...

              Pentru pasionati se poate mai multe, dar cred ca difuzoarele de hartie si HU-ul e problema la Civicurile noi. Mie mi se pare stupid ca am sunet mai bun (stock) intr-un Civic de 10 ani decat intr-unul nou...
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #67
                Multumesc pentru pareri si idei.

                Ce voiam sa spun: Accord-ul Type S avea sistemul de sunet aproximatix mai bun decat Type R-ul actual, avea in plus 2 boxe din spate care faceau oleaca de bass, nu suficient, insa era ceva acolo. Am pus subwoofer si a fost ok, eu cel putin am fost multumit si nu imi trebuia mai mult. Am mai spus, imi place muzica la un nivel mic dar sa se auda bine, cand am o melodie care imi place mai mult, atunci dau volum mai tare un pic, vreau sa aud eu, nu altii pe strada. Nu as vrea sa schimb boxele sau sa insonorizez usile, sunt convins ca ar fi o miscare buna pentru un sunet intr-adevar de calitate, dar prea mult pentru ce vreau eu.

                In acest moment as vrea doar subwoofer, imi face cu ochiul cel sub scaun, fara a afecta portbagajul. Vara, toamna si primavara o folosim (cateodata) si ca masina de familie, copiii sunt innebuniti dupa "masina rosie" si nu ii pot refuza, mai ales ca imi place si mie mult, deci trebuie sa avem cat mai mult loc. Iarna e pe vine, o bag in garaj, pana la primavara am timp sa iau cea mai buna decizie.

                In alta ordine de idei, am uitat sa le spun celor de la Asko sa imi regleze duzele de apa, o sa trebuiasca sa reglez eu, sunt reglate ca naiba, stropesc la baza parbrizului, jos de tot. Asa au venit reglate sau a umblat cineva la ele pe drum, nu stiu ce sa zic.

                Am o dilema vis a vis de amortizoarele de la Type R. La Touareg cand ridic masina pentru a schimba placutele sau ceva la vreo roata, pun suspensia pe mod jack, adica blocheaza suspensia, fiind pe perne de aer, daca nu as face acest lucru, probabil ca s-ar sparge pernele. Ma gandesc la Type R ca nu ar fi nevoie de asa ceva, nu ma pricep eu prea bine la suspensie dar am zis sa va intreb, poate va pricepeti mai bine ca mine. Doamne-fereste, fac pana ceva si sunt nevoit sa o ridic si nu vreau sa imi bat joc de masina. Din ce stiu la Type R se schimba ceva la amortizoare pe modurile Confort-Sport-RPlus, nu le ridica sau coboara. dar cel mai bine sa fiu sigur.

                Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                epitesti.ro
                anunturi.epitesti.ro

                Comment


                • #68
                  Poti ridica masina fara nici o problema. Suspensia este diferita fata de ce ai pe Touareg, nu ai perne de aer, doar amortizoare cu niste supape de circulare a uleiului comandate electronic.

                  Comment


                  • #69
                    @Sonorizare: Pot confirma ca schimband diff-urile din fata sistem + 1 subwoofer decent in porbagaj, la sedan am rezolvat problema. Degeaba ai baga bani in insonorizare + diff-uri schimbate in toata masina, daca HU-ul va taia basii (asa cum o face in prezent). Under the seat s-ar putea sa iti provoace cateva probleme datorita duzelor de AC/caldura de sub scaune (daca ai AC e ok ca raceste sub-ul, dar daca bagi caldura nu prea mai e ok).

                    @depozitare pe timp e iarna: e un spray antirozatoare de la Liqui Molly. Daca vrei sa o garezi, iti recomand sa aplici inainte tratamentul. imbracamintea cablurilor electrice contine soia si este foarte apetinsata pentru soareci (probata de mine si de inca cativa).

                    PS: foarte tare masinuta nu am reusit sa fac test drive cu una, dar cred ca e mega senzatie.

                    Comment


                    • #70
                      Difuzoarele stoc pe Civic X sunt de o calitate foarte slaba... sincer, astea trebuie schimbate primele, altfel nu vei avea calitate.
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        Felicitari Sorin, fix la fel am zis si eu...viatza e prea scurta pentru regrete. Eu am avut cand am luat FK3-ul si nu FN2-ul la inceput, si asta din cauza nr de usi (nu aveam masina mai mare de familie)i...5 ani m-am gandit la FN2 pana l-am luat.
                        Suntem norocosi ca avem niste jumatati care ne lasa sa fim "copii"
                        Iar Honda se conduce altfel, e alta emotie, simt diferenta si intre RAV si CRV.
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • #72
                          Ambele lămpi de pe spate se aburesc. Acum câteva zile am spălat-o și azi am văzut. Ce naiba sa fac? Ma duc la garanție? E o situație nu prea plăcută... Dacă ma duc la garanție, sigur le schimba, am pățit și la Accord, însă măcar sa rezolv sa nu pună altele noi și alea sa facă le fel. La Accord pățeam cu farurile nu cu stopurile.

                          Am aproximativ 2500 de km.😆
                          S O R I N
                          Senior Member
                          Last edited by S O R I N; 02-12-18, 18:49.
                          Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                          epitesti.ro
                          anunturi.epitesti.ro

                          Comment


                          • #73
                            Sau se scot si se pune o izolatie, de exemplu cu silicon...
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #74
                              SORIN, copilu' meu, plange ca sta pe loc!!!!!

                              On-topic, mergi si solicita inlocuire.

                              Comment


                              • #75
                                Florine, merg cu mașina, nu suferă de nimic.😀 Doar dacă ninge nu o iau, in rest e ok. Ma enervează Touaregul, se încălzește greu și cum ma fâțâi eu prin oraș de colo - colo, îmi trebuie caldura repede. Am renunțat la garaj, o țin lângă mine, nu ma pot despărți de ea!😃 Merg atent, merg normal-omenește și e ok. Dacă ninge sau e pericol iau Touaregul, nu-i bai!

                                Lasand gluma, o sa sun probabil la Asko sa vedem ce zic.
                                Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
                                epitesti.ro
                                anunturi.epitesti.ro

                                Comment

                                Working...
                                X