WYDARR: '18 Honda Civic Type R GT Polished Metal Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Thanks dacliber pentru clarificare.

    Am montat camera in dreapta sus. Maine fac prima proba de condus. Deocamdata firul este semi-mascat (mai putin stalpul). Eventual la revizia de 1000 km vorbesc cu cineva de acolo sa ma ajute.
    In alta ordine de idei.. in spiritul si litera ideii - Honda Civic Type R - masina de familie perfecta... pentru toata familia, soarecii au primit boostere de la Graco cu prindere ISOFIX. Rosii cu negru, evident.



    Din categoria "chestii ciudate de care acum ma lovesc prima oara", cum intru pe altceva decat asfalt curat, se aude zgomotul nisipului si pietricelelor aruncate de pneuri...


    Cam atat in seara asta ca sunt cam spart de oboseala.
    Maine, prima iesire din Bucuresti. Yay!

    O seara buna tuturor
    I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

    https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

    Comment


    • #47
      Anvelopele sport "lipicioase" sunt de vina
      ....

      Comment


      • #48
        Unul dintre cele mai frumoase post-uri citite de mine. Felicitari pentru achizitie si pentru atitudine.
        Sa va bucurati de masina si numai experiente placute va doresc!

        Comment


        • #49
          Andrei, vezi ca nu se face revizie la 1k nu la Honda.
          Am intrebat si eu si a fost ceva de genul " la noi nu dar daca vrei " si nu am am mai ajuns ca era in Dec si e era greu cu programarea.
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • #50
            Să te bucuri de ea!

            Apropo de dashcam când mergi la Asko ţi-l recomand pe Daniel, electricianul, mi-a montat două până acum şi am fost mulţumit. Deci, cu siguranţă va găsi soluţie de mascare a firelor şi traseu optim.
            '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

            Comment


            • #51
              Ai apucat sa folosesti stropitorile de parbriz ? Ale mele sunt setate cam jos si la viteze mari de-abia vezi apa si nu m-am prins cum sa le reglez. Am vazut ceva pe un forum de afara, dar nu m-as baga, caci nu vreau sa stric nimic pe acolo.
              '18 Honda Civic Type-R FK8, 2.0 VTEC Turbo, 320 HP, Championship White
              '10 Honda Civic Type-R FN2, 2.0 i-VTEC. 201 HP, Championship White
              Ex '10 Honda Civic 5D FK2, 1.8 i-VTEC, 140 HP, Milano Red

              "Without music, life would be a mistake" - Friedrich Nietzsche

              Comment


              • #52
                Hello all,

                Am ajuns cu bine, cu un pic de noroc va povestesc...
                Intai reply-urile

                Originally posted by Sheva_C View Post
                Ai apucat sa folosesti stropitorile de parbriz ? Ale mele sunt setate cam jos si la viteze mari de-abia vezi apa si nu m-am prins cum sa le reglez. Am vazut ceva pe un forum de afara, dar nu m-as baga, caci nu vreau sa stric nimic pe acolo.
                Le-am folosit o singura data in Bucuresti. Acum pe autostrada, pur si simplu nu am avut nevoie de ele. Intr-adevar par setate cam jos.


                Originally posted by zagado26 View Post
                Să te bucuri de ea!

                Apropo de dashcam când mergi la Asko ţi-l recomand pe Daniel, electricianul, mi-a montat două până acum şi am fost mulţumit. Deci, cu siguranţă va găsi soluţie de mascare a firelor şi traseu optim.
                Multumesc de info. Din cate am inteles fie Daniel fie Lucian pe partea de electrica sunt super OK. I'll keep that in mind

                Originally posted by Gogo View Post
                Unul dintre cele mai frumoase post-uri citite de mine. Felicitari pentru achizitie si pentru atitudine.
                Sa va bucurati de masina si numai experiente placute va doresc!
                Multumesc de apreciere. Incercam sa va tinem la curent cu "Experienta Civic Type R - masina perfecta de familie"

                Originally posted by Dan P View Post
                Anvelopele sport "lipicioase" sunt de vina
                Yep. Mari si lipicioase. Ventuze Continental

                Originally posted by Taz View Post
                Andrei, vezi ca nu se face revizie la 1k nu la Honda.
                Am intrebat si eu si a fost ceva de genul " la noi nu dar daca vrei " si nu am am mai ajuns ca era in Dec si e era greu cu programarea.
                OK, I'll dig around. Oricum acum camera sta decent. Nu mai este o urgenta.


                So, primul drum lung. O parte din impresiile mele sunt legate de faptul ca am trecut pe o masina din 2007 pe una din 2018. Don't laugh (too hard)

                Premiile "Tehnologia Schimbatoare de Confort la Drum Lung" merg la Adaptive Cruise Control-ul (ACC), SUPER intuitiv de folosit si absolut incredibil, precum si stergatoarele automate (din nou... nu radeti).
                N-am avut timp sa ma documentez suficient cu LKAS, asa ca, desi era activat, nu l-am testat (spre usurarea jumatatii mele).
                ACC-ul este... Jesus Christ Moses Buddha Allah si alte entitati omnisciente... L-am activat, m-am jucat 2 minute cu setarile (direct pe autostrada, ce barbat ati vazut voi sa citeasca instructiunile... ) si.. dupa 10 minute de mirare l-am dezactivat pentru ca era prea fun de condus manual. Dar il vad la mers pe distante cu adevarat lungi (multe sute / mii de kilometri) ca un adevarat diferentiator.

                On to the fun part:
                Dinamic, masina este God Almighty, Jesus Christ, Buddha, Allah, Shinto, Zeus, Jupiter si toate zeitatile.
                Pur si simplu este in alta clasa fata de orice altceva am condus pana acum (cu o exceptie notabila, dar aia era o masina de NASCAR pe Slick-uri ).
                Megane-ul este... pantaloni scurti. Si asta in conditiile in care nu am trecut de 4000 rpm (a.k.a. 170 km/h pe indicatorul de viteza).
                Astept sa treaca primii 1500 de km sa ma folosesc si de ceilalti 200 de cai care stau cuminti in grajd.


                Tratamentul hidrofob pentru geamuri - foarte, foarte, foarte multumit. Am prins reprize de ploaie pe autostrada si combinatia de auto-stergatoare cu tratamentul a fost SUPER.
                One funny caveat: din cauza tratamentului (cred), picaturile care o luau in sus pe parbriz aveau o forma de... spermatozoizi
                Iar noi doi in fata radeam de ne stricam de ras ferindu-ne de soarecii care erau in spate facandu-si de lucru cu tabletele.

                More funny stuff: mergeam noi si cand s-a lasat intunericul, vedem ca schimbatorul de viteze si cutia de energizant obligatorie sunt iluminate in rosu. Dar.. de unde vine lumina???
                Tabletele fetelor, nope. Telefoane, nope. Long story short, un led directional sus in plafoniera. Doamne ce l-am mai cautat

                The not so fun part.

                La iesirea din Braila s-a aprins senzorul TPMS. Obisnuit de la Megane ca are chiar senzori de presiune, m-am cam panicat. Am mers usor, am oprit la benzinarie, am facut presiunea, totul OK.
                Dupa, am vazut video-ul lui FlyingGato (https://www.youtube.com/watch?v=5PISkQpdjHs) m-am linistit.

                La bezinarie, manevrand masina, era sa o comit grav. Nu am vazut o bordura din aia romaneasca... So, so, so close.
                Din fericire, bordura era curbata, eu aveam 2 km/h, eram cu roata in bracaj maxim si am luat-o cu latimea cauciucului, asa ca zero damage. But I still get the shivers.

                All in all, o experienta foarte, foarte frumoasa pe care de abia astept sa o repet (minus ultima parte).

                Plus ca imi trebuie un manometru de masina.

                Aveti grija de voi si de cei dragi, Paste Fericit si sa ne auzim cu bine.
                I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                Comment


                • #53
                  No offence, incerca mai mult pe romaneste!
                  ....

                  Comment


                  • #54
                    Ai un super talent de povestitor! Citesc de parca ma uit la seriale
                    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Dan P View Post
                      No offence, incerca mai mult pe romaneste!
                      Inadins sau... https://en.wikipedia.org/wiki/Muphry%27s_law

                      @ Dan P: Nu promit ca imi iese, dar incerc. 12 - 14 ore pe zi vorbesc "rogleza corporateza" si unele lucruri sunt mai concise, mai expresive si exprima mult mai bine ceea ce vreau sa spun in engleza.

                      Acestea fiind spuse, din pacate Galatiul este rupt in asa ca Yume este in "Comfort Mode" only... Deja scoate fum pe nari. Iar acum de cand au cinema si aici, nici nu mai avem motiv sa mergem pana in Braila (Cand credeti ca au timp doi soti care au singuri grija de doi copii sa se duca la un film care nu este "Albinuta Maia 2" ).

                      Chiar vorbeam cu nevasta-mea ca daca nu ar fi avut Comfort mode, nu ar fi meritat compromisul. Dar asa... cum spune Chris Harris de la BBC "It just feels so plush".

                      Cred ca ies un pic pe dig totusi... trebuie sa ii arat lui socru-meu ce poate masina, nu?

                      Spor tuturor
                      I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

                      https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

                      Comment


                      • #56
                        Lipsa modului Confort ma facut sa mai astept cand a aparut fostul R.
                        Acum abia astept unul albastru .
                        ....

                        Comment


                        • #57
                          Da,cu TPMS-ul am avut probleme ieri de doua ori.Am inceput sa cred ca am o problema la una dintre anvelope.Am refacut presiunea si n-avea nici una nimic.Toate aveau presiune ok,fara nici o variatie.Stiam ca e mai rudimentar sistemul,insa ma asteptam sa nu dea erorile astea.Ma rog,nu-i un capat de tara pana la urma,insa si pe mine ma obliga sa port un manometru de presiune in portbagaj.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Wydarr View Post
                            Inadins sau... https://en.wikipedia.org/wiki/Muphry%27s_law

                            @ Dan P: Nu promit ca imi iese, dar incerc. 12 - 14 ore pe zi vorbesc "rogleza corporateza" si unele lucruri sunt mai concise, mai expresive si exprima mult mai bine ceea ce vreau sa spun in engleza.

                            Acestea fiind spuse, din pacate Galatiul este rupt in asa ca Yume este in "Comfort Mode" only... Deja scoate fum pe nari. Iar acum de cand au cinema si aici, nici nu mai avem motiv sa mergem pana in Braila (Cand credeti ca au timp doi soti care au singuri grija de doi copii sa se duca la un film care nu este "Albinuta Maia 2" ).

                            Chiar vorbeam cu nevasta-mea ca daca nu ar fi avut Comfort mode, nu ar fi meritat compromisul. Dar asa... cum spune Chris Harris de la BBC "It just feels so plush".

                            Cred ca ies un pic pe dig totusi... trebuie sa ii arat lui socru-meu ce poate masina, nu?

                            Spor tuturor
                            Si inca un galatean, plecat in 2000 dupa terminarea liceului Merita orasul un cinematograf. Iar centrul comercial e super.

                            Comment


                            • #59
                              E o adevarata placere sa citesc postul asta! referitor la scartaitul franelor.am fost aseara la o intalnire de masini japoneze si absolut la toate masinile cu big brake kit le scartaiau franele cand franau usor ca sa parcheze masinile
                              sigpic

                              Comment


                              • #60
                                So, feature, not bug
                                hondatu
                                Administrator
                                Last edited by hondatu; 09-04-18, 21:14.

                                Comment

                                Working...
                                X