WYDARR: '18 Honda Civic Type R GT Polished Metal Metallic

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Originally posted by Wydarr View Post
    Stau sa ma gandesc daca o faceau din titan in loc de aluminiu daca frigea mai putin...
    Eu am avut la FN2 din aluminiu si la Accord TypeR si din aluminiu (asa a venit pe facelift) si din titan (asta am acum, e de ATR pre-facelift). Nu m-am gandit niciodata la asta, dar acum ca ai spus tu, tind sa cred ca da, nu am avut probleme in general de la soare cu cel de titan. In schimb e mult mai rau pe frig...
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

Comment

• Uitāndu-mă pe coeficienții de conductivitate termică, aliajele de titan sunt cu cel puțin un ordin de mărime sub cele de aluminiu.
      Deci ar cam avea sens.
      I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

https://www.youtube.com/watch?v=h1YiQwqYV4s

Comment

• Man, am citit jurnalul tau cap coada si, exceptand partile cu loviturile incasate de Yume, m-am cam stricat de ras. Multi km plinib de zambete in continuare si..cat mai putine ghinioane (si eu care ma ofticam ca la 2 luni de la achizitia Pokemonului un caine a vrut sa-mi muste din usa dreapta spate...) .
        closchkutza
        Senior Member
        Last edited by closchkutza; 14-08-18, 22:15.

Comment

• Originally posted by closchkutza View Post
          Man, am citit jurnalul tau cap coada si, exceptand partile cu loviturile incasate de Yume, m-am cam stricat de ras. Multi km plinibde zambete in continuaresi..cat mai putine ghinioane (si eu care ma ofticam ca la 2 luni de la achizitia Pokemonului un caine a vrut sa-mi muste din usa dreapta spate...) .
          Multumesc de aprecieri. Cand ai un Type R si varsta mentala intre 10 si 12 ani, asta iese.
          De exemplu, am reciclat o soseta de unica folosinta dintr-o trusa din aia de primesti pe avion pe post de gluga de schimbator de viteze.
          Rezultatul este... spectaculos dupa cum puteti vedea.

Soseta era nefolosita. Pe cuvant!!!
          I believe that we developed a Type R that the driver will fall in love with and will want to drive forever.

Comment

• Stiu faza cu soseta, deja e de legenda Classy! The shifter from hell sau.. the molten ball of lava )

Comment

• Din cate am vazut, Type-R se conduce cu manusi, nu cu ciorapi
              Pune un knob de 1.0. N-o sa te friga/inghete niciodata si sunt sigur ca nu o sa-i fure nici un calut din motor!

Comment

• Ma ofer eu sa-l scap de knob si shifter boot (trebuie schimbate impreuna) la schimb cu reperele de pe a mea. Nu e 1.0 dar sunt sigur ca merge si cel de 1.5 are aceleasi efecte

Comment

• Am reusit cu MARI eforturi sa fac un consum mergand Bucuresti -> Breaza (~100km) legal-ish (140 pe autostrada, 110 - 120 pe DN, 80 in localitati).
                  9.5l/100km. Imi venea sa ma dau jos din masina sa o imping. I swear.

Comment

Am reusit cu MARI eforturi sa fac un consum mergand Bucuresti -> Breaza (~100km) legal-ish (140 pe autostrada, 110 - 120 pe DN, 80 in localitati).
                    Nu pricep scuze. E bine, e rau ? La 320 de CP cat ar trebui ? Poate ca a fost la deal .......

Comment

Am reusit cu MARI eforturi sa fac un consum mergand Bucuresti -> Breaza (~100km) legal-ish (140 pe autostrada, 110 - 120 pe DN, 80 in localitati).
                      Eu am avut 8,8 īn oraș. Și 11 afară mergānd mai tare. Sigur se poate mult mai bine. Eu sunt departe de ideea de a merge economic cu mașina.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• Bucuresti-Breaza e la deal.

Era mai ok pe DN1 si la retur, probabil ca scoteai un 7-8%.
                        In fine, chestia cu consumurile e relativa, eu tin minte ca la accord ma gandeam cum sa vad care e consumul maxim. Mai mult de 9.2% n-am reusit, pe un Buc-Constanta liber liber
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

Comment

• Salutare.
                          Nu e nici de bine nici de rau
                          Oricum consumul nu a fost un factor cand am ales masina, si vorba ta, are 320 CP. Iar cu CTR, nici vorba de hypermiling.
                          Era doar ca si documentare pentru oamenii care pe thread-urile de FK8 au mai intrebat despre consum.

Referitor la faza cu: "imi venea sa imping masina" - Mergand mai... sprintzar mie cel putin mi se distorsioneaza perceptia vitezei la modul ca la viteze legale, mi se pare ca stau aproape pe loc.
                          Nu chiar la modul acesta , dar oricum e destul de pregnanta senzatia.

Comment

• Eu ziceam de consum tot cu FK8.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

• Mi se pare mult daca ai mers asa incet. E drept, depinde si cat de scurt faci depasirile chiar si tinand un astfel de ritm.
                              ....

Comment

• Salutare si aici, ieri din mers

Consumul o sa mai scada, la mine asa pare cel putin...nu ca m-ar prea interesa, dar nu e mare diferenta fata de FN2. Si cu Fk8-ul scoti 7% (cred ca cel mai putin am scos 6.5%, pe o portiune scurta ca nu ma tin nervii ), iar la viteze mari te duci spre 11%.

La 140 are undeva pe la 9.5%, drum Caciulata -Buc facut cu 10.5% si stil de mers - .
                                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

Comment

Working...
                                X