KINKY_BOY: '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • KINKY_BOY: '05 Honda Civic Type-R, Milano Red

    Salutare hondari,

    Dupa multe luni de cautari si doua trei incercari esuate de a cumpara un EP3, am reusit sa-mi vad visul implinit. De joi 18.03.10 sunt fericitul posesor al CTR-ului care a apartinut lui Tom (STI).
    Se pare ca asa a fost sa fie, pt ca am vazut anuntul pe hondafan chiar de ziua mea si fiind la capatul rabdarilor (chiar dc voiam sa fie neagra si cu AC) am vorbit imediat cu Tom si ne-am inteles destul de repede, insa din cauza celor de la leasing agonia s-a prelungit destul de mult si inca nu s-a terminat definitiv pentru ca tot nu am toate actele necesare ca sa pot sa inmatriculez masina pe numele meu si sa fie in totalitate a mea si numai a mea.
    Momentan sunt foarte bucuros ca o am desi o sa ajung la momentul maxim cand o sa si pot sa o folosesc (am mers putin cu ea cat sa o aduc acasa si in rest ma invart pe langa ea toata ziua ca imi e sa nu-mi strice bucuria vreun politzai ca n-am asigurare si talonul in regula, dar luni sper sa rezolv cu amandoua).

    Masina am primit-o de la Tom cu aproape 37 de mii de km in bord si cu toate modificarile prezentate in anunt : carboanele, ambreiaj, lsd, suspensie, admisie,evacuare, frane, jante, shiftlight etc. Stiu toata istoria masinii de pe threadul lui Tom (cred ca l-am citit de vreo 3-4 ori din scoarta in scoarta) si am vazut ca a avut mare grija de ea si a bagat ce a fost mai bun in ea. Daca la exterior si mecanic masina sta foarte bine, pe dinauntru Tom a cam neglijat-o, insa o sa o aduc eu la luciul si curatenia de noua caci sunt cam maniac cu, curatenia masinii.

    Din pacate nu am decat cauciucuri de iarna la ea, asa ca trebuie sa ii cumpar cat de curand cauciucuri de vara mai ales k s-a incalzit foarte tare afara si n-as vrea sa le termin de tot pe cele de iarna (deocamdata nu prea stiu exact ce sa aleg), covoras la sofer caci Tom cu stilul lui de pilotaj a facut 2 gauri in el (efectul neridicarii calcaielor de pe podea cred eu J), un aparat audio ( sper sa fie suficiente boxele puse de Tom caci oricum nu sunt fan mii de wati putere sa cada tabla de pe masina), iar pana in vara as vrea sa imi pun si AC pe ea caci eu suport mai greu caldura. Cauciucurile sigur vor veni repede caci sunt un ‘must’ insa restul cu timpul caci bugetul s-a dus tot la cumparare.

    Momentan mai avem cate o mica problemuta pe ici pe colo, bec pozitie stanga ars si nu cred ca pot sa-l inlocuiesc eu fara sa trec pe la asko din ce am vazut (insa dc aveti vreun sfat poate ma ajutati voi dc ati patit asa ceva), toba (nush care din ele) vibreaza la anumite turatii si e cam enervanta cand mergi prin orash si cam atat din ce am reusit sa verific pana acum.

    Tom multumesc mult inca o data pentru intelegere si colaborare, sper sa ma suporti si de acum incolo cu toate intrebarile mele despre orice nedumerire la masina si sa stii ca o parte din ea va fi si a ta, pentru ca am vazut cat de rau ti-a parut cand mi-ai dat-o si te asigur ca nu a fost ultima oara cand v-ati intalnit J

    Mai multe pareri dupa ce o sa incep sa merg si yo cu ea, deocamdata usurel asa ca imi e cam frica de ea (am fost si avertizat si rugat de Tom si am vazut la alti proprietari cum te taxeaza dc nu o cunosti).

    Ma bucur la fel de mult ca am intrat si eu in randul hondarilor ca si proprietar, desi urmaresc forumul de aproape un an, mai inainte urmarind hondarii pe 4tuning.

    Cei care vin maine ne vedem la polivalenta, numai bine!!!
    Razvan
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 22-03-10, 10:44.
    R 42659 - Milano Red Ep3

  • #2
    S-o stapanesti sanatos
    Chiar eram curios cand apare noul proprietar (zilnic asteptam un new post la subforumul asta)
    ex-FN2 owner
    Loved it every second!

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru achizitie! Sa o stapanesti sanatos!
      Power of dreams, indeed!
      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/LSD

      Comment


      • #4
        Felicitari!.. Daca ai luat virusul, nu-ti mai trece, dar nu-ti fa griji, e o "boala" frumoasa!
        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

        Comment


        • #5
          S-o stapanesti sanatos, daca esti virusat e de bine!
          Acum numai sa ai grija de ea ca am inteles ca nu e de joaca masina.
          '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

          Comment


          • #6
            s-o stapanesti sanatos am ceva amintiri cu masina asta asa ca ai grija de ea
            The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



            DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

            Comment


            • #7
              sa fie intr-un ceas bun inca o data man si sa ai grija de ea
              Most sports require only one ball, motorsport requires two...

              "how to make it in zi undistry or life"

              Comment


              • #8
                Să te bucuri de mașinuță mulți km!!!

                LE: Acum văd că ești din Severin... Eu merg des pe-acolo. Abia dacă există câteva Honde în zonă. De EP3 nici nu se pune problema.
                maruta
                Senior Member
                Last edited by maruta; 21-03-10, 08:02.
                CR-V e:HEV
                JAZZ GD1 CVT
                Ex: CR-V RE6

                Ex: RDX TB1
                Ex: Civic FD1

                Ex - JAZZ GD1
                Ex - ACCORD Type-R
                Ex - DEL SOL EH6

                Comment


                • #9
                  felicitari man! uite ca asteptarea ta a dat roade. masina nu cred ca mai are nevoie de nici o prezentare. sunt sigur ca Tom te-a "instruit" in legatura cu ea si cu intretinerea ei. Iti recomand sa nu te zgarcesti la uleiuri, un garaj si sa o folosesti cu cap

                  nu ai AC? l-a dat jos Tom?

                  Comment


                  • #10
                    nu man, asa am luat-o pe micuta fara a/c,
                    Most sports require only one ball, motorsport requires two...

                    "how to make it in zi undistry or life"

                    Comment


                    • #11


                      Multumesc mult tuturor, sper si eu ca totul sa fie intr-un ceas bun si sa nu avem nici un fel de probleme impreuna. De avut grija nici nu se pune problema, voi avea grija de ea ca de ochii din cap

                      Astazi am spalat-o pe din afara si curatat-o la motor cat de cat sa arate si el mai bine. Interiorul astept sa-mi iau aspirator ca cel vechi m-a lasat balta si probabil ca o sa iau o solutie pentur bord cu silicon sa curatz toate plasticele.

                      Am observat azi dupa spalare ca geamurile pe fata trebuie curatate cumva pentru ca au ramas numai franjuri de folie sau lipici dupa ce a fost data folia jos si pe caroserie sunt o gramada de urme de la lipiciul ramas de pe actibildele care le-a avut tom la cursele pe unde s-a dat.

                      Tom nu uita de capacul de la motor, cric si palsticul ala de mijloc de la casetofon k as vrea sa-l montez sa mai maschez din gaura (vreau sa motez afisajul la suspensie si shift lightu in el). Sper ca le ai pe toate si imi mai faci o bucurie !!!
                      R 42659 - Milano Red Ep3

                      Comment


                      • #12
                        Sa te bucuri de ea!
                        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Man ai luat una din cele mai frumoase Honda din tara, sa ai grija de ea cum a facut si Tom si sa te bucuri de ea maxim (nici nu cred ca se poate altfel ).
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • #14
                            bafta cu masina! frumos ep3!

                            Honda Civic 1.6 vti (eg6) 160hp
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Milad+VTi/

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc tuturor de urari

                              @Den1GRator - intr-adevar e super frumoasa!!! Desi eram eu fan NHB, "roscata" asta mica e superba si nu-mi pare rau nici o secunda ca nu e neagra cum imi doream

                              Maine imi vin o serie de produse de la MA-FRA si ma apuc in wknd sa o fac si mai frumoasa caci din pacate in timpul saptamanii cel putin de cand am luat-o, de abia apuc sa o vad dimineata (de doua ori - cand ma trezesc si ma uit pe geam si cand ies pe poarta ) cand plec la munca si seara cand ma intorc
                              R 42659 - Milano Red Ep3

                              Comment

                              Working...
                              X