ACHIM: '05 Honda Civic Type-R, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Guys, tarifele la asigurari oricum sint mari in ro fata de alte tari, asa ca de ce sa mai creasca? Si pe acolo nu sint probleme de genul asta intre asigurator si service
    Honda Civic 2012 1.8 Executive + Navy M/T, Infiniti FX35 2007, ex-Honda Accord 2006 2.0 ES M/T, ex-Honda CR-V 2007 2.0 Elegance M/T,
    Externalizare IT | Solutii Resurse Umane | BPM Software

    Comment


    • din cate stiu contractul obliga la darea acceptului de plata intr-un numar stabilit de zile (3-5 de obicei). La Unita Iasi, exista o hartie mare pe o usa, in care se spune ca acceptele de plata se dau in 24h. Mie mi l-au dat in aceeasi zi (cateva ore). Si baietii din service au fost super OK, acceptand sa-mi dea masina inainte de a aduce semnatura asigurarilor (ca sa nu ingras taximetristii), desi pe usa service-ului scria cu litere de-o schioapa : "NU ELIBERAM MASINILE INAINTE DE ADUCEREA ACCEPTULUI DE PLATA. NU INSISTATI!"
      2006 Accord CL7 2.0 MT

      Comment


      • Originally posted by Cristi
        Guys, tarifele la asigurari oricum sint mari in ro fata de alte tari, asa ca de ce sa mai creasca? Si pe acolo nu sint probleme de genul asta intre asigurator si service
        Ai dreptate ca sunt mari, dar o sa se lege de orice motiv ca sa mai ia niste bani... "ca sa mananca si gura mea" :twisted: Pentru ca, printre altele sunt intelesi intre ei, pentru ca nu ai ce face, etc. Si asa, de exemplu foarte multi asiguratori se feresc de RCA, Allianz printre altii... spun ca nu sunt rentabile.
        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

        Comment


        • Originally posted by brava
          poate achim incearca sa obtina o dauna totala :twisted:


          asigurarea nu va plati niciodata o asemenea suma, cred eu...prefera sa dea dauna totala...daca devizul intr-adevar este 17,000 EUR...dar eu cred in continuare ca este vorba de 17,000 RON.
          asa... scuze ca nu am mai scris nimic de demult pe aici da' notifier'urile nu prea au ajuns la mine... ca sa incep... m-am dus sa aprind lumanari la biserica pt a nu fi dauna totala, si se pare ca nu o sa fie...

          suna pt piese e de 17.000 de euro... si cica un scaun Recaro pt pasager care vine in cutie "Honda genuine parts" costa nici mai mult nici mai putin de 4000 de euro :roll: , pe cand in catalog la Recaro cel mai scump scaun pe care il au este 3200 :?

          Continuand, Bogdan are dreptate in ceea ce spunea in privinta preturilor enorme, dar cum a spus si el, asta nu ma interesa atata timp cat o acopereau asigurarile...

          Se pare ca devizul va fi undeva in jurul sumei de 22000, tocmai pentru a nu depasi pragul de 24800, unde se considera dauna totala (nu stiu de ce doar atat) :roll:

          Mai am de asteptat ceva pt masina ... si asa ca stau "linistit" si ma chinui gen 1/2 h in fiecare seara inainte sa adorm... asta e, dak am fost tampit... makr invat ceva din asta

          Acum regret ca dak tot am asteptat atat nu mi-am luat alte amortizoare si arcuri (sunt sigur ca un set complet de tuning s-ar fi incadrat in pretul unei singure bucati "genuine"), alta bara fata, etc... m-am gandit ca o sa astept prea mult... da' la kt am asteptat deja cre' ca ii scoteam mai ieftin si pe baietii de la asigurari...

          Si eu platesc undeva intre 1200 si 1400 de euro pe an, si culmea e ca am mai platit si ratele atat la masina cat si la asigurare in avans pe ceva de genu 12 luni.. iar eu ma "plimb" cu ea virtual in GT4 :roll: Cat despre modificarea valorii asigurarii, sau cote de risc pt asigurare, in Romania nu o sa vezi asa ceva... inca legislatia nu le permite si deci ma bucur ca macar mi-am "scos" banii pe care ii dau la asigurari. Am inteles ca in cel mai rau caz te pot pune sa platesti o suma de "reintregire" de care pana acum nu am auzit in cazul meu si care nu prea depaseste valoare de 2 mil :roll:

          Oricum, ata ete si sper sa aduc si vesti mai bune :?
          The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



          DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

          Comment


          • Originally posted by Achim
            Se pare ca devizul va fi undeva in jurul sumei de 22000, tocmai pentru a nu depasi pragul de 24800, unde se considera dauna totala (nu stiu de ce doar atat) :roll:
            Esti asigurat cumva la Allianz? Cu franciza?
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • ahm, nu ... sunt la Unita pt ca acolo m-a "obligat" firma de leasing :roll:
              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

              Comment


              • Trebuia sa-ti fi ales firma de leasing care sa nu te 'oblige' sa mergi pe mana oricui. Cu Unita am auzit si bune si rele, dar cu Tiriac niciodata rele.
                22.000 E pt o busitura...e incredibil pana unde pot ajunge acesti oameni.

                Comment


                • Originally posted by dixy2k
                  cred ca o sa ii puna niste aripi bling-bling.

                  am vazut la tv un set de roti complet cu jante de un milion (da un milion de dolari). avea 12000 diamante pe roata.
                  btw... am vazut si eu reportajul despre acele jante de la Sema... da' au uitat sa mentioneze ca in banii aia primeai si un Bentley Continental GT tunat pe care sa ti le pui si o excursie in Dubai ... serios :P
                  The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                  DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                  Comment


                  • si inca o kestie pe care acum mi-am amintit-o... cand am avut usa aia zgariata (infundata) putin m-a costat 3000 de euro reparatia (indreptat plus vopsit), iar asigurarile au platit devizul de abia prin luna mai... masina fiind gata pe 20 noiembrie :roll:
                    The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                    DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                    Comment


                    • daca veneai cu ea la Timisoara, o rezolvai cu 300
                      Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                      '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                      Comment


                      • Originally posted by Spoon
                        daca veneai cu ea la Timisoara, o rezolvai cu 300
                        Tu vorbesti doar de usa acum, nu? :lol:

                        Comment


                        • ighen
                          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                          Comment


                          • Asa se poarta la asigurari, de exemplu o janta de Accord pe 16" stock (ENKEI) -> 800EUR
                            '13 CR-V 2.2 i-DTEC Lifestyle M/T

                            Comment


                            • bun... pana la urma am inteles ca s-a rezolvat "problema" cu asigurarile...
                              devizul total o sa fie undeva la 22.000 de euro... si acum astept sa primesc acel telefon magic prin care ma cheama o sa iau de acolo pe saracutsa de ea (mai dureaza cam 2 sapt cica) :roll:

                              intre timp... cateva poze noi cu Accord'ul lui tata (pana cand ii fac topic) :arrow:


                              Tata si Accord'ul :P


                              "fundul Accord'ului" in prima lui excursie la mare
                              The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                              DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                              Comment


                              • Updates: starea ei e mult mai buna momentan... din pakte mi-a venit bara pt modelul fara face-lift si exista sanse sa merg cu a mea (care e putin crapata) pana o sa vina cea noua :roll: masina spre sfarsitul saptamanii ar trebui sa se apropie de "gata"

                                The NSX may be dead, but its spirit lives on. It is an evil spirit. [...] Honda, we beseech you: leave it as it is. Don't disappoint us again.



                                DreamSquad | Toda | SKN | Momo | Recaro | TenzoR | Yokohama | Sabelt | TEiN | Becker | Infinity | JBL | Mügen | My '05 NHB EP3 TypeR

                                Comment

                                Working...
                                X