Mindmugger: '02 Honda Accord Type-R (CH1), Satin Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mindmugger: '02 Honda Accord Type-R (CH1), Satin Silver

    Salut si bine v-am regasit,

    Dupa o lunga absenta am revenit la Honda si implicit pe forum.

    Din ce am vazut cred este fostul ATR al lui Doc(finalele sebring, sistem audio Alpine si o bara stabilizatoare galbena- fata, jos).

    Pentru moment trebuie un schimb de ulei(ma gandesc la un Liqui Moly leichtlauf 10w-40), schimb ulei cutie(Honda MTF) si curatat clapeta acceleratie pentru ca agata putin.

    In rest, cauciucuri si speranta ca nu apare altceva. Poze in curand...

  • #2
    Am revenit cu o poza...

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu placere multi km.si fara probleme. Arata foarte bine.

      Comment


      • #4
        Salut! Intr-adevar, asta e fosta masina a lui Doc. Sa o stapanesti sanatos. Sper sa se apuce cineva sa o reconditioneze ca e pacat de ea sa se tot plimbe asa din mana in mana...

        Pune-i gume cat mai bune daca vrei sa tragi de ea, iar legat de ulei, mie mi-a placut Liqui Moly MoS2 10w40. Ieftin (merge sa il schimbi des) si nu prea il consuma.

        LE: Si codul de model e CH1, CL1 e sora lui geamana, Accord Euro R, care s-a vandut doar in Japonia.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          Originally posted by Xander View Post
          Salut! Intr-adevar, asta e fosta masina a lui Doc. Sa o stapanesti sanatos. Sper sa se apuce cineva sa o reconditioneze ca e pacat de ea sa se tot plimbe asa din mana in mana...

          Pune-i gume cat mai bune daca vrei sa tragi de ea, iar legat de ulei, mie mi-a placut Liqui Moly MoS2 10w40. Ieftin (merge sa il schimbi des) si nu prea il consuma.

          LE: Si codul de model e CH1, CL1 e sora lui geamana, Accord Euro R, care s-a vandut doar in Japonia.
          Salut,

          Chiar am dat comanda de ulei si am luat MoS2 10w40, m-am inteles bine cu el si pe alte masini, inclusiv CRXul dinainte. Filtre, am luat un pachet de la Filtron(nu am gasit nimic rau despre ei inca). O sa ii schimb si uleiul din cutie, am luat 3 litrii de MTF III dar nu stiu exact cat intra.Sper saptamana asta sa fie pe roti si la cateva ture prin oras.

          Si incet-incet o sa vad ce ii mai trebuie... I think she's a keeper, imi curgeau balele la un ATR de cand am vazut-o prima data in poze

          Comment


          • #6
            Originally posted by harris View Post
            Sa o conduci cu placere multi km.si fara probleme. Arata foarte bine.
            Mersi. Multi KM noua tuturor, fara probleme.

            Comment


            • #7
              Si am comdandat si anvelopele. Dupa experienta satisfacatoare cu Falken Ziex ZE914 am decis sa incerc tot de la ei, Falken Azenis FK510

              The AZENIS RT-615K+ is a championship-winning DOT approved performance track tire that is extremely popular for today’s performance street cars.

              Comment


              • #8
                Deasemenea, rog un moderator sa schimbe CL1 in CH1 din titlu. Am incercat sa schimb dar nu merge editat.

                Comment


                • #9
                  Sa o conduci cu placere!

                  Avand in vedere ca e o raritate, e de pastrat si intretinut. Succes!

                  Comment


                  • #10
                    Sa ai noroc de el!
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by mindmugger View Post

                      Salut,

                      Chiar am dat comanda de ulei si am luat MoS2 10w40, m-am inteles bine cu el si pe alte masini, inclusiv CRXul dinainte. Filtre, am luat un pachet de la Filtron(nu am gasit nimic rau despre ei inca). O sa ii schimb si uleiul din cutie, am luat 3 litrii de MTF III dar nu stiu exact cat intra.Sper saptamana asta sa fie pe roti si la cateva ture prin oras.

                      Si incet-incet o sa vad ce ii mai trebuie... I think she's a keeper, imi curgeau balele la un ATR de cand am vazut-o prima data in poze
                      2 litri intra in cutie daca nu ma insel. Bune si gumele zic eu. ATR-ul e clar de pastrat, e incredibil de duala masina (cand mergi incet e mai confortabila ca un Accord CL7, iar cand tragi de ea e mai fun decat majoritatea masinilor), nu mai zic de raritate... Ar fi pacat sa ingroase randurile ATRurilor dezmembrate.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Xander View Post

                        2 litri intra in cutie daca nu ma insel. Bune si gumele zic eu. ATR-ul e clar de pastrat, e incredibil de duala masina (cand mergi incet e mai confortabila ca un Accord CL7, iar cand tragi de ea e mai fun decat majoritatea masinilor), nu mai zic de raritate... Ar fi pacat sa ingroase randurile ATRurilor dezmembrate.
                        Nu cred ca are sanse.. ii fac pusculita. Abia astept sa o alerg putin, dupa servisare

                        Comment


                        • #13
                          Da. Este fostul meu CH1. L-ai luat de la Pitesti?
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Doc View Post
                            Da. Este fostul meu CH1. L-ai luat de la Pitesti?
                            Exact! Sincer sa fiu nu eram in piata pentru o noua masina dar a fost dragoste la prima vedere si a fost amuzant ca am gasit-o pe mobile.de, la mine in oras . Astept piesele cu nerabdare si sper in weekend sa apuc sa dau o tura, nu prea grava pana nu ii fac o verificare completa ca de la tine imi imaginez cum a plecat dar pana a ajuns la mine a mai imbatranit putin

                            PS: promit ca o sa am grija de ea

                            Comment


                            • #15
                              Asa... uleiuri(motor si cutie) si filtre schimbate(aer, combustibil si ulei)... verificarea ochiometrica nu a scos la iveala nimic grav in afara faptului ca motorul e putin "murdar" pe partea din spate, cel mai probabil garnitura de capac trebuie schimbata. Bucsile sunt in stare buna, planetarele la fel, suspensia tine(asta pana in momentul inc are decid sa achizitionez niste coilovere).
                              Mai are un fir de masa care e copt si cred ca imi fac timp azi sa il inlocuiesc si in acelasi timp poate primeste si un subwoofer care zace prin garaj de vreo 7 ani, ca doar are statie si fire trase in portbagaj si ziolare fonica.
                              Ador masina si cred ca la volan arat ca Joker cand arunca in aer Gotham... benzina o sa primeasca doar 98 sau 100.
                              Inca o menajez datorita faptului ca anvelopele sunt noi, dar mai am vreo 250-300 de km pana mi se lipesc si mie cu trebuie de asfalt.

                              Comment

                              Working...
                              X