Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Click image for larger version

Name:	20171213_170127.jpg
Views:	1
Size:	55.1 KB
ID:	726006

    Transport braduti! 😍
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Era mai aerodinaamic daca puneai invers bradul.
      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

      sigpic

      Comment


      • Mi s-a parut mai periculos ca putea sa vin in nas la frana fiind mai greu in partea din fata daca il puneam invers. Asa pe acceleratie nu am nicio problema cu SX4-ul. )))
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Te ajuta pe franare mai ales daca se desfac crengile
          Pana la urma ai luat ulei...eu te asteptam sa te hotarasti si sa vb pe privat.
          SX4 am condus cu cutie manuala si daca nu-l tii sus in ture e destul de lenesa. Dar e o masina practica excelenta ptr daily drive.

          Comment


          • Man, sorry, am luat in fuga ulei de la raft ca sa zic asa - Liqui Moly MoS2 10w40. Mi-am dat seama ca vine iarna, masina intra la hibernare si aveam deja de 8 luni vechiul ulei in motor, am zis sa nu risc sa se depuna cat sta degeaba... Nu am luat ceva performance, a fost strict un refresh rapid pana in Sarbatori sa pot sa o trag pe dreapta linistit. La primavara/ vara o sa pun ceva mai bun, insa momentan ma declar ultra incantat de acest Liqui Moly, in sensul ca motorul a devenit brusc mult mai tacut, toarce misto rau la relanti, nu se aude nimic. Chiar si Sorin de la ASKO a ramas surprins de chestia asta - am dus masina cu un usor tacanit la relanti (tacheti, habar nu am), apoi dupa ce am schimbat uleiul, s-a auzit acel tacanit maxim 3 secunde (probabil pana a ajuns uleiul la el), apoi a tacut complet. Citisem despre asta in review-urile la ulei, dar nu ma asteptam sa fie chiar asa. E super ok, vedem daca il pastrez la primavara.

            SX4 1.6 4x4 manual e clar o masinuta domoala, dar nu pot sa zic ca te incurca prea tare asteptul asta, merge in ritmul ei, iar in depasiri e decenta daca o turezi. In rest, nota 10 pentru ce poate sasiul si cat de usor se conduce/ intretine. Nu ai cum sa comentezi ceva la cat costa per total, e geniala!
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • LM MoS2 e chiar un ulei mișto, bisulfura de molibden (MoS2) chiar ajută la extra lubrifiere, iar în motoarele de concepție mai veche face o mare diferență. S-ar putea să-ți placă și să ajungi să-l ții mai mult decât estimai inițial 😀.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • Bisulfura de Molibden este un aditiv des folosit in uleiuri si vaseline industriale la angrenaje ca functioneaza in conditii grele si foarte grele. Tin minte ca am pus in niste capete de planetara care cam scoteau zgomote si acestea s-au redus considerabil. Nu-i de mirare ca motorul tau acum e mai silentios. Aceeasi senzatie ca tine am avut-o cand am pus DuraLube in motorul de la CRX peste uleiul vechi.

                No problem ca ti-ai luat ulei, nici o suparare! Si eu am amant un pic schimbul completand ulei cu ce-am gasit prin casa (Valvoline 10W40) pentru ca e mai bine sa merg cu (orice) ulei decat fara! Chiar am marit nivelul peste maxim pentru ca o ceata consistenta in carter implica si o ungere mai buna.

                Comment


                • Masina sta la subteran pe perioada iernii, dar duminica am zis sa o scot la o tura, daca tot era vremea buna. Mentionez ca are gume de vara, cele de iarna fiind montate pe Mercedes (am avut noroc ca jantele de iarna la Merc sunt pe 17 si s-au potrivit, cele de vara fiind pe 18'') deoarece am reusit sa mai tai 2 gume la animalul german. In total am 4 gume taiate (toate pe flanc, 2 de iarna, 2 de vara) in nici 2 ani... Nici nu stiu ce sa mai zic. Anyway, plecam cu el din tara a doua zi, le-am taiat seara intr-o groapa plina cu apa de la iesirea din pasajul Marasesti, am pus gumele de la ATR, am plecat si acum astept dupa CASCO... Mai bine le cumparam si gata, nu am vazut atata birocratie desi m-am dus cu poze de la eveniment cu groapa etc. In concluzie ATR-ul nu are gume de iarna.

                  Buuun. Duminica a fost soare, dar nu am avut timp de el pe zi, asa ca l-am scos la 23.00. Zic sa dau o tura pe autostrada sa il incalzesc putin. Pe autostrada era un pic de mazga + bezna aferenta si ceva ceata si cand am vazut cum pleca de bot la full-throttle chiar si la 120 km/h, m-am speriat si l-am dus la loc. )) Asta e povestea, deci masina inca trage, nu avem gume, faruri si frane insa. ))
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • "nu avem gume, faruri si frane" - Old scul )).
                    '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                    "Binele o duce rau in Romania"

                    Comment


                    • Ceva frumos, dangerous! )
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • https://www.pistonheads.com/news/gen...-you-can/35809
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Daca tot am vb de resto-mods, hai sa prezentam si Gunther Werks 400R. La baza tot un Porsche air-cooled, de data asta 993 (Singer prefera modelul 964), adica ultimul air-cooled, asupra caruia s-a intervenit masiv, rezultand 431 cai din 4.0 aspirat, racit cu aer si o greutate totala de 1200 kg!! Exterior realizat integral din carbon, scaune din carbon, evacuare din titanium, diferential cu patinare limitare cu titanium-clutches etc. Vor fi construite doar 25 de bucati, toate in functie de preferintele proprietarului (culoare, materiale interior etc), la un pret de peste jumatate de milion de EUR.

                          Mai jos cateva poze si un filmulet. Enjoy!

                          Click image for larger version

Name:	pistonheads2.jpg
Views:	1
Size:	54.7 KB
ID:	726076
                          Click image for larger version

Name:	img6.jpg
Views:	1
Size:	87.0 KB
ID:	726077
                          Click image for larger version

Name:	Drivemag.jpg
Views:	1
Size:	39.3 KB
ID:	726078
                          Click image for larger version

Name:	img4.jpg
Views:	1
Size:	97.3 KB
ID:	726079
                          Click image for larger version

Name:	guntherwerks-400R-7-1.jpg
Views:	1
Size:	68.7 KB
ID:	726080
                          Click image for larger version

Name:	400rbackg.jpg
Views:	1
Size:	43.5 KB
ID:	726081
                          Click image for larger version

Name:	ext1.jpg
Views:	1
Size:	46.0 KB
ID:	726082
                          Click image for larger version

Name:	guntherwheel.jpg
Views:	1
Size:	73.9 KB
ID:	726083
                          Click image for larger version

Name:	400RINTb.jpg
Views:	1
Size:	57.0 KB
ID:	726085
                          Click image for larger version

Name:	400rengine1.jpg
Views:	1
Size:	41.6 KB
ID:	726084

                          https://www.youtube.com/watch?v=uF3mILeOfy0
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Parca tot mai reusite sunt Singer-urile
                            ex-FN2 owner
                            Loved it every second!

                            Comment


                            • 993... cel mai frumos Porsche in opinia mea. Ma refer dintre cele vechi, altfel imi place foarte mult si ultimul model.
                              In orice caz, mi-as dori sa nu dispara nisa asta de masini in conditiile in care masinile noi clar nu iti mai ofera acelasi nivel de implicare in condus sau sentimente de genul asta.
                              '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                              "Binele o duce rau in Romania"

                              Comment


                              • De disparut nu se pune problema, chiar cred ca pe masura ce vremurile se schimba (masini electrice etc) va fi tot mai explorata zona asta de resto-mod.

                                Marea problema ramane insa pretul, fiindca a "aduce la zi" o astfel de masina implica costuri foarte mari. Exista varianta sa utilizezi astfel de masini si OEM, dar si acolo trebuie reconditionare ca la carte (care in cazul unui Porsche, chiar si Carrera 2, deci nu ceva deosebit, sare lejer de 100k, vorbesc din ce am studiat, nu dat cu parerea). De asemenea, masinile sport actuale au avansat foarte mult, astfel incat chiar si exemplare legendare precum 911 Turbo 993 in stare impecabila (deci fara uzura pronuntata) vor parea outdated si incete pe langa cele moderne. Argumentul principal poate fi timpul pe Nurburgring, acolo unde 911 Turbo 993 (care la vremea respectiva era printre cele mai evoluate masini sport din lume si cele mai scumpe) are un timp mai slab decat noul Civic Type R cu destul - are clar peste 8 min Porschele.

                                Asadar pentru a fi intr-adevar ceva spectaculos, trebuie intervenit solid in directia resto-mod, exact cum fac Singer, Gunther sau Alfaholics. Dar costurile sunt mari si preturile de vanzare implicit si mai mari.

                                Chiar si la o Honda veche (exemplul relevant fiind ATR-ul meu ca pentru asta m-am interesat), costul unui resto-mod care ar implica cele prezentate in paginile trecute ca wishlist de mine trec de 30k EUR cu totul. Si vorbim de Honda, vorbim de "zgarcenie" cat mai pronuntata la piese si manopera si de cu totul alt nivel de performanta si craftsmanship (net inferior celor prezentate mai sus). Altfel probabil am sari de 50k...
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X