Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ))) Buna treaba, a intrat la apa masina.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Originally posted by Jozsi View Post
      Aseara inca era anuntul cu motor 2.2L 212 cai si pret mai mare, vad ca peste noapte s-a micsorat si motorul si pretul )
      Nu e normal asa? Motor mai mic, pret mai mic.

      Mie mi-a placut aia cu "consum intern / consum extern". Inteleg ca in tara (consum intern) consuma mai mult decat in afara (consum extern). Asta este! Avem benzina proasta, drumuri proaste, e normal.
      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

      Comment


      • Nici nu are rost sa discutam despre acest anunt. Singura chestie ok la masina aia e ca arata ca un ATR la exterior, in rest... Nu va recomand sa o salvati neaparat daca nu vreti! ))
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Originally posted by Jozsi View Post
          Am vazut...si led-ul albastru infipt in plafon
          mi-am amintit de asta: The best argument against Democracy is a five-minute conversation with the average voter
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • De interior nici nu are rost sa discutam, e gresit tot... Masina e probabil adusa din DE, am vazut multe tiganii acolo, unele chiar ATRuri...
            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

            Comment


            • @xander
              dap. gen w126 era la vremea ei uimitoare - control al tractiunii, abs, airbags ... the trims . eu astept sa se faca 2019 pentru ca modelul care imi face mie cu ochiul sa devina "de epoca".
              pe de alta parte un Corvette C3 454 din anul corect poate fi adus la un nivel functional si in RO cu 20k USD.
              Cand stai la volan si vezi botul ala umflat in fata ta ) si auzi cum torc 7 litri. e un sentiment. merge ca masina de weekend.
              EH, faina tema, si exista muulte jucarii tentante.

              Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • Originally posted by Turkish View Post
                @xander
                dap. gen w126 era la vremea ei uimitoare - control al tractiunii, abs, airbags ... the trims . eu astept sa se faca 2019 pentru ca modelul care imi face mie cu ochiul sa devina "de epoca".
                pe de alta parte un Corvette C3 454 din anul corect poate fi adus la un nivel functional si in RO cu 20k USD.
                Cand stai la volan si vezi botul ala umflat in fata ta ) si auzi cum torc 7 litri. e un sentiment. merge ca masina de weekend.
                EH, faina tema, si exista muulte jucarii tentante.

                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                Aș putea să te contrazic cu Corvette C3. Am avut onoarea să merg cu unul și da, e plăcut să il turezi pe loc și să se miște toată sufrageria cu tine, dar dinamica e praf. La fel cu Mustang Boss 351 parcă de prin '70.

                Off-topic: Același proprietar mai are și un Firebird de 6.6L, mașina copilăriei mele, cu care nu am mers dar sper să apuc anul ăsta. Cu un carburator "nereglat" cica apropie consum de 70/100km. [emoji2]

                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Si de cat este rezervorul? ))) nu de alta, sa stiu daca mi-ar ajunge pe o zi sau nu...

                  Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                  BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                  Comment


                  • Depinde cat mergi intr-o zi...
                    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                    Comment


                    • depinde ce era cu corvette ul de ai mers tu cu el. exista kit de restaurare articulatii, caseta de directie moderna, modul de aprindere electronica; eu am mers cu unul care era ok - in fine, nu este rafinat, after all e o masina din anii 70 muscle car american
                      dar e foarte fun si nu e atat de praf dinamic cu niste mici updates oem
                      pe de alta parte daca vreau modern ma dau cu volvo
                      o masina ca asta o iei tocmai pentru ca vrei diferit
                      asa, am mers cu un porsche al "saracului" 924, si inca inainte de restaurare cu probleme la transaxle si era aproape dinamic de o masina mult mai moderna
                      dar un muscle car e altceva

                      Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                      Turkish
                      Senior Member
                      Last edited by Turkish; 07-01-17, 13:25.
                      "Ethics. That's always so inconvenient."
                      Cal Lightman

                      Comment


                      • @Punk: Ale lui Robert Paolo? Tari masini are omul!

                        Apropo de 370z, Turkish, cand am dat FN2ul eram la un pas sa cumpar un G35 de la baiatul de mai sus!
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Originally posted by Xander View Post
                          @Punk: Ale lui Robert Paolo? Tari masini are omul!

                          Apropo de 370z, Turkish, cand am dat FN2ul eram la un pas sa cumpar un G35 de la baiatul de mai sus!
                          Da, ale lui; frumoasă "colecție".

                          Despre rezervor nu am informații dar știu că are side-exhaust. Personal sunt nerăbdător să ajung in Pontiac deși filosofii spun că nu este bine să îți întâlnești eroii. La sfârșitul zilei îmi dau o parte din câștigurile pentru o lună pentru un drum la munte și cu 70/100km

                          Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                          Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                          Comment


                          • muscle car-urile au suferit o "prostire" in masa la un moment dat pe la finalul anilor 70 inceputul 80
                            intai pentru ca din considerente de siguranta "they have pussyfied the cars"
                            apoi pentru ca s-au apucat sa puna "electronica" pe masini ca sa fie moderne
                            atunci a aparut vorba aia "cum se cheama un Vette care functioneza perfect pe electrica / electronica?... Porsche"
                            deci depinde de cand e Firebird-ul
                            @xander scuze daca o iau prea tare pe aratura pe topicul tau

                            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                            "Ethics. That's always so inconvenient."
                            Cal Lightman

                            Comment


                            • Stai linistit, ma intereseaza subiectul.

                              @Punk: Mustangul e un Mach1 daca cu ala verde te-ai plimbat si a apartinut lui Dem Radulescu. Sa imi dai si mie un semn cand va mai vedeti, m-am intalnit intamplator cu Robert in trafic acum 4 luni, altfel nu ne-am mai vazut de 2 ani.
                              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                              Comment


                              • Click image for larger version

Name:	20170108_173722.jpg
Views:	1
Size:	83.0 KB
ID:	723375Click image for larger version

Name:	20170108_173208.jpg
Views:	1
Size:	65.3 KB
ID:	723374Click image for larger version

Name:	20170108_172808.jpg
Views:	1
Size:	63.3 KB
ID:	723376

                                Mi-am facut de lucru azi in subteran. Renuntasem de ceva timp la roata de rezerva ca avea 30 kg cu tot cu trusa de scule si am cumparat in locul ei o trusa metalica pe care am fixat-o cu surub pe locul unde se prindea roata (plus niste suporti de poliuretan sa nu faca zgomot) in care am pus diverse chestii utile la o masina veche: ulei de motor, extinctor, trusa mica de tubulare si surubelnite cu antrenor, cutter si tire sealent-ul de la Michelin cu care sper sa ma descurc daca fac vreo pana. Total 5kg, deci am redus ceva greutate, nu mai zdrangane nimic, totul ok.

                                Langa trusa va sta o trusa medicala cu tot cu vesta reflectorizanta Honda OEM, pe care am comandat-o si abia astept sa ajunga.

                                Am pus poza si cu tavita de portbagaj ca voia Gabi sa vada cum vine.

                                Am gaurit si noile covorase si le-am pus inel de fixare sa nu mai am probleme. De mentionat ca am inlocuit si gheruta originala care era ruginita cu una noua, OEM Honda.

                                Continuam restaurarea.
                                Xander
                                Senior Member
                                Last edited by Xander; 08-01-17, 20:19.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X