Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au fost si niste TypeS-uri prin Ro, dar la vremea aia se cereau sume imense pe ele si nu cred ca merita. As alege cu ochii inchisi un DC2 Type R sau un alt TypeR (ATR de exemplu) peste un DC5 TypeS overpriced. Nici macar DC5 TypeR-ul adevarat nu a avut succesul scontat, fiindca a devenit mai grea fata de predecesoare si nu a adus nimic in plus, doar un motor discutabil mai bun (discutabil in sensul ca la capitolul turatie maxima, violenta cu care urca in ture etc. inca nu batea B18C-ul de pe DC2). In plus masina era mai "umana", ceva mai soft, isi pierduse din farmecul si personalitatea de care DC2 deborda.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Un DC2 cu swap de K20A( 220cp) merge mai tare decat un DC2 stoc. Nu motorul era problema ci greutatea si sasiul in sine. Deci deaia merge mai tare DC2ul, nu e B18ele mai potent ca un K20.
      '01 Honda Civic Type R EP3

      Comment


      • Am precizat in paranteza in ce sens e discutabil mai bun motorul. 90% din cazuri e clar mai bun K20, e si normal, doar a fost motorul care a inlocuit B18-le.

        Masinile considerate legendare nu prea sunt referite dupa cat de tare merg. Asta e doar o mica parte a problemei, sunt alte chestii care le ofera statutul asta si din pacate DC5 nu a reusit sa ii ia fata inaintasului sau - DC2.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Tu nu te potolesti... ))
          '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

          "Binele o duce rau in Romania"

          Comment


          • Masinile din ziua de astazi au evoluat mult si nu mai pot fi comparate cu cele vechi. Chiar daca ai lua un Integra Type R sa nu te astepti la cine stie ce performante raportate la modelele actuale. Eu as prefera oricand un motor cu cilindree mai mare decat unuia mic. B16 si B18 duc lipsa de cuplu si plaja de putere nu este atat de mare. Trebui sa stai tot timpul in ture mari ca sa se miste bine.
            Personal nu as da 10.000-20.000 euro pe o masina atat de veche, chiar daca este intretinuta bine.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • Fara discutie asa sta treaba, insa cat de rapide sunt e doar o mica parte din farmecul lor, cum am scris si mai sus. Sunt alte chestii care te fac sa iubesti masinile astea - caracterul lor, personalitatea, ideea de exclusivitate etc.

              Fara sa par absurd, mi se pare ca masinile din ziua de azi sunt cam toate la fel, cu greu faci distinctia intre BMW, Mercedes si Audi. Toate s-au cam aliniat la aceleasi standarde. Conduc un C Coupe W204, C Coupe W205, 328i, Audi A3 ultima generatie si daca inchizi ochii ai senzatia ca mergi cu aceeasi masina. Acelasi feeling plat, nimic deosebit. Altfel statea treaba inainte, altfel erau construite, parca mult mai multa creativitate. Altfel se simteau masinile exclusiv mecanice, fara 1000 de "gimmicks". Totul era direct, doar sunet pur, miros de benzina si ulei.

              M-a luat grav microbul asta, sper sa il pastrez si sa reusesc sa mai cumpar cate o vechitura, strict pentru placerea mea, pentru cum ma simt cand o conduc.

              Sunt multe masini bune in categoria asta, dar in lista mea sunt: Integra DC2, Mercedes 560SEC, Lancia Delta Integrale, Mercedes SL Cobra, Mercedes 190E AMG, BMW 635CSI, Alfa Romeo 156 GTA, Alfa Giulia, Subaru Impreza GC, Porsche 911 964, Mazda RX7, Jaguar XJS, Porsche 928 si ma opresc ca imi ploua in gura deja. Masinile actuale decente ca pret nu au cum sa concureze ca stil, eleganta, feeling si raritate cu ce am scris mai sus. Poate doar vreun Brabus de 300k sau un Aston la fel de scump, dar deja vorbim de avioane...
              Xander
              Senior Member
              Last edited by Xander; 23-12-16, 15:18.
              '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

              Comment


              • Daca exista si un Mustang in lista imi spuneam ca e un mic Țiriac in tine. Cel putin începi sa vorbesti unul. [emoji4]


                Sent from my iPhone using Tapatalk

                Comment


                • Iti dai seama ca e doar o mica lista, am uitat multe modele... Mustang-ul ca Mustang-ul, dar un RS4 B5, un Audi V8 etc.

                  LE: Sierra Cosworth, Lotus Omega, Maserati Ghibli, Toyota Celica Mk4 GT-4, Evo VI TME si cate ar mai fi...
                  Xander
                  Senior Member
                  Last edited by Xander; 23-12-16, 13:21.
                  '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                  Comment


                  • Ca sa simti ceea ce zici, trebuie sa ai si timp sa mergi cu ele. La fel de important este sa ai si unde. Daca ar fi sa mergi prin Elvetia, Italia sau Germania poate ti-as fi dat dreptate, dar asa sa bagi aiurea bani intr-o masina veche si la prima ploaie acida sa o faci praf, chiar nu merita. Trebuie sa ai un garaj cat subsolul unui bloc ca sa le tii pe toate.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Crx2 Ee8 si Prelude primele modele Supra si Gtr r32 nu suna bine? 😊
                      ....

                      Comment


                      • Hondele da, ambele, Supra a fost un vis cand eram mai mic, acum parca nu ma mai incanta. Iar dintre GTRuri as alege clar R33 pentru cum arata in special.
                        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                        Comment


                        • Ia uite ce am in sat la mine
                          Acum cateva saptamani am vazut-o si mergea inca bine motorul. Sau cel putin asa parea de la distanta.
                          https://www.olx.ro/oferta/honda-acco...tml#828d2bc4b2

                          Comment


                          • Da, arata demential.
                            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                            Comment


                            • Asta a fost si la Lugoj parca. Cred ca doar astea 3 sunt in tara(cea gri, cea neagra si asta). Cred ca si taxa trebuie platita.are inca numere de TM deci nu e combinatie.....
                              '01 Honda Civic Type R EP3

                              Comment


                              • Din ce-am inteles, masina avea turbo pana la un moment dat, cand s-a stricat motorul. Dupa i-a refacut motorul, si a renuntat la turbo, si dupa cred ca a si scos masina la vanzare.

                                Comment

                                Working...
                                X