Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Merci de reply. Din pacate service-ul unde a vopsit Doc nu are decontare directa cu EUROINS ...

    Comment


    • Am revenit cu cateva poze. Din pacate calitatea lor nu este tocmai grozava (sunt facute de baietii de la service si insista doar pe problemele mai grave), dar eu zic ca va faceti o idee destul de buna. Imi pare rau ca nu am poze cu masina la final pe elevator, este destul de frapant cat de bine arata acum pe burta si cat de ok sunt aplicate solutiile/ ceara - ma refer ca unofrmitate strat etc.

      Aici este contraaripa dreapta fata, locul unde au fost cele mai mari probleme. Se poate observa cum arata initial, dupa inlaturarea protectiei de palstic si terosonului original si cum arata la final cand s-a inlaturat toata rugina prin decupare... Apoi zona tratata si ceruita. Peticul este pus prin lipire si nituire, fara sudura pentru a nu distruge tabla si a o expune la rugina. De mentionat ca la o inspectie initiala sub masina nu s-a observat mai nimic in aceasta zona, decat o mica urma de rugina pe sub protectia anticoroziva de fabrica.

      Masina a fost verificata amanuntit si pe structura cu ocazia asta si nu s-au gasit deformari sau urme de accidente grave. Aici este singura zona unde anticorozivul original parea un pic atins si sarit. E posibil de la o lovitura destul de lejera in parte frontala sa fi sarit protectia si reparatia la vremea aceea sa nu se fi efectuat corect.

      Click image for larger version

Name:	Petic nou.JPG
Views:	1
Size:	38.7 KB
ID:	722314Click image for larger version

Name:	Teroson cancer.JPG
Views:	1
Size:	71.0 KB
ID:	722320Click image for larger version

Name:	Cancer 5.JPG
Views:	1
Size:	42.8 KB
ID:	722311

      Mai departe cateva poze cu sasiul si punctele de la imbinari care au necesitat atentie:

      Click image for larger version

Name:	Sasiu 4.JPG
Views:	1
Size:	48.3 KB
ID:	722317Click image for larger version

Name:	Sasiu2.JPG
Views:	1
Size:	43.5 KB
ID:	722318

      Tratament rost killer si noile protectii la nivelul imbinarilor:

      Click image for larger version

Name:	Imbinari noi.JPG
Views:	1
Size:	46.2 KB
ID:	722313Click image for larger version

Name:	Spate rust killer.JPG
Views:	1
Size:	56.1 KB
ID:	722319

      Zona portbagajului:

      Click image for larger version

Name:	Tratament portbagaj.jpg
Views:	1
Size:	38.4 KB
ID:	722322Click image for larger version

Name:	Ceara.JPG
Views:	1
Size:	56.4 KB
ID:	722312Click image for larger version

Name:	Portbagaj imbinari refacute.JPG
Views:	1
Size:	48.0 KB
ID:	722315Click image for larger version

Name:	Portbagaj refacut.JPG
Views:	1
Size:	54.6 KB
ID:	722316Click image for larger version

Name:	Teroson exterior.jpg
Views:	1
Size:	34.8 KB
ID:	722321

      Cu prima ocazie cand ridic masina pe elevator fac si niste poze panoramice sa vedeti cum arata in acest moment, zugravita cu Teroson si ceara.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Bravo nene! Mâine vreau să o las pe a mea. Nici când am plecat cu ea din Germania pe roți de nebun nu am avut emoțiile astea.

        Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
        Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

        Comment


        • @Punk: unde o faci?
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Tot acolo. Undeva în jurul prânzului termin treaba și vreau să las "bolidul". Încep curățenia de primăvară. Tu ai planuri în direcția asta?

            Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
            Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

            Comment


            • Evident că am planuri d-astea dar mi-e frică ))
              Măine am treabă după prânz dar trec luni să văd cum e treaba
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • Originally posted by KMR View Post
                Evident că am planuri d-astea dar mi-e frică ))
                Măine am treabă după prânz dar trec luni să văd cum e treaba
                ) De ce ți-e frică, de aia nu scapi! Să vezi la mine model de excepție. Constatarea inițială și Asko mi-au dat motive de bucurie. Nu știu cum naiba sa fac să curăț în partea de sub portbagaj, unde sunt pârghiile de la hardtop. Acolo știu ca e strânge apa. Era un tutorial aici dar tot am emoții.

                Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
                Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

                Comment


                • Ei, era o vorbă cu emoțiile
                  Voi face asta dar am alte priorități acum. La mine e un pic de muncă, știu asta. Toate la timpul lor
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Salutare. Ma apropii de final cu reparatiile/ imbunatatirile aduse masinii. Ma intereseaza un loc unde pot face un polish adevarat + o curatare interior temeinica, fara sa distrugem nimic.

                    As prefera sa imi spuneti pe unde ati facut si daca/ ce v-a placut. De asemenea, macar orientativ, as prefera sa imi spuneti ce masina ati dus la ei (ca dimensiuni) si cat a costat.

                    Am auzit tot felul de pareri, am cerut si niste preturi. Unele preturi sunt astronomice, mi-au cerut si 1800 RON pe polish + curatare interior. Cat de mult as iubi masina si cat de mult m-ar fi costat pana acum, nu am de gand sa par prost... De asemenea, sunt firme care cer 600 RON interior + exterior, discrepanta asta de preturi ma duce cu gandul la o calitate scazuta. E incredibil cat de complicata poate sa fie o chestie asa simpla.

                    Masina arata foarte OK la capitolul vopsea, cateva repere urmand a fi revopsite (bara fata si portbagaj), deci cu atat mai bine va arata. Interiorul e murdar, dar nu de sperit, doar chestii normale, de aceea 1800 RON sunt din alt film in opinia mea...

                    Multumesc!
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • http://www.cosmetizare-auto.ro/

                      Eu am fost multumit de serviciile lui, iar preturile sunt mai mult decat ok. Departe de sumele alea pe care le-am primit si eu in alte parti.
                      Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                      Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                      ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                      Comment


                      • Cei care ti-au dat preturile alea(fie 600, fie 1800ron)... au vazut masina?
                        BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                        Comment


                        • Nu, ca nu au cerut asta, le-am explicat prin telefon. Au zis ca poate varia minimal la fata locului.

                          @KMR: Il intrebi pls si pe Lascu, ca ramasese ca se uita la ea si imi da si el un pret, dar nu l-am gasit nicoodata acolo cand am fost sa iau masina de la antifonare. Nu stiu daca si-a facut o estimare sau nu... Merci!

                          LLE: Nu mai e nevoie, am vorbit eu cu el acum.
                          Xander
                          Senior Member
                          Last edited by Xander; 05-04-16, 12:29.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Din punctul meu de vedere, cine da preturi asa din burta, fara sa vada masina... nu e profi. Singurul lucru ce il poate face este sa iti spuna... "incepe de la x".
                            Gradul de munca depus(si respectiv pretul) depinde in functie de cum arata masina pe de o parte si de pretentiile clientului pe cealalta parte.
                            BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                            Comment


                            • Eu iti recomand KNZ Detailing : https://www.facebook.com/KNZDetailing/?fref=ts

                              Ca preturi vin asa:
                              - Fiat500 interior - 350lei
                              - Honda Accord interior cu piele - 400
                              - Mercedes E classe - Interior cu piele naturala + exterior corectii+protectie plus aquapel (sau cum s-o scrie) + curatare motor, jante, etrieri - 950

                              Asta ca sa-ti faci o idee. Dar pretul variaza in functie de munca depusa si 100% ti-l spune dupa ce vede masina.

                              Foarte multumit am fost, motiv pentru care urmeaza un x6, peugeot 308, ford fusion, accord-ul ajunge iar pentru exterior si un glc pentru protectie.
                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • Pana la urma am vorbit cu Alex Lascu de la Evolution Detailing si m-a convins din vorbe ca merita si este justificat pretul ala mare. El a si vazut masina cat a stat la antifonare si era incantat de ea, e si fan Honda, mi-a facut si o reducere etc.

                                Cel mai probabil dupa un tratament asa intensiv nu voi mai baga niciun track anul asta, o sa o pastrez, vedem la anul ce urmeaza. Uite de asta era bine sa fi cumparat cu Gabi ATR-ul ala gri si sa il facem de track.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X