Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cel de CL7 era un furtun ordinar, gol. Nicio sita, niciun regulator de presiune. S-a inlcouit doar partea de cauciuc, partile medtalice au ramas cele originale.
    Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
    Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
    ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

    Comment


    • Al meu pare sa adune picatura fix in dreptul trecerii de la cauciuc la metal, unde e prinderea, in partea dinspre pompa.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • Click image for larger version

Name:	20160129_152526.jpg
Views:	1
Size:	72.6 KB
ID:	722206

        Iata si o poza.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Originally posted by Xander View Post
          L-am gasit pe Radacini Motors - piese, la 1200 RON cu tot cu TVA. Pretul imi convine, dar sigur o fi piesa care trebuie? In sensul ca e corect codul, dar site-ul imi pare de 2 lei si ca sa mi-o aduca in 15 zile imi cer avans 100%. Mi-e sa nu fie un inlocuitor ceva... A avut cineva experienta cu ei?
          L-am vazut si eu aseara la ei. Conditiile de plata nu-mi plac deloc. E posibil sa fie un inlocuitor, au trecut 14-15 ani de-atunci.
          Ramin la opinia ca o companie care face furtunuri cu astfel de presiuni (si care sint mici fata de cele ptr excavatoare spre exemplu) nu poate da gres.
          M-am uitat dupa el si la Nichirin si la Omega si la Compressorworld.net si pe inca vreo 2 site-uri dar am gasit doar RHD. Ma si-nfurii acuma pe tot netu-asta. Masina ta le e complet necunoscuta!

          LE Am crezut si eu ca e vorba despre imbinarile metal-cauciuc (transfer de caldura, dilatari etc) dar s-a dovedit ca nu e de-acolo ci pur si simplu cauciucul cedeaza in timp. Din ce-am vazut la CL7/9 nu s-a intimplat la doua masini in acelasi loc.
          Io si Ea
          Senior Member
          Last edited by Io si Ea; 03-02-16, 14:18.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • Am cumpărat eu piese de Matiz de la Rădăcini, acum vreo 3 ani, foarte rapizi, ambalat foarte bine, ieftini, totul original, și nu am plătit nici un avans pt o sumă asemanatoare, chiar mai mare un pic.
            Și eu aș schimba furtunul ala fără să clipesc cu unul custom. Dacă mergi la cine se ocupă doar de hidraulică o sa te scape de dubii, plus ca pretul e horror pe OEM. Vânzătorii de piese auto în general vând si recomanda OEM, sau ce le da lor programele. Daca intrebi sau cauti ceva care nu e in programul lor sunt total nepregatiti.

            trimis prin telepatie
            dacliber
            Senior Member
            Last edited by dacliber; 03-02-16, 23:12.
            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

            Comment


            • Cand se face comanda pe o piesa OE se trimite o cerere la importator cu VINul masinii, daca piesa nu e ce trebuie si e din vina importatorului (identificare gresita) se restituie banii platiti fara discutii. In 99% din cazuri piesele sunt ok. Daca ai nelamuriri da-mi un PM, iti pot explica mai multe.

              Comment


              • Pana la urma la ASKO e 295 EUR piesa cu tot cu TVA, deci nu mai are sens sa caut cai verzi pe pereti. O sa stau un pic sa ma gandesc daca merita sa il repar, desi 95% il voi inlocui cu unul OEM sa scap de grija.

                Vine vara si deja nu mai rezist sa tin masina pe dreapta!
                Xander
                Senior Member
                Last edited by Xander; 04-02-16, 14:43.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Peste 2 saptamanii o sa ma mut intr-un service nou si te pot ajuta cu preturi de piese cand ai nevoie. Service-uri serioase au contracte cu furnizorii de piese gen Autonet si pot procura piese pe origine la preturi bune. Eu la BMW si Evo mi-am gasit toate piesele de care aveam nevoie la preturi mult mai bune decat reprezentanta.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Pentru pasionații de Type R: http://www.ulule.com/type-r-livre/
                    Am zis sa îl pun aici ca tot e Live daily...

                    Sent from my SM-G920F using Tapatalk
                    The Only Easy Day Was Yesterday

                    Comment


                    • Vazusem si eu cartea asta pe forumul accordr.org, dar am uitat sa scriu aici. Eu vreau sa o iau, mai vrea cineva? Ma gandesc ca iese mai ok la transport daca suntem mai multi.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • Salut, si felicitari pentru masina (nu am apucat sa-ti zic ).

                        Referitor la carte, eu ma bag!
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • Am asteptat sa ajunga la 500 de doritori sa fim siguri ca vor avea fonduri sa faca cartea si nu vom da banii degeaba (in sensul ca asteptam returnarea lor, intram in altele...). Acum sunt peste 500, deci e ok.

                          @Taz: La o simulare am vazut ca oricum iti dubleaza taxa de 12 EUR (de livrare) daca selectezi 2 carti, deci nu facem mare lucru daca luam impreuna... Te deranjeaza daca platim separat, sa nu mai stam dupa aceea cu transfer etc? Eu nu am o problema sa platesc 2 buc, doar ca nu rezolvam nimic.
                          Xander
                          Senior Member
                          Last edited by Xander; 11-02-16, 10:28.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • off-topic: iti este plin inbox-ul.
                            '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                            Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                            Comment


                            • E ok, Alex, fac si eu comanda singur...nu are rost sa facem pasi in plus in cazul asta.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • A avut cineva Bilstein B12 Pro kit pe vreo masina? Ceva pareri cu privire la acest kit? Ma bate un gand si nu stiu ce sa fac. Nu sunt reglabile, asta mi se pare OK, nu ma vad regland la ele toata ziua. In plus, am incredere ca au fost setate foarte bine de niste ingineri care se pricep, fix pentru masina asta. Coboara masina cu 35mm, iarasi mi se pare perfect. Nu vreau sa o cobor mai mult. Pare super win si stiu ca sunt de calitate.

                                Din cate am inteles, fac treaba buna, masina se simte schimbata complet, fiind ceva mai dura, dar nu mult - ca idee, suspensia originala e genial de confortabila, deci banuiesc ca nici cu B12 nu ajungi la o suspensie cum avea FN2-ul, judecand prin aproximare (englezii zic "a bit firmer than the OEM", care cum am zis mai sus e aproape ca cea de la Mercedes).

                                Faza e ca nu m-as grabi, suspensia OEM e in stare foarte buna (schimbata acum 30-40k km), dar am gasit kit-ul asta la un pret foarte bun.

                                Optiuni ar fi un set de coilovere, fie de la Tein (scumpe si pareri impartite), fie XYZ sau BC, ambele din UK, cu review-uri foarte bune, dar eu nu prea am incredere in firme de care nu am auzit nimic... In primul rand ca fiabilitate, nu stiu ce mai pot face daca imi crapa un amortizor XYZ, probabil trebuie sa schimb tot setul...
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X