Xander: '02 Honda Accord Type-R 2.2 VTEC M/T, Nighthawk Black Pearl (CH1)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Super, inseamna ca iti va aduce de doua ori zimbetul pe fata, ( cind o vei conduce si cind vei gandi ca o vei conduce). Multi km. fara probleme. Felicitari pentru achizitie.

    Comment


    • #17
      S-o porti sanatos!
      Excelenta achizitie!

      Comment


      • #18
        Desi ma doare capul de mor acum, tot am citit postul tau. Ai avut rabdare si timp sa scrii atata despre noua achizitie. Am aflat de ieri ca a ajuns la tine, dar parca m-ai intrebat la un moment dat de acest model. Este o masina care are nevoie de ceva investitii si timp. Eu n-am reusit din cauza celor mici asa ca l-am lasat Cristi sa se ocupa de ea, dar vad ca si el a renuntat.

        Mare atentie cu volanta usurata. Ai nevoie si de jante usoare daca pui asa ceva.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #19
          Faina alegere, s-o restaurezi asa cum iti doresti si s-o strunesti cu mare placere !
          -------------------
          There is no point of having if you can't share.

          Comment


          • #20
            Felicitari! Sa te bucuri de ea cat mai mult.
            The Only Easy Day Was Yesterday

            Comment


            • #21
              S-o stăpânești sănătos și să o aduci în starea cea mai bună!

              Originally posted by Doc View Post
              ...

              Mare atentie cu volanta usurata. Ai nevoie si de jante usoare daca pui asa ceva.
              Asta cu jantele ușoare de unde e? Tu la Del Sol pusesei volanta ușurată și niște jante foarte grele
              KMR
              Super Moderator
              Last edited by KMR; 10-11-15, 17:49.
              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
              My cars:

              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

              Comment


              • #22
                Si nu e suficient sa trag o concluzie?
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #23
                  Ah, ba da. Nu știam că atunci ți-ai dat seama că e mai sprintenă mașina cu jante ușoare.
                  Adică cu ceva timp înainte de Del Sol știai http://www.hondafan.ro/forum/showthr...l=1#post200238
                  De aici vine mirarea.
                  KMR
                  Super Moderator
                  Last edited by KMR; 10-11-15, 19:55.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • #24
                    Ii valabil pt toate Hondele. Si eu simt in bine trecerea la rotile de iarna care sunt cu 7 kile mai usoare pe bucata.

                    Comment


                    • #25
                      Nu este vorba neaparat ca fuge sau nu mai tare, pur si simplu daca pui o volanta usurata pe masina si jantele raman tot cele initiale (grele) poti avea surpriza sa nu simti o imbunatatire. Dimpotriva, poate sa mearga mai rau ca inainte sa schimbi volanta. La DelSol am luat jantele pentru aspect, urmand pe viitor sa instalez un set de jante foarte usoare.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by ady_uaic View Post
                        ...nu credeam ca o sa "retrogradezi" dpdv al vechimii
                        Eu zic ca nu este o retogradare ci o evolutie, ...un fel de maturitate…..cand iti dai seama ca nu vei obtine de la "Teen" ceea ce poate oferi o "Milf"
                        Alex, felicitari! forumul are nevoie de astfel de povesti/postari, astept cu drag continuarea
                        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                        … Jazz do it ...

                        Comment


                        • #27
                          o adevarata placere sa citesc postul tau
                          in acelasi timp emotionant si informativ
                          felicitari si sa te bucuri de ea!
                          "Ethics. That's always so inconvenient."
                          Cal Lightman

                          Comment


                          • #28
                            Va multumesc tuturor pentru urari si cuvintele frumoase!

                            Sper sa reusesc sa schimb tot ce mi-am propus si aduc masina la nivelul initial de performanta si look.

                            @ticker: eu vorbeam de jantele originale, care nu cred ca sunt bronze, ci gold... Cel putin asa vad eu. Cele de iarna (de pe Civic 5D) par a fi bronze mai repede.

                            @bv26cat: fara discutie jantele usoare reprezinta un plus la un motor aspirat, intrebarea mea si a lui KMR catre DOc era legata de ce devin "obligatorii" odata cu schimbarea volantei cu una usurata. Ma gandeam ca se strica ceva etc, Doc are mai multa experienta pe partea asta. Daca e doar de feeling, nu e problema, am in plan si jante mai usoare, cu toate ca ar strica aspectul OEM pe care il caut.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #29
                              Am inteles. Intradevar ma refeream la cele de Civic ca sunt bronze.

                              Pe cele OEM le-as face si eu culoarea Silver originala.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                Ca fapt divers: Janta OEM cantareste 9,6 kg, destul de putin daca judecam dupa cat de grele sunt celelalte jante OEM Honda. Maruta a ales SportMAXX RT ca si anvelope, care si ele sunt destul de usoare: 8,6 kg am gasit acum repede pe net. Rezulta un total de aprox. 18 kg, ceea ce nu mi se pare dramatic. La FN2, roata OEM (18'' cu gume Potenza RE050a) ajungea la un mind-blowing 23-24 kg!!! Sigur ca as putea sa ajung la 15 kg pe roata daca utilizez jante usoare pe Accord (<7 kg este realizabil la 17 inch, dar foarte scump), insa nu stiu daca merita, mai ales ca stric si aspectul OEM, cum ziceam mai sus.

                                In plus, am apucat si eu sa testez ceva jante/ anvelope, si o spun sincer, anvelopele usoare sunt mult mai eficiente la reducerea greutatii din simplul fapt ca vin pe exteriorul cercului rotii, si conteaza mai mult greutatea redusa de acolo. Degeaba sunt usoare unele jante daca greutatea lor e concentrata fix pe cerc si spite, ca sa fie cat mai rezistenta... Sper ca m-am facut inteles cat de cat, o sa vad cum se comporta masina dupa ce instalez volanta.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X