LILU: '88 Honda Prelude 2.0 M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Frumos!
    In privinta relanti-ului e posibil sa fie de la senzorul de clapeta. Verifica ce cod de eroare ai pe computerul masinii, banuiesc ca ai din cel cu LED care clipeste.
    Bafta cu reconstructia!

    Comment


    • #17
      multumesc. da, de obicei asta e rezolvarea si da, ecu-ul afiseaza erorile prin led-ul respectiv. ajungem si acolo
      My cars:
      07' Honda CR-V 2.0
      88' Honda Prelude 2.0
      Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

      Comment


      • #18
        Lucrarile continua si se apropie de final !

        Tinichigeria e aproape gata, urmeaza ultimele retusuri si primul start de primer, dupa care vom face un test fit pentru un lip pentru spoilerul fata de vw golf gti si niste praguri de honda accord ch1 pe care trebuie sa le scurtez 10 cm si sa le mai adaptez putin.
        Am schimbat si jantele cu altele pe 17, dar e ceva temporar.

        Click image for larger version  Name:	1.JPG Views:	2 Size:	88.8 KB ID:	858306
        Click image for larger version  Name:	2.JPG Views:	1 Size:	84.9 KB ID:	858307
        Attached Files
        My cars:
        07' Honda CR-V 2.0
        88' Honda Prelude 2.0
        Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

        Comment


        • #19
          Si pe mine tinichigeria ma omoara , la civicul din 1980
          Honda Civic EJ9 1.4 IS M/T
          Honda Civic FD1 1.8 LS A/T
          Honda Civic ES9 1.3 Hybrid M/T
          Honda Civic SL 1.3 A/T 1980

          Comment


          • #20
            da... mai ales aripile spate... asta e boala la astea vechi
            My cars:
            07' Honda CR-V 2.0
            88' Honda Prelude 2.0
            Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

            Comment


            • #21
              Am inceput sa dam cu grund si sa facem ultimele retusuri. am scos antena radio telescopica pentru ca o voi inlocui cu ceva mai subtil. am scos si emblemele din fata si din spate. urmeaza sa facem un test pentru praguri si sa vad cum facem cu lip-ul pentru spoilerul spate.
              Intre timp am aflat de la fostul proprietar ca masina are arcuri si amortizoare sport marca koni. mi se parea mie ca e putin cam joasa.
              acum cu jantele pe 17 sta ceva mai frumos. oricum, nu raman astea jantele dar cel mai probabil voi merge catre un look mai meaty, ceva cu jante pe 17 si talon de 50-55, depinde ce se potriveste. Ori asta, ori niste jante 9-10j pe 16 cu cauciucuri streched... dar cred ca prima varianta va arata mai ok. vedem ..

              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	120.3 KB
ID:	858571
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	106.4 KB
ID:	858572
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	110.6 KB
ID:	858573
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	119.4 KB
ID:	858574
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	102.7 KB
ID:	858575
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	110.0 KB
ID:	858576
              Click image for larger version

Name:	
Views:	0
Size:	110.7 KB
ID:	858577
              My cars:
              07' Honda CR-V 2.0
              88' Honda Prelude 2.0
              Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

              Comment


              • #22
                nu poti sa pui 50-55 pe 17; ideal ar fi 195 45 sau 205 40; maxim 205 45
                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                Comment


                • #23
                  Am gasit pe pe grupuri pe facebook ca au pus altii 205/50/17 si arata bine tare
                  My cars:
                  07' Honda CR-V 2.0
                  88' Honda Prelude 2.0
                  Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                  Comment


                  • #24
                    cu 205 50 cresti diametrul rotii cu peste 8% fata de stock(195 60 14); adica lungesti cutia enorm; pana la 3% ar fi acceptabil, daca vrei neaparat sa fie mai mari
                    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                    Comment


                    • #25
                      Prelude-ul avand oricum o cutie destul de lunga (ca sa nu zic foarte lunga).
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #26
                        Vad doar un -7% eroare posibila in bord pe willtheyfit.
                        Varianta "corecta" ar fi cu talon de 40 dar am mai avut asa si nu mi-a placut. pentru look-ul ala meaty, talonul de 50 arata bine..
                        Nu sunt sigur ca inteleg bine la ce va referiti cand spuneti ca se "lungeste cutia" .. puteti sa-mi explicati va rog ?
                        My cars:
                        07' Honda CR-V 2.0
                        88' Honda Prelude 2.0
                        Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                        Comment


                        • #27
                          Adica e ca si cum ai avea o cutie cu 7% mai lunga, rapoarte lungi deci acceleratie mai scazuta. Nu stiu cat de lunga e cutia stock pe acest Prelude, dar de regula se evita asta pe motoare mici aspirate.
                          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                          Comment


                          • #28
                            O cutie de viteze, in functie de rapoartele sincroanelor, va avea un anume comportament.

                            Pentru acelasi motor, o cutie "scurta" va termina treptele de viteza (la rotatia maxim posibila a motorului) de genul: treapa I - la 40 km/h, treapa a 2-a la 75 km/h, a 3-a la 120 km/h, a 4-a la 160 km/h, a 5-a la 210 km/h. In cazul unei cutii mai lungi pe acelasi motor, vitezele maxime atinse in fiecare treapa, vor fi, de exemplu: 60 km/h, 115 km/h, 160 km/h, 210 km/h si 245 km/h.

                            O cutie mai lunga este avantajoasa la drum lung, in ultima treapa de viteze motorul fiind mai putin turat la aceeasi viteza X. INSA, o cutie mai lunga defavoarizeaza acceleratia si mai ales urcarea in ture rapida, capitala pentru un motor aspirat.

                            Cutia de pe Prelude este destul de lunga OEM in raport cu puterea motorului, cand pui gume care fac diametrul rotii mai mare cu 7%, la o rotatie a cutiei, vei calatori cu 7% mai mult, deci viteza reala va fi cu 7% mai mare => ai lungit cutia cu 7% => nu e de dorit in cazul asta.

                            Daca esti multumit de performanta si vrei o cutie mai "de viteza mare, de autorstrada", poate fi chiar mai bine. Tu stii.

                            NU uita ca si gumele cu talon mai mare sunt mai grele, alta problema de dinamica la un motor mic.
                            '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                            Comment


                            • #29
                              Mersi de explicatie. Crezi ca un motor de 2.0 benzina ar fi mic si ar fi dezavantajat in fazul asta ? (ce-i drept, din 1988, un b20a5 cu aprox 140 hp)
                              Spec-urile motorului sunt:

                              (16-valve, DOHC, PGM-FI)
                              • Found in:
                              • Power: 135 hp (101 kW) at 6200 rpm
                              • Torque: 127 lb⋅ft (172 N⋅m) at 4000 rpm
                              • Engine cc: 1958.14
                              • Cylinder cc: 489.535
                              • Deck cc: 13.885
                              • Head cc: 47.3
                              • Compression Ratio: 9.0:1
                              Poate ca in cele din urma am sa aleg ceva sa fie ok si pentru motor, pentru ca nu am luat in calcul ce ati spus voi mai sus.. pentru ca nu stiam.
                              Mai vedem cand o sa am niste roti noi, ce gume o sa aiba
                              My cars:
                              07' Honda CR-V 2.0
                              88' Honda Prelude 2.0
                              Ex:04' Honda Civic 1.3 hibrid

                              Comment


                              • #30
                                macar fa un compromis, pune 205 45
                                Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

                                '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

                                Comment

                                Working...
                                X