SCOOBY29: '09 Honda Jazz 1.4 LS M/T, Deep Violet Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SCOOBY29: '09 Honda Jazz 1.4 LS M/T, Deep Violet Pearl

    Salutare ... ! Astazi am ridicat masina - Honda Jazz '09, 1.4 LS MT, Deep Violet Pearl... km la bord - 18 (din care vreo 10 i-am facut tot eu sambata la drive-test... tot sambata am facut si pozele), consum mediu pe computer 30 l/ 100 km... Nu am resetat computerul. Dupa traseul Ramnicu Valcea - Constanta, km la bord - 440, consum mediu pe computer 6,2 l/ 100 km. Maxim 130 pe autostrada, 1 ora bara la bara pe centura Bucurestiului intre A1 si A2.

    Masina e un vis, extrem de primitoare si confortabila, se conduce extrem de usor. Sunt convins ca am facut o alegere foarte buna!
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 01-06-09, 10:18.
    Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
    Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

  • #2
    S-o stapanesti sanatos! Culoarea pare interesanta din poze. Cu siguranta ai facut o alegere foarte buna
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      Welcome to the Jungle, scooby29! În sfârșit, un posesor al noului Jazz pe forum. Să te bucuri în continuare de mașinuță!
      maruta
      Senior Member
      Last edited by maruta; 28-05-09, 08:43.
      CR-V e:HEV
      JAZZ GD1 CVT
      Ex: CR-V RE6

      Ex: RDX TB1
      Ex: Civic FD1

      Ex - JAZZ GD1
      Ex - ACCORD Type-R
      Ex - DEL SOL EH6

      Comment


      • #4
        Bine ai venit pe acest forum!Da chiar esti primul!
        Poza spune ToT

        Comment


        • #5
          Bine ai venit !
          Te rog sa ne spui cat a costat , si de ce ai ales Jazz si nu altceva ?
          Honda Accord 2006 2.0 ES

          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/aleksey/

          Comment


          • #6
            si ai si 5 stele EURONCAP
            Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
            ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • #8
                sa o stapanesti sanatos!
                '18 BMW X1 18xd
                '15 BMW i3 range extender
                ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                Comment


                • #9
                  Originally posted by aleksey View Post
                  Bine ai venit !
                  Te rog sa ne spui cat a costat , si de ce ai ales Jazz si nu altceva ?
                  Va multumesc tuturor pentru primirea calduroasa pe care mi-ati facut-o! De ce am ales Jazz? ... am avut cateva criterii destul de dure de selectie, si Jazz-ul s-a incadrat cel mai bine:
                  1. siguranta - vreau air-bag frontal, lateral si cortina, ABS, EBD, VSA... conduc moderat, dar e bine sa ai toate aceste sisteme de siguranta. O singura data daca ai nevoie de ele si iti salveaza viata, merita. Un singur risc mi-am asumat in cazul acesta: nu stiam inca rezultatul testului NCAP cand am cumparat-o, iar vechiul model statea destul de prost - 4 stele cu scor 25. Dar am avut incredere in traditia si orientarea Honda pentru siguranta pasagerilor, si arem sigur ca noul model va avea multe imbunatatiri ... si am avut dreptate...
                  2. fiabilitatea, intretinerea, cheltuielile pe termen lung - masinile japoneze sunt cele mai fiabile... acest lucru este de necontestat, iar Honda e in fruntea lor... . Nu vroiam sa dau o suma moderata acum, pentru ca pe viitor sa ma ingrozesc de pretul reviziilor, pieselor si de numarul intrarilor in service pentru reparatii... in plus, Jazz '09 beneficiaza 3 ani ( 20 k, 40 k, 60 k) de intretinere gratuita...
                  3. consumul - vreau o masina pe benzina care sa consume putin
                  4. designul - desi este pe locul 4, cred ca sunteti de acord cu mine ca o masina trebuie sa-ti dea niste fiori cand o vezi, ca sa-ti placa sa o conduci.
                  5. dimensiuni exterioare care sa permita manevrabilitatea in oras si parcare lejera... dar si spatiu interior de nivel mediu.

                  In ceea ce priveste costul, noul Jazz e cam piperat. Dar batranii nostri au o vorba: Cine cauta, gaseste! Pret: 55000 RON, care la cursul BNR+1% de ieri ( 4,22 ) ar fi cam 13033 euro. In acest pret intra: masina cu cartea de identitate cu viza RAR, pachet legislativ, covorase Honda, si un bonus la alegere dintre:
                  - un set jante tabla 15" + capace (pentru iarna), sau
                  - reducere 900 RON la un set jante de aliaj 15" + manopera de inlocuire gratuita.
                  L-am ales pe cel de-al doilea, jantele s-au comandat, si probabil am sa mai fac cat de curand un drum pana la Valcea pentru inlocuire. Am sa le tin pe cele de aliaj vara... , iar cele de tabla+capace pentru iarna.

                  Costuri suplimentare: 145 RON - numere provizorii si RCA pe 1 luna!
                  Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                  Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari, arata super frumos masinuta!
                    Sa te bucuri de ea fara probleme!
                    '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                    Comment


                    • #11
                      Bine ai venit printre hondari si iti mai urez si aici ceea ce ti-am urat deja si pe un alt forum: sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea miliarde si miliarde de km, fara nici o problema!
                      Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Dacian View Post
                        Bine ai venit printre hondari si iti mai urez si aici ceea ce ti-am urat deja si pe un alt forum: sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea miliarde si miliarde de km, fara nici o problema!
                        Multumesc mak...
                        Honda Jazz '09, Deep Violet Pearl...
                        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/scooby29/
                        Numele japonez: 秋本 Akimoto (true autumn) 海斗 Kaito (big dipper of the ocean)

                        Comment


                        • #13
                          Cu placere! Ai facut alegerea perfecta. Poate intr-o zi vei avea timp sa ne povestesti cum ai ales Jazz-ul in detrimentul celorlalte, cum te-a convins.
                          Mai bine zis, ce NU ti-a placut la celelalte.
                          Dacian
                          Senior Member
                          Last edited by Dacian; 28-05-09, 10:36.
                          Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                          http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

                          Comment


                          • #14
                            felicitari! jazz ul e intr adevar o masina extraordinara, in care te simti foarte bine la volan. noul model e chiar mai reusit decat al meu , l am vazut la sf anului trecut in Franta si m am holbat corespunzator la el, de incepusera trecatorii sa ma banuiasca de diverse...
                            felicitari pt alegerea facuta, sunt sigura ca nu vei regreta!
                            Carpe diem!
                            Watch me: http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Alina_Jazz/

                            Comment


                            • #15
                              Alegerea este super din moment ce este HONDA. Este superba masina si culoarea aleasa. Sa o folosesti sanatos si sa te bucuri cat mai mult de ea.
                              '15 Honda HR-V 1.5 M/T Elegance FWD
                              '08 Honda Civic Sedan 1.8 M/T Galaxy Grey
                              Honda.........the best!!!!!!!!

                              Comment

                              Working...
                              X