TICKER (no.2): '09 Honda Jazz 1,2 M/T Trend, Deep Violet Metallic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TICKER (no.2): '09 Honda Jazz 1,2 M/T Trend, Deep Violet Metallic

    Povestea pe scurt: nu gasesti Jazz SH in Romania decat al naibii de greu. Cine are unul il vinde in familie sau la prieteni. Asa am ratat unul din 2011 pe care il puteam lua la un pret foarte bun. Am vrut neaparat Jazz. La orice altceva simteam ca fac un compromis prea mare.

    Dupa indelungi cautari, limitari bugetare, compromisuri si alte cautari si mai lungi, de azi sunt posesorul unui Jazzulica SH luat de la Polymobile din Cluj. Mai au unul albastru dar intr-o stare mult mai slaba; era mai dotat (echipare Confort, dar fara jante) dar era mult de lucru la el.

    Desi nu ma incanta ideea sa bat tara si sa arunc banii si timpul pe drumuri, cu ajutorul unui var din Mures am verificat masinuta asta de la Cluj si am luat-o.

    Ca minusuri: nu are polita de la portbagaj si nici surubul de la roata de rezerva, dar se rezolva si astea in curand numai sa gasesc la preturi decente. Probabil voi pune si proiectoare. Si voi lua si un set de jante si anvelope noi de iarna. Va ramane in familie pana va veni al patrulea membru al familiei peste cativa ani buni, probabil mai mult daca va fi Civicul cel inlocuit de un Civic Tourer sau CR-V.

    Trebuie sa ne cunoastem mai bine sa imi zica ce ii mai trebuie. Momentan a primit o revizie.

    Urmeaza RAR , fisc si inmatriculare.

    Poze momentan cele de la vanzare. E prafuita de la drum si are numere de Cluj.
    Attached Files
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 21-05-14, 10:10.
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

  • #2
    E frumoasa, sa va bucurati de ea si sa aiba grija de voi.
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • #3
      Felicitări sa o stăpâniti sănătoși!

      Comment


      • #4
        Ma bucur ca ai gasit una pana la urma, dupa cautarea lunga. Nu se puteau cumpara minusurile de pe cealalta masina care era de vanzare?

        Comment


        • #5
          Mersi baieti! Si voi sa va bucurati in continuare de ale voastre

          Ce m-a surprins placut la el fata de cel de 1,4 pe care l-am condus acum un an vreo saptamana cat civicul a stat la Asko e ca parca are ceva mai mult cuplu in patrea de jos a turometrului (pare mai infigareata ca sa zic asa). Avea si ala vreo 26.000 km deci era rodat.

          Senzatia generala e ca m-am intors la ceva cunoscut, nu ca ar fi alta masina. De exemplu in Fiesta m-am adaptat mai greu.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            @tracid.

            Varul meu e mecanic de profesie (face infolieri, alarme etc acum) si mare fan masini in general. Am mers pe mana lui.
            Imi zicea ca cealata e cam praf si nu merita; fusese lovita si reparata mai romaneste (faruri ok, dar cu clemele rupte au fost lipite si nu schimbate), aripa si capota trebuiau revopsite etc.

            De reparat se poate evident, dar nu stiu in cati bani si cat timp. Asa ca am mers pe mana lui si am renuntat la cateva dotari si la culoarea Deep Blue Sapphire (care imi place enorm) si am mers pe ceva ce e mai sigur. Poate daca era in Bucuresti si obtineam un pret bun care sa acopere din reparatii ma mai gandeam.
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #7
              Sa o stapaniti sanatosi si la cat mai multi km.
              '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

              Comment


              • #8
                Felicitari, e foarte frumoasa, sa va poarte sanatosi!
                '08 Civic Sedan 1.8 ES A/T Galaxy Gray Metallic

                Comment


                • #9
                  Felicitari pentru achizitie! Ma bucur ca ai ramas in familia Honda si sper sa nu fii dezamagit de Jazz.
                  CR-V e:HEV
                  JAZZ GD1 CVT
                  Ex: CR-V RE6

                  Ex: RDX TB1
                  Ex: Civic FD1

                  Ex - JAZZ GD1
                  Ex - ACCORD Type-R
                  Ex - DEL SOL EH6

                  Comment


                  • #10
                    Mersi baieti.

                    Maruta, si eu ma bucur ca l-am gasit. Singura masina care ramasese pe lista era un C-Max din 2011 adus de afara de un samsar dar nu prea am incredere in nr de km si nici nu imi doream bataile de cap din service la Ford. Am aflat cu stupoare ca au acelasi pret la revizie la manopera, dar daca vii cu piesele tale erau alti timpi normati (de ex 30 min sc ulei cu uleiul lor si 1h 40 de minute cu uleiul tau - la final ieseai mai ieftin cu piese luate de la ei si asta mi s-a parut o imbecilitate)

                    Dealtfel tin minte topicul pt Jazzul alor tai. Parera ta nu a facut decat sa imi sporeasca increderea si dorinta sa raman la Honda, dar in general altceva decat Honda nu imi doream.

                    Sa aveti si voi parte de ele in continuare.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Sa va bucurati impreuna de calatorii cat mai frumoase.

                      Trimis de pe al meu GT-I9505 folosind Tapatalk
                      Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                      Comment


                      • #12
                        @ticker, scuze, m-am exprimat gresit. Ma refeream sa cumperi de la Polimob polita de portbagaj si surubul de roata de rezerva de la Jazzul celalalt (presupunand ca ambele sunt masinile lor, nu prin promovare de la clienti).

                        Comment


                        • #13
                          S-o stapaniti sanatosi!
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            Sa o stapaniti sanatosi!
                            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                            Comment


                            • #15
                              Mersi Gabi. Mai am pana sa te ajung din urma... Eventual daca imi pui vreo pila si ma angajezi la KMR am vreo sansa ca altfel...

                              @ tracid. Nici celalat nu le avea. Noi nu le-as lua de la dealer. O sa caut intai la dezmembrari si pe ebay, poate le gasesc la un pret decent.

                              Momentan i-am luat un set de jante pe 15 - cele OEM de pe Jazz-ul facelift pentru anvelopele de iarna. Urmeaza si alte chichite sa o aduc la starea pe care mi-o doresc.

                              La vanzare Polimob mi-au revopsit capota si au facut polish + curatare chimica interior deci arata foarte bine. Mult mai bine decat Jazz-ul rosu pe care l-am ratat in martie (l-a vandut samsarul altcuiva desi batusem palma cu el) care era baltat de la revopsiri.
                              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X