MADHORSEFUZZY: '10 Honda Insight 1.3 IMA Hybrid, Nighthawk Black

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Bună la toată lumea !!! De cateva luni mă uit după insight-uri prin oraș dar din păcate sunt inca foarte puține , cel puțin īn Cluj Napoca , nu am prins īn trafic pe nimeni să īl interoghez puțin ).
    Mă poate lămurii cineva despre consum ( am citit comentariile de mai sus ) ? Consum in oraș mers cu sau fara Eco activat ? , are funcția star-stop ? Și de la ce an de producție mașina e dotată cu xenon la faruri ? Cate airbag-uri are ?
    Mulțumesc mult și drumuri bune !!!
    Last edited by Gabi_M; 22-11-19, 21:54.

Comment

Salut,

Consumul in oras e fara Eco activat. Acum cu racirea vremii a urcat la 8%. Vedem la iarna cat mai creste.
      Toate au functia start stop, care nu are buton de dezactivare.
      Xenon a fost din 2009 de la lansare.
      Airbaguri are frontale, in scaune si cortina. Vezi aici: https://www.euroncap.com/en/results/honda/insight/11042
      '10 Honda Insight 1.3 IMA Hybrid, Nighthawk Black

Comment

madhorsefuzzy, este normal sa consume mai mult combustibil pe anotimpul rece.

Comment

Asta e evident: conteaza cu cat creste. 0,5l, 1l, 2l?

Pana acum de la 7,2% a crescut la 7,9% din vara spre iarna.

Comment

madhorsefuzzy , oare km reali se pot verifica īnainte de a aduce mașina īn Romānia , se poate de ex pe Italia am găsit multe insight-uri , din 2009 70000-120000 km , ex după VIN sau la o reprezentanta oare se pot verifica km ??? Cu bateriile sunt probleme ?
            Ms mult
            Last edited by Gabi_M; 19-01-20, 21:26.

Comment

ODO: 93.718 Km

10 ani batuti pe muchie: operatiunea RUGINA !!! (deh e japoneza)

Deoarece mecanicul mi-a bautut obrazul ca am rugina la Honda si ca trebuie sa scap repede de ea, desi imi place (si mai ales nevestei), am zis sa fac ceva.

Am cumparat Deox GEL si DYNAX UB si m-am pus pe treaba:
              - cocotat masina
              - dat jos carenajele
              - spalat pe dedesubt cu solutie si jet de apa
              - dat cu DEOX GEL - fix pix (nu am poze dar m-am chinuit degeaba pentru ca nu poti pune folie pe sub masina)
              - dat cu DYNAX UB
              - montat carenajele
              - ramans cu fustele de cauciuc fata nepuse pentru ca am folosit clipsurile in locul celor rupte de sub masina
              - reintors la Bucuresti

Sper ca mecanicul sa fie multumit.

Las pozele sa vorbeasca.

Acum caut clipsuri sa completez masina.

@Gabi_M: nu am intrat de mult pe forum. Sper sa fi gasit raspunsul l aintrebarea ta. Eu nu il stiu.
              Cu bateria nu am probleme pana acum.

Comment

Pff...cred ca ar trebui sa arunc si eu o privire pe dedesubt la a mea. Nu stiam ca ar avea problemele astea cu rugina . Si a mea a facut 10 ani anul asta.

Comment

Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                  ODO: 93.718 Km

10 ani batuti pe muchie: operatiunea RUGINA !!! (deh e japoneza)

Deoarece mecanicul mi-a bautut obrazul ca am rugina la Honda si ca trebuie sa scap repede de ea, desi imi place (si mai ales nevestei), am zis sa fac ceva.

Am cumparat Deox GEL si DYNAX UB si m-am pus pe treaba:
                  - cocotat masina
                  - dat jos carenajele
                  - spalat pe dedesubt cu solutie si jet de apa
                  - dat cu DEOX GEL - fix pix (nu am poze dar m-am chinuit degeaba pentru ca nu poti pune folie pe sub masina)
                  - dat cu DYNAX UB
                  - montat carenajele
                  - ramans cu fustele de cauciuc fata nepuse pentru ca am folosit clipsurile in locul celor rupte de sub masina
                  - reintors la Bucuresti

Sper ca mecanicul sa fie multumit.

Las pozele sa vorbeasca.

Acum caut clipsuri sa completez masina.

@Gabi_M: nu am intrat de mult pe forum. Sper sa fi gasit raspunsul l aintrebarea ta. Eu nu il stiu.
                  Cu bateria nu am probleme pana acum.
                  Salutare. O intrebare referitoare la Deox gel. Si-a facut treaba ? In sensul ca a eliminat rugina?

Comment

Nu, pentru ca nu am infasurat suprafata in folie de plastic peste DEOX Gel. Cica asa trebuie altfel se usuca gelul si nu isi mai face efectul.

Am dat dupa cu DYNAX UB si sper sa tina inca 2-3 ani. Si nu vad de ce nu ar tine si mai mult, dar in 2-3 ani cred ca o cocot pe nevasta intr-un suv.

Comment

Salut ! Ai schimbat pana acum uleiul la cutia CVT ? Daca da, ai schimbat si filtrul de la cutie sau doar uleiul ? Ce tip de ulei ai foloist ?

Comment

Working...
                      X