DENIS: '93 Honda CRX Del Sol 1.6 A/T, B16A2 Swap, Black (EH6)

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• DENIS: '93 Honda CRX Del Sol 1.6 A/T, B16A2 Swap, Black (EH6)

Am fost destul de norocos, sa am ca prima masina o Honda CRX del Sol. Urmaresc de ceva vreme acest forum, si am zis ca a venit vremea sa va prezint si masina mea.
    Masina am achizitionato aproximativ acum un an de zile. Masina este neagra, motor D16Z6 (125 cai), cutie automata, jante BBS. Poze cu masina am doar ceva mai vechi, masina momentan se afla intrun proiect, care sper sa iasa bine.

Ce va pot spune in momentul de fata, este ca am pus foarte mult suflet in masina aceasta si imi dedic majoritatea timpului ei, este o masina care iti este imposibil sa te dai jos din ea fara sa zambesti! Cat despre proiect, promit ca o sa va tin la curent cu ce se mai munceste la ea.

Pentru moment cam atat am avut de zis.
    Click image for larger version

Name:	DSCN4107.jpg
Views:	1
Size:	101.0 KB
ID:	727316Click image for larger version

Name:	DSCN2164.jpg
Size:	403.9 KB
ID:	727315Click image for larger version

Name:	DSCN4124.jpg
Size:	499.5 KB
ID:	727314Click image for larger version

Name:	IMG_6539-Modificat.jpg
Size:	314.9 KB
ID:	727313
    Last edited by hondatu; 07-03-12, 17:14.

Sa o stapanesti sanatos! Sa ne tii la curent cu noutatile! Baga poze mai proaspete!

2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
    2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
    2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
    2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

Comment

O sa urc poze recente zilele urmatoare. Multumesc pentru urari !!

Comment

sa ai noroc de ea!
        '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Bun venit in club, s-o stapanesti sanatos ! ce pozitii ai la automata ? din poze nu-mi dau seama la D...si cum se misca jucaria cu asa ceva ?
          Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
          "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
          "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
            Bun venit in club, s-o stapanesti sanatos ! ce pozitii ai la automata ? din poze nu-mi dau seama la D...si cum se misca jucaria cu asa ceva ?
            Multumesc! Pozitiile vin asa:
            P - parcare
            R - masalier
            N - liber
            D4 - normal
            D3- cum ar veni modu sport
            2 - te tine blocat doar 1 si 2
            1 - te tine blocat doar in a 1
            Se comporta destul de bine, ca avantaje ai comoditate, dezavantaje consum marit si nu prea pleaca de pe loc precum cea manuala (in cazul in care faci o liniuta ceva pierzi mult la start). Eu unul prefer manuala.

Comment

asta cred ca e primul del sol cu cutie automata de care aud. nici nu stiam ca s-au facut asa
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Ce ii drept is putine si prin europa majoritatea au manuale... eu unul sper la ceva mai sportiv, sper ca o sa trec la manuala pana in primavara.

Comment

Interesant, e ca a mea (ce cutie antica am), D3 te tine in trei, S am vazut pe la Accord, ultimele tipuri. Si eu am ramas surprins ca exista automata la Del Sol si daca n-a avut vreo problema vreodata, asta e o veste foarte buna !! Distractie placuta in continuare !
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Daca as vrea sa o tin pe automata, ar cam trebui o mica revizie la cutie, ca parca schimba un pic cam cu "lag", poate fi si din cauza anilor, dar nu acesta este interesul meu

Comment

Daca sunt asa putine si prin Europa, mai bine faci o mica revizie si o lasi asa, chiar daca te trage ata la manuala....ma gandesc si la o viitoare vanzare, probabil iti va fi mai usor....tu stii cel mai bine ce-ti doresti, ideea e sa te simti bine cu ea, indiferent de cutie !

Comment

Masina asta nu o sa o vand nici odata, o fac asa pentru suflet In mintea mea am un proiect, cum ar trebui sa arate si sa se conduca masina, acum o sa vedem in cati ani o sa fie finalizata masina...dar nu-i graba is tanar, am toata viata inainte

Cat despre motor si cutie is de vanzare, daca le vrea careva le dau la pret bun.

Comment

S-o stapanesti sanatos! Nu este prima cu cutie automata in club. Adriana are un Del Sol automat. Ce planuri ai pentru motor si cutie?
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Multumesc, planul este urmatorul: B16, cutie manuala logic Trebuie sa plec in germania dupa sarbatori sa vad ce gasesc, nu sunt sigur de ce voi gasi acolo, oricum voi veni cu ceva bun pentru masina

Comment

Poti sa te uiti si in Anglia de masina, daca vrei doar swap
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Working...
                              X