KMR: '96 Honda CRX Del Sol 1.6 SiR, Motegi Edition, Cypress Green Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spatiu foarte mare si tot ce am avut nevoie ( elevator, macare, cricuri hidraulice, pistol cu aer, etc.... ). Mi-am comandat adaptorul de la mufe OBD II la OBD I, trebuie sa merg sa fac unghiurile ( probabil voi face asta maine )

    LE Un amanunt: evacuarea este custom, din inox si este facuta dintr-o singura bucata
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • Originally posted by Toyboy View Post
      pai nene avurati spatiu si elevator ....asa nu ma mai joc
      bafta Gabi, asteptam vesti noi

      PS : ca de obicei inginerii Bodo si SGM Mike la datorie

      Nu puteam spune nici eu mai bine. Daca nu eram ocupat duminca dadeam si eu mana de ajutor.Pacat ca nu gasim un garaj in bucuresti la care sa ne stragem cum fac cei din timisoara de atata timp , un spatiu pentru forumul Hondafan.

      LE: dupa telefonul de sambata nu credeam ca o sa terminati asa de repede treaba.
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • Daca imi permite KMR, ne-a luat ceva mai mult decat am preconizat deoarece nu am facut numai swap-ul ci a fost vorba de mai multe capitole!
        Legat de swap in sine, o mare parte de timp ne-a mancat-o scoaterea efectiva a motorului sau mai bine zis manipularea lui pt ca l-am scos pe dedesubt
        Mai apoi, modificarile la electrica au luat ceva timp pt ca la capitolul asta (eu cel putin) nu ma joc si a fost vorba despre fix 40 de metri de cablu consumat adica aproximativ 50 de fire cu lipituri si izolatii la ambele capete plus matisare, routare si tot retul tacamului!
        Adica fara sa exagerez, doar mufaraia mi-a luat cam 5-6 ore (estimez eu dar nu am avut un ceas pe langa mine ca sa ma cronometrez)

        Oricum sunt destul de multe detalii pe care nu ti le spune nimeni si de care te lovesti cand faci un swap. In plus, vorbim de un swap de pe o masina RHD pe una LHD...
        Una peste alta este ceva ce poate fi realizat si de catrre niste oameni fara pregatire de mecanic insa este esential sa ai toate utilajele la dispozitie!
        Adica fara un elevator si o macare la dispozitie nu are sens sa incepi!
        Optional ar fi extrem de utile si o a doua macara, un pistol pneumatic, o cheie dinamometrica si toate acestea intr-o incinta amenajata!

        Oricum, personal, pot sa ma laud ca am bifat-o si pe asta !
        ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
        ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

        Comment


        • La urmatorul swap vom fi mai eficienti
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • Let it come
            ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
            ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

            Comment


            • Un K20 ar merge pe Civic
              Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
              sigpic
              http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

              Comment


              • Felicitari pentru realizare!!! KMR nu uita ce ai zis la telefon, neaparat trebuie sa ne intalnim sa vada si ochiu' meu )
                Bodo si SGM.MYKE - baieti cat e tariful vostru pe ora? neaparat vreau un raspuns daca va bagati la un swap si pe un EG )

                Comment


                • Felicitari pentru transplant. Nu ai gasit un set de cabluri de VTI in Ro?
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • Originally posted by Bodo View Post
                    Adica fara un elevator si o macare la dispozitie nu are sens sa incepi!
                    Optional ar fi extrem de utile si o a doua macara, un pistol pneumatic, o cheie dinamometrica si toate acestea intr-o incinta amenajata!
                    eu am avut 1m stranga-dreapta, in fata vreo 2 maxim, in spate 0cm , o macara prea mare pt spatiul existent, si unu langa mine care din 5 in 5 min imi zicea: bai esti tampit, asta nu intra niciodata, vezi te-a mancat in cur ...etc
                    recunosc ca ce-a mai mare bataie de cap mi-a dat-o splintul de la crucea tijelor de la schimbator... si asta pentru ca nu am avut elevator

                    Comment


                    • Felicitari pentru swap, o treaba pe cinste, sunt curios cum o sa traga masina cand va fi gata
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • Vai ce ma mananca si pe mine... De as avea niste bani.
                        ....

                        Comment


                        • Originally posted by Den1GRator View Post
                          Felicitari pentru swap, o treaba pe cinste, sunt curios cum o sa traga masina cand va fi gata
                          Multumim! Eu zic ca o sa traga bine, pe masina din Anglia tragea.

                          Originally posted by Doc View Post
                          Felicitari pentru transplant. Nu ai gasit un set de cabluri de VTI in Ro?
                          Multumim! Sincer, n-m cautat un set de cabluri de VTI
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • Felicitari KMR! Sa stapanesti sanatos noua "inima"!

                            2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
                            2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
                            2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
                            2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

                            Comment


                            • Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea domnu' Gabi! Felicitari lui Bodo si lui SGM.MYKE, au facut o treaba grozava.
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • Multam Delphi
                                Gargauni VTEC la cap

                                Comment

                                Working...
                                X