yobit hitbtc digifinex
KMR: '96 Honda CRX Del Sol 1.6 SiR, Motegi Edition, Cypress Green Pearl - Hondafan

KMR: '96 Honda CRX Del Sol 1.6 SiR, Motegi Edition, Cypress Green Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• KMR
    replied
    Am luat masina in seara asta. Operatiuni:
    montat suporti motor Innovative Mounts
    montat kit nou de ambreiaj
    montat caseta directie non servo
    inlocuit LMA-uri
    inlocuit distributie
    inlocuit simeringuri supape
    inlocuit pompa ulei cu una de b16b
    inlocuit un milion de simeringuri, garnituri, rulmenti, etc
    inlocuit fise bujii
    inlocuit bujii, capac delco, rotor, bobina, etc
    inlocuit instalatia AC ( complet )
    inlocuit capete de bara
    ulei MTF in cutie
    ulei Red Line 5W40, filtru ulei K&N
    lichid racire Ravenol
    Impresii: directia este o provocare la parcare si viraje la viteza mica, trepidatii motor-nimic deranjant.
    Ce trebuie sa mai fac: inlocuit evacuare- de la catalizator incolo, traseul meu are diametru f mic ( 47 mm), de schimbat suspensia, refacut frane.
    Last edited by KMR; 15-04-14, 16:08.

Leave a comment:

• pretorian
    replied
    oricum...are costurile suplimentare, eu sunt sigur sa s-a referit doar la costul pompei

Ps. Daa de ce vrei electrica?
    Last edited by pretorian; 09-04-14, 22:18.

Leave a comment:

• Rares
    replied
    Vezi ca au mai fost si alte costuri, in total a ajuns vreo 540$ toata operatiunea.

Leave a comment:

• pretorian
    replied
    macar ai how to (250$ nu imi pare o avere )
    Presupun ca nu difera cu mult daca pui alta pompa.
    Last edited by pretorian; 09-04-14, 16:42.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Aia costa o avere

Leave a comment:

• pretorian
    replied
    Pai... pompa de toyota MR2 (link: http://www.k20a.org/forum/showthread.php?t=58599)

Spor la trebi

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    stii parerea mea

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Am bagat si eu Del Sol-ul la facut de mici chestii: pompa de ulei de B18, kit ambreiaj, distributie, LMA-uri, ceva simeringuri, ( inclusiv cele de la delco), suporti motor de la Innovative Mounts, bujii, fise de bujii, capac delco, uleiuri( motor_cutie), lichid racire, etc ( in sensul ca mai sunt dar nu-mi aduc aminte). Am incercat sa vad daca pot pune etrierii fata ( cei de Accord EuroR ) si am nevoie de distantieri Nasol momentul si ma gandesc serios daca sa mai pun franele mai mari sau sa le vand. Cu distantierii e nasol pt ca trebuie sa-i fac custom ( datorita inelelor de centrare pentru jante ) si trebuie sa pun si prezoane mai lungi deci ma complic cam tare. Vreau sa-mi pun pompa electrica de servo pe Del Sol dar am o dilema la amplasarea ei in compartimentul motor. Alternativa ar fi sa-mi pun o caseta non-servo dar mi-e ca voi trage cam tare de volan. Ceva experiente cu pompa electrica de servo?

Leave a comment:

• mindmugger
    replied
    Originally posted by KMR View Post
    Update pentru Del Sol: montat front lip, subwoofer intre scaune, piulite forjate din otel pentru roti. Au mai venit ceva piese pentru masinuta: LMA-uri, simeringuri supape, distributie completa ( inclusiv curele accesorii ), kit ambreiaj.
    Astept sa-mi vina si franele de 282 fata, pompa de frana de 1" si ma apuc de montat. Franele spate de 262 mm au sosit.
    poti sa pui si tu o poza cu cutia sub-ului? si daca poti sa ma indrumi spre cine ti l-a facut... nu ma coafeaza cu el in portbagaj

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Update pentru Del Sol: montat front lip, subwoofer intre scaune, piulite forjate din otel pentru roti. Au mai venit ceva piese pentru masinuta: LMA-uri, simeringuri supape, distributie completa ( inclusiv curele accesorii ), kit ambreiaj.
    Astept sa-mi vina si franele de 282 fata, pompa de frana de 1" si ma apuc de montat. Franele spate de 262 mm au sosit.
    Last edited by KMR; 15-10-13, 21:20.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1376418367179.jpg
Views:	1
Size:	67.6 KB
ID:	716461Mulţumesc de aprecieri ! Nu mai vreau să fac multe: upgrade frâne faţă, upgrade frâne spate, upgrade pompă frână, montat transtop, refăcut tapiţerie. Cam atât pentru moment (mă rog, mai sunt şi altele dar nu spun încă )

Leave a comment:

• alex0205
    replied
    frumos rau del solulchiar mi se pare printre cele mai frumoasespor la modificari

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Din pacate nu am gasit la noi asa ca l-am luat de pe cleanyourcar.co.uk . Dintr-un tub am facut ATR-ul lui Maruta si Del Sol-ul meu

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    felicitari Gabi, de unde ai luat Opticoat ?

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Noutăţi Maşina a primit o curăţare profesionistă şi un tratament cu Opticoat 2.0 . Mulţumesc Aikonelutzu ! Rezultatul îmi place foarte mult, masina străluceşte şi ca prim feed-back, musculiţele se curăță foarte uşor şi nu rămân urme în lac. Pe lângă asta, i-am curăţat motorul, operaţiune făcută acasă, de mine. Pentru curăţarea motorului am folosit Super Degreaser de la Meguiars, am clătit cu apă şi am aplicat Hyper Dressing tot de la Meguiars. Acum, şi compartimentul motor arată foarte bine.
    În altă ordine de idei, la Întâlnirea Naţională HONDAFAN 2013 a luat premiul pentru cea mai modificată masină iar împreună cu mine a luat locul 1 la proba de jaloane

Leave a comment:

Working...
X