KMR: '96 Honda CRX Del Sol 1.6 SiR, Motegi Edition, Cypress Green Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• maruta
    replied
    Originally posted by KMR View Post
    Pai atunci imi iau Valvoline MaxLife 10W-40. Intrebare de baraj: cat ulei imi trebuie? Eu nu te astept cu schimbul de ulei, vreau sa fac schimbul cat mai repede si sa montez senzorii pentru ceasurile de ulei.
    "Consilierul" Valvoline spune că ar intra 3,6 litri (3.8 quarts) cu tot cu filtru. Eu am spus asta la mecanic la ultimul schimb dar tot mi-a pus mai mult şi a trebuit să mai scot din el.
    Deci, iei 4 bidoane (quarts) şi rogi mecanicul să-ţi pună "la jojă", din aproape în aproape.

Uite nişte specificaţii interesante la motoarele D16...
    Ştiu că nu te interesează, dar nu am unde să pun linkul ăsta .
    http://www.honda-tech.com/showthread.php?t=385741

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    KMR: in manual zice ca tre sa bagi 3,6 litri cand motorul gol. Nu stiu cat de gol tre sa fie ca si mie si lui maruta cu 3,6 ne-a trecut 2-3 mm peste maxim..amandoi cu motoarele proaspat facute deci nici o sansa de reziduuri prin cotloane

Acum am avut rabdare si pana la maxim au intrat fix 3,4 litri in conditiile in care am dat jos si baia ca sa elimin orice urma din cel vechi..

maruta: maestre, ma ierti ca indraznesc dar la ce iti trebuie o cheie de desfacut filtrul de ulei? Filtrul se strange la mana si se desface tot la mana. Acelei chei ii vad utilitatea numai in cazul pozitionarii extrem de dificile a filtrului (nu e cazul nostru) sau a montarii celui precedent de catre un "meserias"!
    Parerea mea

Leave a comment:

• dragostan
    replied
    Ti-am zis si live, masina arata foarte foarte bine pentru varsta ei. Pe cea rosie n-o stiu, dar daca ai facut miscarea asta e clar ca e mai bine asa. S-o stapanesti sanatos!
    si am trimis jantele la roluit si la vopsit in camp electrostatic, culoare alba. Sper asa fie gata jantele saptamana asta.
    Intrebare: unde faci toata operatiunea asta si cat te costa? Si ale mele trebuie roluite si as vrea sa fac si o schimbare de culoare.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Originally posted by maruta View Post
    Eu sunt la al 2-lea schimb după refacerea motorului cu Valvoline MaxLife 10W-40 făcut în USA. Nu am ce să-i reproşez acestui ulei.
    ...................

Eu am comandat din State chiar şi o cheie de desfăcut filtrul de ulei (originală).
    Mai aveţi puţintică răbdare şi ne facem şi schimburile...în grup.
    Pai atunci imi iau Valvoline MaxLife 10W-40. Intrebare de baraj: cat ulei imi trebuie? Eu nu te astept cu schimbul de ulei, vreau sa fac schimbul cat mai repede si sa montez senzorii pentru ceasurile de ulei.

Leave a comment:

• maruta
    replied
    Sambata vreau sa-i schimb si uleiul. Intrebare: de care ulei si de unde?
    Eu sunt la al 2-lea schimb după refacerea motorului cu Valvoline MaxLife 10W-40 făcut în USA. Nu am ce să-i reproşez acestui ulei.
    Sunt şi eu tentat să încerc Motul, poate chiar să încerc un full sintetic doar dacă aş şti sigur că îi face mai bine motorului, dar parcă nu aş schimba dacă se comportă bine cu Valvoline.

Originally posted by Vali_lj View Post
    pai cred ca ne adunam la schimbat ulei si filtre ... scuze de OT ... dau un cico pentru asta.
    Pai, hai
    Eu am comandat din State chiar şi o cheie de desfăcut filtrul de ulei (originală).
    Mai aveţi puţintică răbdare şi ne facem şi schimburile...în grup.

Leave a comment:

• ct99crx
    replied
    Originally posted by Den1GRator View Post
    Iti recomand Motul 6100 Synergie 10W40, brici ptr motorul tau.
    X2 eu tot asa ceva am bagat in a mea si vad ca-i ok.

Leave a comment:

• Den1GRator
    replied
    Iti recomand Motul 6100 Synergie 10W40, brici ptr motorul tau.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Pai, hai

Leave a comment:

• Vali_lj
    replied
    pai cred ca ne adunam la schimbat ulei si filtre ... scuze de OT ... dau un cico pentru asta.

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Recomand sintetic 5w40 sau 10w40.. nu are rost sa merge pe ceva mai subtire!

Eu am pus Eneos 5W40 si imi place cum merge dar am numai 5-6oo km cu el deocamdata!

Leave a comment:

• KMR
    replied

Leave a comment:

• Bodo
    replied
    Catamai OT-ul pe aici dom'le!
    Dar ca sa fim in tema, eu am zis deja ce scrie la mine insa la asigurari nu l-au gasit... Degeaba le-am zis eu sa caute Civic ca ei au bagat VIN-ul si le-a dat ca e Honda Accord!

N-au vrut sa schimbe de niciun fel ca cica daca modificau si patesc ceva e posibil sa am probleme..

Leave a comment:

• sKyNeT
    replied
    Foarte tare, eu bagam 4 prieteni in masina si daca ma oprea garda nu avea ce sa comenteze )

Leave a comment:

• Magos
    replied
    Civic copue crx, daaaaar bomba vine Acum: pe talonul vechi de mures, scria autovehicul cu 5 (cinci) locuri )))))))))

Leave a comment:

• sKyNeT
    replied
    la mine e EH6 civic coup

Leave a comment:

Working...
X