CATA_MAHU: '94 Honda CRX Del Sol 1.6 VTI (EG2)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • CATA_MAHU: '94 Honda CRX Del Sol 1.6 VTI (EG2)

    Bine v-am gasit si aici.
    Sa-mi prezint noua achizitie.
    Este vorba de un CRX Del Sol VTi din 1994 cu 125k km la bord. Masina e in stare tehnica rezonabila tinand seama de varsta pe care o are. Am verificat-o la Timisoara in reprezentanta Honda inainte sa o cumpar si mi-au zis ca sta bine pt varsta ei. Nu bate, nu troncane si nu vibreaza dar are evident chestiuni care trebuiesc remediate. Are doar un filtru sport, o toba Supersprint si ceva modificat pe la soft ca nu au putut sa citeasca ECU in reprezentanta Honda de la Timisoara si da si eroare pe sonda lambda.
    Motorul trage de rupe, e de-a dreptul incredibil cum poate sa mearga un 1.6 pana la 8500 RPM.

    Trebuie acum sa incep sa o pun la punct si voi incepe cu chederele si motorul.
    Am facut o mica listuta cu chestii de facut in prima faza:
    - set chedere,
    - refacut distributia (eventual si pompa de apa), ca nu stiu cand si cum a fost schimbata,
    - sa o asculte un mecanic si sa-i faca toate reglajele necesare,
    - schimbat bujii si alte chestii marunte necesare,
    - inlocuit ulei cu unul bun (ma gandesc la Motul 300V Power ca pe Accord), nu stiu daca 5W40 sau 5W30,
    - verificat directie si evetual refacut geometria.

    Dupa aia ma gandesc la o galerie de admisie, evacuare completa, test pipe, poate niste axe mai agresive si un soft bun.

    Pt toate cele de mai sus nu am nici cea mai mica idee de surse/producatori in afara de Honda OEM. Orice sfat este binevenit.

    Poze nu am inca.
    cata_mahu
    Senior Member
    Last edited by cata_mahu; 17-05-10, 16:39.
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

  • #2
    Multi km impreuna cu CRX-ul.
    Asta e topicul mult asteptat.

    Comment


    • #3
      Sa o stapanesti sanatos Cata. Cum ti se pare fata de Accord? la performante ma refer...Este mai fasneata sa inteleg??
      ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

      Comment


      • #4
        intrebarea mea e: cum ti se pare pozitia la volan fata de accord ?
        Sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km cu ea. Vezi ca la noi in tara chederele sunt destul de scumpe ~ 1000 de euro toate 4.
        sigpic
        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/skynet/

        Comment


        • #5
          Finally bro'!
          Sa te poarte sanatos si sa ne spui si noua rezultatul DS VTi vs Accord
          ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
          ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

          Comment


          • #6
            Nu sufera comparatie cu Accordul. Cred ca la o liniuta o ia in fata Accordul la plecare, pana junge VTiul la 4500 RPM. Dupa aia e alta treaba.
            Ca pozitie la volan, am impresia ca ma asez pe pamant si pe viraje nu-i sta nimic in cale.
            Am uitat sa pun pe lista niste bare de rigidizare, cu ele puse cred ca e senzatie maxima pe orice traseu virajat.
            Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

            Comment


            • #7
              sa ai noroc de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Felicitari Cata si sa te bucuri de ea.
                Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                sigpic
                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

                Comment


                • #9
                  De consum ce ne poti zice? Daca l-ai facut pana acum.
                  ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                  Comment


                  • #10
                    Sa o folosesti sanatos !
                    '18 BMW X1 18xd
                    '15 BMW i3 range extender
                    ex:'12 Honda Civic 1.8i A/T / '10 Honda CR-Z GT/ '09 Infiniti EX 37/ '07 Mini Cooper S Cabrio / '07 Lexus IS220 / '04 Ford StreetKa / '07 Honda Civic 5D / '06 Citroen C4 Coupe

                    Comment


                    • #11
                      super ca se inmultesc vti-urile. s-auzim numai de bine si sa ai parte de clipe de neuitat cu ea
                      CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
                      NEW ???
                      HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
                      EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP

                      Comment


                      • #12
                        Felicitări pentru achiziţie, Cătă!
                        Am avut onoarea şi plăcerea să mă dau şi eu puţin cu maşinuţa şi vreau să spun că este bestială. Cu toate că era ud pe jos, felul īn care pune puterea la roată este īncāntător, īn special cānd intră faimosul VTEC.
                        Să te bucuri de ea mulţi km!
                        CR-V e:HEV
                        JAZZ GD1 CVT
                        Ex: CR-V RE6

                        Ex: RDX TB1
                        Ex: Civic FD1

                        Ex - JAZZ GD1
                        Ex - ACCORD Type-R
                        Ex - DEL SOL EH6

                        Comment


                        • #13
                          Felicitari si din partea mea Cata, m-ai (re)bagat in boala de Del-Solul VTi. Sa o stapanesti sanatos, multi km fara probleme.
                          http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                          Comment


                          • #14
                            Bravo !!! B16 e ceea ce trebuie , ma gandeam eu ca iti vei cumpara o racheta.
                            La ulei poti opta pentru oricare din variante 5w30/40 , merg ambele ..
                            Touge is what we live for

                            Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc tuturor pt urari. Acum deja fac calcule de piese ca sa o aduc la forma ei de glorie si dupa aia upgrade-uri.

                              Ca si consum, am facut pe drum de la Timisoara un calcul intre 2 alimentari si mi-a dat 7.5 %. Rezonabil zic eu, tinand cont ca n-am iertat-o.

                              Am verificat si uleiul pe joja la plecare si la destinatie si era la acelasi nivel din cate poate ochiul meu sa aprecieze.

                              Am observat o chestiune, cand aprind farurile pe faza scurta se aprind foarte slab (cam ca niste pozitii) si becurile din proiectoarele cele mici. Nu stiu daca e normal sau sunt ceva fire puse prost. Oricum trebuie reglate ca-m bat in pamant si habar nu am de unde se face asta.
                              Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

                              Comment

                              Working...
                              X