ALEXJACKAL: '95 Honda CRX del Sol 1.6, Milano Red (EH6)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ......aproape am terminat.....nu am avut energia sa lucrez si azi la ea ca o terminam...caseta de directie e la locul ei....o sa pun in ea mobil 1 atf 320....stiu ca nu e cea mai buna solutie....dar momentan asta e....am incercat sa pun bucsile de la energy dar cea de pe partea pasagerului nu se poate monta pt ca are diametrul exterior mai mare si nu se mai prinde colierul peste ea....si cele de pe partea soferului nu am vrut sa le deprezez si sa risc sa nu intre pt ca cele de pe caseta aratau foarte bine (aviz amatorilor care au cump kitul nu va chniuiti ca nu merge oricum)

    amortizoarele fata ca sa intre la locul lor fara presa de arc a trebuit sa fie demontate de pe suportul de prindere si le-am momntat in prima faza pe caroserie si apoi am prins suportul si am legat tot ansambulul de articulatii.....cu okazia asta am schimbat si bucsile superioare de la amortizoare cu cele furnizate in kitul energy suspension (sunt f curios cum se va simtii---diferenta).....
    cam asta e diferenta...cele de la energy sunt mai inalte un pic...

    am demontat aproape complet timoneria CV (o bara complet demontata si cealalta a ramas atarnata de cutie...apropo stie cineva cum pot reconditiona articulatia cardanica din bara care schimba efectiv vitezele pt ca e cam slabita si e prinsa cu nit---probabil de aceea se simte si un pic mai "woobly" schimbatorul)......

    sfat pt cei ce vor sa schimbe caseta...incepeti cu demontarea furtunelor de lichid si daca reusiti sa le desfaceti pe toate (3 buc) caseta poate cobora prin fanta hamului de prindere......atfel nu va avea loc si va trebui neaparat sa desfaceti tot

    eu am demontat integral toata suspensia si hamul de prindere ..... este ffffff greu...hamul si caseta cred ca au vreo 40 kg nu se merita efortul daca puteti demonta toate furtunele....
    Attached Files

    Comment


    • Nu pot spune decat bravo . Ulei Honda PSF cred ca mai am eu 1 litru ( trebuie sa caut) asta in cazul in care nu ai pus deja Mobil.
      Touge is what we live for

      Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

      Comment


      • dezamagit ((( capetele de bara de pe caseta sunt mai proaste ca ale mele....cam bate pe dreapta ...un pic sau sunt eu prea paranoic.....

        colegii de la timisoara au o bulina neagra....au taiat din surubul capului de bara (la caseta care am luato de acolo) ca sa scoata piulita si acum nu am cum sa mai pun pin de blocare pe piulita castel ..... am strans cat am putut dar mie un pic frica asa....nici la celalalta cap de bara nu pot sa pun pin pt ca e astupta gaura cu un fost pin de blocare rupt acolo.....(ala e posibil sa se rezolve cu o bormasina cu spiral ffff mic)

        cred ca o sa schimb capetele de bara si/sau bielete de directie : recomandari???

        schimbat si amortizoarele....(pe masina erau originale) am pus monroe (momentan doar fata) de pe un del sol adus din DE de curand, mi se pare ca nu s-a schimbat nimic....parca sunt la fel...ma asteptam sa fie mai tare un pic....

        rog mult de tot pe cineva care se simte mai cunoscator la prima intalnire sau cu orice alta ocazie sa faca o plimbare cu a mea....poate eu sunt paranoic...si vreau prea multe
        ....extremde dubios....masina e mai lasta pe partea stanga si nu gasesc un motiv sau o solutie....de data asta totul a fost montat cu mana mea si a fost pus ca la carte....si inainte era la fel dar am dat vina pe un montaj incorect sau amortizoare dar am schimbat si e la fel...(mentionez ca a fost lovita fix pe stanga unde pare ca e mai lasata), nu trage de nici un fel in directia aia....
        se vor vinde originalele pt ca se pare ca erau la fel de bune...doar pe buc si daca cump e nemultumit dau banii inapoi

        Comment


        • Capete bara as putea sa-ti ofer eu :

          -GMB ( Japan) 60 lei
          -LONG-HO (Japan) 55 lei
          -SANKEI 555 (Japan) 80 lei

          -bielete directie

          -GMB 90lei
          --SANKEI 555 100 lei

          pot sa-ti ofer si variante mai ieftine daca vrei , dar sunt Europa ...ti-am afisat liderii pe Japonia pe care ai pot oferi eu .

          Mult spor !
          rooth
          Senior Member
          Last edited by rooth; 21-12-11, 09:49.
          sigpic

          http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

          Comment


          • noi?.............

            LE.....cred ca voi apela la un magazin fara suparare dar nu vreau sa ma risc.....deja sunt suparat cu caseta asta...speram sa nu mai bag bani in articulatii

            Comment


            • Da, noi , Vali LJ iti poate confirma , este client vechi de-al meu .( asta daca tot fu' si el pe aici )
              sigpic

              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=494

              Comment


              • sunt piese noi! pot confirma si eu ... a cumparat un prieten de-al meu din bucuresti care are un ek3! Bafta!

                http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/razvan0582/civic/

                Comment


                • Capetele de bara si bieletele mai pot astepta pana dupa sarbatori. intre timp as vrea sa ajung la o verificare de articulatii sa inteleg de ce e masina mai lasata pe o parte decat pe cealalta. ciudatenia asta ma roade rau si e asa de 1 an si jumate de cand am luato. poate pana atunci reconditionez caseta mea originala si in primavara o schimb inapoi mai ales ca acum am experienta. Sunt totusi curios daca pompa servo tre.sa bazaie mai intens can iei de volan pe loc chiar si incet.

                  Comment


                  • de pompa servo nu mi-as face probleme... si la mine face asa insa nu stiu daca e sau nu e bine!
                    Cu inclinatia ori e stramba din sasiu ori ai un arc de la suspensie varza!
                    ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                    ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

                    Comment


                    • Arcurile sunt noi eibach pro kit luate de mine anul trecut. Dar nici urme de lovitura asa grava nu sunt, am fost la trei sercvice uru si am intrebat de fiecare data de urme de accident si aj zis ca doar tragerul si aripa au fost lovite. sasiul este neatins cica. recomanda-mi tu te rog un loc serios.

                      Comment


                      • datorita unui eveniment nefericit in aceasta seara ....(prostia mea si reactiile tampite ale unei soferite speriate care mi-a franat in fata) am spart semnalul stanga fata am julit un pic bara si am indoit aripa stanga fata (cu okazia asta am vazut ca avea o tona de kit si s-a scorojit o gramada....)

                        concluzie am nevoie de un vopsitor\tinichigiu pt partea stanga fata ---- si asa erau dubios asezate piesele pe acolo cu ocazia asta sper ca se vor aseza......din pacate erau in plan mai peste vreo 2 luni nu acum dar asta e

                        de asemenea imi va trebui un set semnale...ma puteti indruma ... am gasit ceva alb de la DECTANE la aproximativ 180 lei....http://www.dectane-romania.ro/index.php?detalii=3343

                        ma tenteaza sa schimb farurile cu totul si sa trec pe unele dintr-o buc cu semnalul daca cineva se desparte de ele ---- am gasit la 900 lei dar nu prea merita daca cineva vrea sa treaca pe original ii dau eu original si comand si un set de semnale originale (SH) la schimb

                        va rog mult de tot recomandari aici sau 0721270980 sapt care vine o sa fiu plecat din tara pana sambata deci sunati doar daca aveti ceva concret --- un atelier sub pretul pietii sau o oferta de schimb pt semnale...altfel vb dupa 22 cand ma intorc in tara

                        Comment


                        • Am rezolvat problemele plafonului.....numai troncane ..... inca mai scartaie dar f rar doar pe gropi sanatoase si destul de putin incat muzica ls un volum decent madcheaza cu succes

                          ma simt de parca am schimbat masina pe un coupe de 2 locuri clasic...super multumit....am pus detalii in sectiunea how to

                          Comment


                          • Salut Alex ,ce se mai aude cu masina?te vedeam foarte des cu ea pe la Lujerului?locuiesti prin zona?

                            Numai bine,

                            Comment

                            Working...
                            X