BODO: '94 Honda CRX Del Sol 1.6 ESi, Custom Matte Black (EH6)

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• BODO: '94 Honda CRX Del Sol 1.6 ESi, Custom Matte Black (EH6)

Finally

Nu cred ca v-am tinut destul in suspans dar nu mai rezist eu sa nu va spun..

Miercuri, 13 august, dupa ce Bodo a gasit undeva in Timisoara un Del Sol de vanzare si dupa ce l-a zapacit cu intrebari pe saracul om care o vindea, am plecat de urgenta la gara si am luat primul tren spre Timisoara.

Dupa ce a fost verificata atent (cel putin asa mi-a spus mie) de Bodo si apoi achitata, masinuta m-a asteptat in parcarea mall-ului si am plecat spre Deva cu gand sa o inmatriculam. Pe undeva prin Lipova (pe acolo ne-a bagat GPS-ul) am avut un mic incident si am ramas cu toba pe caldaram dar cu bunavointa localnicilor si obligatoriu cu 5 lei am facut rost de o bucata de sarma sa nu mai taraim toba pe jos si astfel am ajuns la Deva.

Odata ajunsi aici a inceput aventura

Tot pe undeva pe aici am citit o chestie funny de care mi-am adus de curand aminte. La R.A.R. ma simteam exact ca in vorbele celui cu Scufita Rosie: "de ce ai rotile asa de mari? de ce e masina asa de lasata? de ce urla toba asa de tare? de ce are capota alta culoare? de ce ai stopurile afumate? etc".

Dupa o mica revenire (cica din cauza rotilor pe 16 tzoli) am trecut RAR-ul insa cei din Deva nu stiau cu ce se mananca certificatele de depreciere.

Am mai intrebat noi in stanga si in dreapta si pentru astfel de certificat aveam de ales intre Timis si Caras-Severin. Multumiri amicului hoinar care ne-a pus capat suferintei si ne-a dat mareata veste ca si la Alba se emit astfel de certificate.
    Asadar vineri eram gata cu RAR-ul.
    Luni dimineata se trezeste Bodo cu noaptea in cap (si noaptea nu se supara) si pleaca val-vartej la primarie, fisc, cec, politie si unde mai era nevoie.

Rezultatul: luni la ora 14h00 aveam numerele care se pot observa in prima poza si scapam de o pereche de numere din cea de-a doua poza (BTW: mai are Bodo putin si umple gardul de la gradina).

Din pacate nu am mai multe poze ca numai de asta nu am stat insa promit sa imi deschid si eu o galerie ca orice hondar in toata regula si sa va mai prezint cate una alta.

Ca idee, Bodo e chitit sa faca din ea OZN, chiar acuma e pe la masina, nush ce masoara cu aparatele lui pe acolo si zicea ca nu ii convine ca zdrangane ceva dar eu nu am auzit nimic in neregula.
    Singura chestie pe care mi-o doresc in prima faza este sa ii faca ceva sa nu se mai auda inauntru chiar toate zgomotele de afara. Zicea el ceva de dynamat, nush'cate sute de euro si alte prostii insa tot la mine vine sa ii dau aprobarea sa bage bani in ea.
    Ah, si inca ceva: becurile... arata foarte misto asa cu lumina alba insa sunt extrem de slabe ca si putere. Vezi ceva in fata numai daca e bezna afara iar daca undeva apare o masina cu farurile aprinse am impresia ca ale noastre se sting... nush'ce becuri sunt dar sunt varza.

Asaaaa.. sa mai bag si pozele ca nu stiu ce sa mai palavragesc aici..
    Last edited by ramm; 08-10-11, 11:23.

S-o stapanesti sanatoasa ! Bodo stie ca multi ne dorim o masinuta ca asta. Astept s-o vad "live".
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Numai de bine! Spunea Bodo ceva de un Del Sol la ultima intalnire. Vad ca spunea pe bune. Sa o stapanesti sanatoasa.
      Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
      http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

Comment

Foarte frumoasa ! Felicitari !
        Misto si prezentarea
        K24Reflash

Comment

Felicitari pentru mainuta. Distractie maxima impreuna si de-abia asteptam pozele
          sigpic http://hondafan.etp.ro/gallery/v/danp/Jazz/

Comment

Bafta multa cu ea, e intr-adevar foarte frumoasa si cu putina munca (a se citi bibileala) din partea lui Bodo (ca stim ca nu-i place sa le bibileasca ) o sa iasa chiar OZN.
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

Comment

Sa o stapanesti/ sa o stapaniti cu placere.
              Poze!
              Vreau o tura!
              Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
              2 roti

Comment

Oare sa ii urez si eu Deeanei sa o conduca sanatoasa? Mi-e ca imi tai craca de sub picioare ...

Multumim pentru urari si stati linistiti ca achizitia unei masini e doar inceputul.. Apoi urmeaza investitia adevarata (si aici nu vorbesc neaparat de bani cat de pasiune si ce mai e nevoie pentru a avea sentimentul ala de implinire).

Pentru ture cu ea, se rezolva fara nicio retinere!

BTW: am nevoie de inele pentru centrat rotile si nu am idee de unde sa le procur. Prototipistii mei cica nu au strunguri de precizie atat de mare la laboratorul lor .

Am dimensiunile pe un biletel in torpedo.. le postez maine!
                ......*** HD-08-EFK ***...... .. .....*** HD-12-DEE ***
                ..........Daca ma claxonezi in trafic am sa iti spun ce a zis Clarkson despre masina ta !!!

Comment

sa va bucurati de ea la maxim
                  camionul e al vostru ???
                  Iubesc masinile japoneze. Ele nu mint, nu inseala !
                  ACURA & HONDA SUV FAN CLUB ROMANIA - http://daimyo.ro/index.php?action=forum

Comment

bodo, nu te lasa nene... fa-o sa manance jar imi pare rau ca nu ai mai apucat sa te dai cu foxy sa vezi comparativ cum merge a mea...

deeana: faza cu luminile am suferit-o si eu... stock luminau execrabil... inclusiv cu becuri gen vision plus 50%... acum ca mi-am schimbat farurile... nu am apucat sa le reglez, oricum mi se pare ca e un pas mare in fata la faza scurta cel putin... la faza lunga mai trebe sa gandesc putin lucrurile, sa vad ce solutie o sa adopt... probabil xenon...

ce ma bucur e ca s-a marit clubul del sol-urilor... si parca il vad pe undeva prin umbra pe cineva (ati ghicit oare?) cum isi roade unghiile... ca sa nu mai tin suspansul: e vorba de den1grator
                    CHALLENGE TURNS AVERAGE INTO GREAT
                    NEW ???
                    HONDUTA: '08 - Civic 5D - FK2 140 CP
                    EX: FOXY: '93 - CRX Del Sol - EH6 125 CP

Comment

sa o stapanesti sanatoasa

Comment

Originally posted by tokyodream View Post
                        sa va bucurati de ea la maxim
                        camionul e al vostru ???
                        E al tatalui lui Bodo ..

In caz ca ai ceva de transportat si crezi ca merita deplasarea de la deva la iasi, nu ezita . Bodo are numarul de tel la date de contact si puteti sa va intelegeti...

Originally posted by hoinar View Post
                        bodo, nu te lasa nene... fa-o sa manance jar imi pare rau ca nu ai mai apucat sa te dai cu foxy sa vezi comparativ cum merge a mea...

deeana: faza cu luminile am suferit-o si eu... stock luminau execrabil... inclusiv cu becuri gen vision plus 50%... acum ca mi-am schimbat farurile... nu am apucat sa le reglez, oricum mi se pare ca e un pas mare in fata la faza scurta cel putin... la faza lunga mai trebe sa gandesc putin lucrurile, sa vad ce solutie o sa adopt... probabil xenon...

ce ma bucur e ca s-a marit clubul del sol-urilor... si parca il vad pe undeva prin umbra pe cineva (ati ghicit oare?) cum isi roade unghiile... ca sa nu mai tin suspansul: e vorba de den1grator
                        Zice ca nu-i asa bai mare . Ii pare rau ca s-a intamplat sa vina nepregatit insa cand te prinde in Bucurdistan, nu scapi necinstit! Sti tu la ce se refera!

Ma tot bate si pe mine un gand sa imi iau bixenon (pt ca parca am vazut ca sunt H4 becurile) dar deocamdata nu ma grabesc.

Ii facem si la asta tabel ca si la civicanie (w33bb0 stie despre ce vorbesc) si apoi stabilim ordianea si prioritatile!

Oricum, va tin la 12V ca 220 scutura!

LE: Multumesc tuturor pentru urari!

Comment

sa o stapaniti sanatosi si sa faceti sute de mii de km fara incidente! sper sa mai punem de o intalnire cat de curand si sa va vedem cu bijuteria... apropo Deeana, prezentarea a fost pe masura acestei masinute. chiar mi-a placut... iar maestrul Bodo sper sa aiba notitele la el la proxima intalnire pt ca va pati acelasi lucru ca cel de la care ati luat masina, adica va fi asaltat cu intrebari... numai bine si sa ne vedem sanatosi si pe cararile patriei...
                          Honda Sacrilege 2.0 GPL A/T

Comment

Sa o stapaniti sanatosi si sa va bucurati de ea cu pletele in vant.
                            Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
                            sigpic
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

Comment

Bravo voua, felicitari si s-o stapaniti sanatosi! Adevarat caracter de hondar!
                              Maşinile se împart în două categorii: Honda si ... restul!
                              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Dacian/?g2_page=1

Comment

Working...
                              X