PUNK: '97 Honda CRX del Sol 1.6 VTi, Isle Green Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• mindvision
    replied
    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente neplacute. Superba!

Leave a comment:

• Vali_lj
    replied
    2.Sigur vor merge bine ele , masina vei vedea ) ...
    1. Arata frumos jantele , le cautam acum 3 ani pentru altescopuri dar din ce am vazut/citit despre ele sunt doar de show si atat. Pana si amaratele de table stock fac fata mai bine la socuri decat cele de la Diamond racing.
    Alternative exista din fericire , dar trebuie sa te gandesti foarte bine la ce ET vei folosi si greutatea va fi ceva mai mare. Poti incerca variantele de jante de offroad care au aprox aceleasi design dar pinderea difera , sau poti da un mail celor de DOTZ pentru o prindere custom de 4x100 R15 6-7j pe jantele DOTZ dakar ( varianta folosita de un tip din franta pe del solul sau... voi cauta topicul daca dau de el) sau DOTZ Modular , DOTZ Rafting Dark etc. Jantele de tabla de offroad sunt mai dure dar si mai grele ... e alegrea ta
    Mai jos iti pun un EG cu DOTZ dakar (Dotz Dakar 5x114,3 7j 175/50/R16 ET +13 probabil a folosit flanse de adaptare dela 4x100 )

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Da, filtrul ala nu e refolosibil.

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Multumesc pentru urarile de bine! Momentan caut o zi libera pt a ajunge la Asko sa fac verificarea gratuita + o constatare cap - coada din care sa rezulte (sper eu) o lista scurta cu necesar de piese/reparatii pt masina. Sper sa fie timp saptamana viitoare.

@mindmugger: Multam pt clarificare. Intre timp am facut cateva flotari pe langa motor si am vazut traseul tubulaturii
    @KMR: Judecand dupa pretul filtrului HKS, este "de unica folosinta" nu? K&N stiu ca mai merge bagat la masina de spalat de 2-3 ori )

Acum vine partea interesanta.

1. O sa o ridic intai aici si daca nu gasesc raspuns ii fac topic separat. Am cautat pe net un set de jante pt masina si am dat de unele care imi plac la nebunie. Mai exact ...

Din sapaturile mele sunt facute de catre Diamond Racing si sunt apreciate de posesorii de honda "vintage" din USA. Partile proaste: sunt f f rare prin Europa, Diamond Racing e aproape de faliment din ce citesc si baietii de prin UK se plang de faptul ca sunt slabe dpdv calitativ.

Stie cineva ceva despre Diamond Racing? Se gasesc pe la noi? Are cineva unele montate? Exista alternative asemanatoare de la firme consacrate?

Nu vreau sa transform Del Sol-ul intr-o masina de coca si nici adeptul Stance nu sunt. Pur si simplu imi place cum au fost "desenate".

2. Asta banuiesc ca este o gluma pt copii:

http://www.ebay.com/itm/MUGEN-ECU-CH...f6c0d4&vxp=mtr

Corect?

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Sau asta: http://www.evasivemotorsports.com/mm...de=70017-AH002

Lumea zice ca e cel mai bun.

Leave a comment:

• mindmugger
    replied
    Originally posted by Punk View Post
    Rămāne īntreagă. Nu mă cred mai deștept decāt băiatul care a desenat mașina. Īncă o īntrebare legată de filtru totuși. Mașina trage aer prin partea de jos-stanga a spoilerului? Adică am văzut filtrul "pus" pe mașină și nu īnțeleg... īși trage aer și pe jos și din zona galeriei de evacuare? Nu cred că e aer proaspăt/rece lāngă galerie. Poate nu mi-am dat eu seama.

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
    Trage de sub bara fata, nu de langa galerie... poti sa iti iei un filtru replacement K&N pentru cutie... e mai ceva mai permisiv
    Frumoasa jucaria, sa o stapanesti sanatos

Leave a comment:

• Dan19811
    replied
    salut

Superba!

Leave a comment:

• Phane
    replied
    Sa o stapanesti sanatos! Un exemplar foarte frumos si cel mai important ingrijit! La cat mai multi km fara incidente.

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Rămāne īntreagă. Nu mă cred mai deștept decāt băiatul care a desenat mașina. Īncă o īntrebare legată de filtru totuși. Mașina trage aer prin partea de jos-stanga a spoilerului? Adică am văzut filtrul "pus" pe mașină și nu īnțeleg... īși trage aer și pe jos și din zona galeriei de evacuare? Nu cred că e aer proaspăt/rece lāngă galerie. Poate nu mi-am dat eu seama.

Leave a comment:

• ramm
    replied
    Las-o asa ca sa nu-ti intre apa in filtru. Eu am patit-o.

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Revenim :

- geometria făcută la autosoft militari. 50 RON datorită unui voucher. La CRX se reglează doar puntea față dar a umblat la insistențele mele și la roata dreapta spate pt o abatere minoră. Mașina era pe "verde" dar m-au ajutat băieții și acum unghiurile sunt foarte aproape de specificațiile producătorului. Mai puțin cel de fugă parcă (din cauza suspensiilor)
    - pe partea mecanică mașina e ok. O să merg cu Eneos 1000km și văd dacă / cāt mănāncă ulei. Undeva săptămāna viitoare sper să revin la filtrul oem. Dacă are cineva vreo idee dacă este cazul să găuresc cutia de rezonanța (parcă asa se numește cea de josul filtrului) pt un mai bun flux de aer please let me know.

Īn rest toate bune!

Leave a comment:

• Punk
    replied
    S-a făcut! Merci!

Leave a comment:

• ramm
    replied
    Transalpina a fost in 2012, tu fa-ti masina si cand se incalzeste te anunt eu cand se fac ture interesante noaptea

Leave a comment:

• Magos
    replied
    Pai nu a fost iesire in special dedicata delSol, ci a fost intalnirea Honda - anul acesta are loc in August - citeste topicul de la Intalniri Nationale.

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Vă mulțumesc pentru aprecieri. Īntr-adevăr ștacheta a fost ridicată destul de sus de către proprietarul anterior dar fac tot posibilul să mă asigur că rămāne acolo. I-am trimis link-ul cu prezentarea mașinii și a rămas că va mai studia topicul cānd i se face dor de Del Sol. Greu de crezut avānd īn vedere că l-a īnlocuit cu un S2000 din 2009. Īn altă ordine de idei, anul trecut știu că am citit aici despre o ieșire a celor cu Del Sol, undeva pe Transalpina. Poate se repetă și anul acesta cu un grup mai mare de oameni.

@Xander. Man tu ai mare dreptate. Devenise reflex să īți povestesc despre orice pocnitoare pe care o găseam ). Promit să mă revanșez cānd schimbi avionul cu ceva net superior... sau poate cu 2 avioane mai mici. Doamne-ajută!

Leave a comment:

Working...
X