PUNK: '97 Honda CRX del Sol 1.6 VTi, Isle Green Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• KMR
    replied
    S2-ul numai silentios nu e . Poate cu silencer o fi, eu n-am montat silencer pana acum

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Originally posted by liviu_cts View Post
    sunt curios care e modelul, s2 am si eu pe del sol si e muult mai silentios decat credeam. chiar cochetez cu ideea de a pune fart-canul avut initial, care suna ....subaru )
    Păi am așa :

SKUNK2 ALPHA SERIES HEADER
    +
    TEGIWA 2.5" ADJUSTABLE DECAT PIPE
    +
    SKUNK2 MEGAPOWER EXHAUST 60MM

Nimic montat. Vine căldura și le montez. Ceva asemănător are KMR și mi-a plăcut foarte mult cum se aude. E grav dar nu deranjant. Din fericire pentru mine mă bazez pe ea cānd vine vorba de vacanțele lungi din timpul verii și nu cred că rezist la un drum București - Ingolstadt cu trompeta după mine.

Tu ai tot traseul de la Skunk2? Sunt curios cum se aude. Fart-canon cred că e frumos dacă vine cu anti-lag... și turbina... și motor serios.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Leave a comment:

• liviu_cts
    replied
    sunt curios care e modelul, s2 am si eu pe del sol si e muult mai silentios decat credeam. chiar cochetez cu ideea de a pune fart-canul avut initial, care suna ....subaru )

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Hai Crăciun fericit!

Click image for larger version

Name:	uploadfromtaptalk1452104425236.jpg
Views:	1
Size:	49.2 KB
ID:	722069

Leave a comment:

• Magos
    replied
    Porsche lucreaza de ceva ani buni cu Brembo, si da, chiar si pe 918

Leave a comment:

• kawamoto
    replied
    Te asigur eu ca tot ce se asambleaza in Stuttgart Zuffenhausen furnizorul de frane este Brembo. Deci tot ce se face pe platforma 911 (si nu sunt putine modele) si inclusiv 918.
    Am avut o discutie cu seful meu pe aceasta tema si chiar ne-am interesat. Desi pe etrieri scrie mare si frumos PORSCHE furnizorul este BREMBO. In schimb nu garantez pt alte componente dar ma pot interesa.

Leave a comment:

• Xander
    replied
    Nu are rost sa ne contrazicem... TRW a facut si face componente pentru Porsche, inclusiv frane dar si altele cum zicea Punk.

La Accord-ul meu (ma refer la CL7 Confort) etrierii erau marcati Lucas TRW si primul set de placute schimbat la Asko, adica OEM, erau tot TRW.

Eu am avut experienta nasoala cu ATE, care insa e posibil sa fi fost doar ghinion sau placute contrafacute.

Ce voiam sa scot in evidenta e ca ambii producatori sunt ok sau la fel de mari ca si revenue, nu e cazul sa tratam unul ca si cum ar fi un gunoi si pe ATE ca si cum ar face mari sisteme de franare fiindca cel putin pe piata after market se gasesc componente mai bune.

Leave a comment:

• kawamoto
    replied
    Pe etrierii Hondei mele scrie ATE.
    La PORSCHE sistemul de franare este furnizat in prezent de BREMBO. Cei interesant cum livreaza BREMBO sistemul gata montat pe fuzeta.
    Cutiile de viteze si ambreajul de ZF-SACHS.
    De suspensie nu stiu dar am sa ma uit mai atent cand am ocazia.

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    Originally posted by Punk View Post
    Sunt departe de a fi vreun pui de pilot la sol. Nu cer decāt să mă simt īn siguranță īn scurtele momente de rătăcire. ) Să spunem așa.

Stai linistit, din punctul asta de vedere, nu ai de ce să īți faci probleme.
    Dacă vreodată iese fum din frāne, atunci e cazul să te gāndești la un upgrade !

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Originally posted by KMR View Post
    Cu autogenul
    Originally posted by Toyboy View Post
    Chiar vreau să te văd cum īncălzești tu mini plăcutele alea, ca eu nu am reușit nicidecum chiar și după ce am recondiționat etrierii spate !
    Sunt departe de a fi vreun pui de pilot la sol. Nu cer decāt să mă simt īn siguranță īn scurtele momente de rătăcire. ) Să spunem așa.

Leave a comment:

• dragostan
    replied
    Originally posted by Xander View Post
    Te inseli.

LE: Multe sisteme de franare de pe Honda sunt Lucas - TRW. Tot ei fac piese OEM si pentru unii Porsche, poate ai auzit de ei. Mie placutele de frana TRW mi-au placut maxim doar ca se consumau ff repede. Cu ATE am avut o experienta groaznica la placute, pe ei chiar nu i-as pune nici la bicicleta. Poate doar am avut ghinion, nu stiu...
    Si ATE fac sisteme de ranare pt Honda. Pe etrierii de la CL7 exec scrie mare ATE. Si eu m-am impacat mai bine cu ATE(fata de TRW) si n-am avut niciun fel de problema.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Cu autogenul

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    Chiar vreau să te văd cum īncălzești tu mini plăcutele alea, ca eu nu am reușit nicidecum chiar și după ce am recondiționat etrierii spate !

Leave a comment:

• Magos
    replied
    Actually... nu uitati ca generatia CRX - DelSol provine dintr-o perioada in care masina se facea/gandea/proiecta exclusiv pe continentul nipon. Ce avem astazi este doar un produs al mai multor conglomeratii de tari si corporatii. O masina japoneza produsa in UK cu piese europene. Nu sunt nebuna sa ridic in slavi japonezii, dar astazi, in situatia economica actuala, pana si ei incep sa aibe scapari si sa nu mai fie 100% reliable. Ca si o concluzie adusa acestei discutii, parerea mea, este ca trebuie sa iti formezi tu singur o parere legata de produsele in cauza. Lasa ce citesti pe internet sau auzi la altii

Leave a comment:

• Punk
    replied
    Am verificat informația asta și nu am găsit nimic relevant sistemului de frānare. Am găsit īn schimb :

ATE*is a large OEM Parts supplier of Brake Components for Porsche. The most common parts supplied by ATE are Brake Master Cylinders, Brake Boosters, Brake rotors, Brake Pads, Brake Calipers, Brake Caliper Repair Kits, Brake Lines, Super Blue Brake Fluid and much more..

Și

Brembo Chairman Becomes Billionaire on Brakes for Porsche

Conform site-ului TRW ce fac ei pt Porsche sunt anumite componente pentru suspensie și cam atāt.

Este posibil să mă īnșel īn privința TRW. Ghinionul a făcut ca eu să experimentez singurul fade de pānă acum īntr-o mașină cu un setup de la ei, undeva pe o serpentină.

Leave a comment:

Working...
X