IACOB_FST: '93 Honda CRX del Sol 1.6 vtec SOHC, Light Blue

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• IACOB_FST: '93 Honda CRX del Sol 1.6 vtec SOHC, Light Blue

Buna, sunt fericitul posesor al unei bijuterii Honda pe care mio doresc cam de 3 anisori si acum am reusit sa ii fac loc in "garaj" unei mici japoneze in 2 locuri. Masina ma incanta la maxim mai mult o ador. Sunt nou pe aici facand un salt destul de mare de la Nemti VAG-group la mult iubitele Nipone Honda. sper sa reusesc sa atasez niste poze cu noua mea mandrie si astept niste pareri fie negative sau pozitive in legatura cu noi modificari...in special daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi/idei gen: o noua culoare la jante,cam care ar fi culoarea potrivita? si cum reusesc sa ii adaptez in spatele scaunelor un subwoofer decent Va multumesc anticipat !!Click image for larger version

Name:	1148884_636738576345749_1608696751_n.jpg
Views:	2
Size:	110.8 KB
ID:	728108Click image for larger version

Name:	1146677_638432212843052_1015879776_n.jpg
Size:	76.8 KB
ID:	728109Click image for larger version

Name:	968907_638432159509724_1414323930_n.jpg
Size:	77.3 KB
ID:	728112Click image for larger version

Name:	484004_638432106176396_1270932658_n.jpg
Size:	77.5 KB
ID:	728111Click image for larger version

Name:	1150250_636738473012426_1151087896_n.jpg
Size:	75.7 KB
ID:	728105Click image for larger version

Name:	1170714_638432049509735_697240631_n.jpg
Size:	51.2 KB
ID:	728106Click image for larger version

Name:	1149033_638431912843082_297189841_n.jpg
Size:	53.1 KB
ID:	728107Click image for larger version

Name:	1098448_638431762843097_831345341_n.jpg
Size:	60.4 KB
ID:	728110

• mindmugger
    replied
    Originally posted by iacob_fst View Post
    pe 15 nu am sa pun jante pe ia pt ca numi place deloc...dar ma gandesc la un 16...acuma o sa vad ce modificari fac la body kit in iarna asta si atunci iau mai multe decizii,pt ca bara spate nu ma incantat de la inceput singurul lucru defapt care nu mia placut restul imi place asa cum a facuto neamtu' si ma gandesc ca nu a avut asa proaste gusturi si torusi sunt omologate toate pe masina si jantele si suspensia deci ma gandesk ca aia de la TUV din germania nu is tocmai prosti de leau omologat....acuuma gusturile difera nam ce sa zic...culeg ce ii bun si ce imi place din toate sfaturile. va multumesc oricum tuturor...si de 2 zile a trecut un prieten pe la mine si a aruncat un ochi pe dedesupt si mia spus ca am si acel Camber Kit :P deci inca unu lucru bun
    In cazul asta poti sa pui cauciucuri 195/40/16 ca sa mai reduci din diferenta fata de dimensiunea maxima recomandata. Daca tii la masina ai grija cat de jos o lasi pentru ca eu cu jante pe 15 cu 195/45/15, fara body kit dar lasata ceva mai jos m-am pricopsit cu o viitoara schimbare a evacuarii.
    Nu uita ca neamtu nu are drumurile noastre, oricat de bune ar fi pe acolo pe la tine.
    Spor in continuare

Leave a comment:

• iacob_fst
    replied
    pe 15 nu am sa pun jante pe ia pt ca numi place deloc...dar ma gandesc la un 16...acuma o sa vad ce modificari fac la body kit in iarna asta si atunci iau mai multe decizii,pt ca bara spate nu ma incantat de la inceput singurul lucru defapt care nu mia placut restul imi place asa cum a facuto neamtu' si ma gandesc ca nu a avut asa proaste gusturi si torusi sunt omologate toate pe masina si jantele si suspensia deci ma gandesk ca aia de la TUV din germania nu is tocmai prosti de leau omologat....acuuma gusturile difera nam ce sa zic...culeg ce ii bun si ce imi place din toate sfaturile. va multumesc oricum tuturor...si de 2 zile a trecut un prieten pe la mine si a aruncat un ochi pe dedesupt si mia spus ca am si acel Camber Kit :P deci inca unu lucru bun

Leave a comment:

• maharvey
    replied
    dimensiunea standard pe 15" la modelele civic/del sol (desi del sol VTi vine cu roti de 14" OEM) e 195/55/R15. faptul ca multa lume opteaza pt 195/50/R15 e probabil din cauza ca e mai comuna dimensiunea asta la cauciucuri, automat preturi mai mici si greutate mai mica a anvelopei (poate fi un avantaj la plecari de pe loc), dar depaseste marja de 3% a diametrului total fata de OEM, deci erori la afisarea corecta a vitezei. asadar daca vrei neaparat jante pe 17" calculeaza-ti dimensiunea anvelopelor pt un diametru corect echivalent cu 195/55/R15. daca o cobori mai mult de 3 cm e recomandat camber kit pentru a putea corecta geometria. restul modificarilor estetice tin doar de gustul tau. multa bafta cu masina!

Leave a comment:

• sparco78
    replied
    bine ai venit printre noi !!!!!!!
    din cate ti-ai dat seama celor de aici le place lupul in piele de oaie !!!!!!!! comentariile sunt de prisos si ar plictisi multa lume.
    pt ati face o idee, alea sunt jante pe 15 j7 incaltate cu gume 195/50/15. PS nu vreau sa fie lauda (uita-te in galerie la mine) !!!!!!!!
    Attached Files

Leave a comment:

• CTRnovice
    replied
    fara sa mi-o iei in nume de rau dar, bara spate + evacuarea aia dubla sunt tiganie curata...scapa de ele rapid; in alta ordine de idei masina are potential si iti doresc sa te bucuri de ea asa cum vrei tu; sunt de acord cu parerea lui KMR legata de jante si frane...din punctul meu de vedere se merita sa pastrezi jantele atat de mari daca ai de gand ca in viitor sa iti montezi pe masina vreun big brake kit

Leave a comment:

• Magos
    replied
    Overall, daca tie iti place, e bine.
    Gusturile sunt personale.

Bine ai venit, apropo

Leave a comment:

• alex0205
    replied
    exact majoritatea de aici si eu de pilda prefera un stil clean al masinisincer sunt mare fan del sol sper sa conduc una cat mai curand dar body kitul nu imi place...oricum per total este faina

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Şi JDM style

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    corect e nebuneala ta cum multi o avem
    pe a noastra, numai ca aici pe forum te vei lovi de un curent destul de clean, si ceva puristi in domeniu

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Avem un Del Sol de genul ăsta pe forum. Theo parcă este userul lui.

Leave a comment:

• iacob_fst
    replied
    Ziceam ca imi place ca aspectul sa fie cat mai mult catre stance.
    Parerea mea ii ca o masina coborata pe "burta" cu niste jante jante mai mari decat cele originale da putin spre stance,desi in iarna sigur am sa ii schimb jantele si am sa elimin bara spate sa o pot cobora si mai jos eventual un posibil air-ride si niste jante crom cu buza ceva mai bling-bling
    Sincer spre genul Stance as vrea sa o duc cel mai mult iar eu vad un inceput promitator :P

ToyBoy ai dreptate daj ce ii in capu meu nu scoate numa Popa la ultima pomenire sa zicem asa , pt ca cam de 6 ani de cand conduc 80% din masini leam pus suspensie sport si jante 17/18 si accidente sa nu zic intrun ceas rau nu am avut. costurile de intretinere in directie si cauciucuri nu ma incomodeaza
    Last edited by ramm; 13-08-13, 19:24.

Leave a comment:

• Toyboy
    replied
    nu trebuie sa fi pasionat al curselor sau performantelor ca sa ajungi la un moment dat sa ramai fara frane destul de rapid, din cauza greutatii suplimentare, sa ajungi sa ai probleme la caseta tot din cauza greutatii extra ale jantelor, in plus de asta, siguranta iti este pusa in pericol din cauza inertiilor mari, distantele de franare se maresc foarte mult, acceleratia este si ea afectata, bucsile si tot sistemul de amortizare/directie este afectat de dimensiunea jantelor, nu mai vorbesc de costurile gumelor( si nu numai)pe 17 in detrimentul celor pe 15".
    Eu sunt de parere ca masina se conduce nu se arata ca pe un bibelou !

ps : stance si ce vedem
    prin USA, e fain curentul, numai ca stim numai partea plina a paharului, faptul a masina aia care agata pe jos este mutata din garaj la poze si iar in garaj unde este stearsa de praf si polishata, pentru urmatoarea sedinta foto, partea nasoala nu o zice nimeni, si aceea ca nu este o masina de zi cu zi, ca atunci cand face 200km cu es il costa de-l zvanta orice km facut, mai ales la drumuri mai rele.... etc etc o vad ca pe o joaca de copii care nu stiu ce sa faca cu banii
    Last edited by Toyboy; 13-08-13, 19:14.

Leave a comment:

• KMR
    replied
    Păi eu ţi-am mai zis logica cu jante mai şi frāne mici. Arată multe foarte bine cu jante pe 15, depinde de jante . Zici tu că jantele tale au legătură cu stance?
    Dar, aşa cum ţi-am mai zis: dacă ţie īţi place aşa, foarte bine

Leave a comment:

• iacob_fst
    replied
    Eu personal nu inteleg ce sa intamplat de toata lumea se leaga de jante...mie imi plac cel mai mult ca si aspect pt ca nu sunt pasionat al curselor si al performantelor masinii ci a aspectului cat mai mult spre STANCE. in body-kit as schimba bara spate iar la volan si eu mam gandit la un Momo drift.
    Nu stiu dece fara suparare dar numi plac Honda incaltate cu 15'' hai sa zicem ca merg niste jante frumoase cu buza crom pe 16'' dar nu mai mici.
    In urma cu 2 luni chear am vazut un del Sol in Germania cu jante pe 18'' coborat pe burta si exterior in rest OEM...era dementiala

Leave a comment:

Working...
X