IACOB_FST: '93 Honda CRX del Sol 1.6 vtec SOHC, Light Blue

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• IACOB_FST: '93 Honda CRX del Sol 1.6 vtec SOHC, Light Blue

Buna, sunt fericitul posesor al unei bijuterii Honda pe care mio doresc cam de 3 anisori si acum am reusit sa ii fac loc in "garaj" unei mici japoneze in 2 locuri. Masina ma incanta la maxim mai mult o ador. Sunt nou pe aici facand un salt destul de mare de la Nemti VAG-group la mult iubitele Nipone Honda. sper sa reusesc sa atasez niste poze cu noua mea mandrie si astept niste pareri fie negative sau pozitive in legatura cu noi modificari...in special daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi/idei gen: o noua culoare la jante,cam care ar fi culoarea potrivita? si cum reusesc sa ii adaptez in spatele scaunelor un subwoofer decent Va multumesc anticipat !!Click image for larger version

Name:	1148884_636738576345749_1608696751_n.jpg
Views:	2
Size:	110.8 KB
ID:	728108Click image for larger version

Name:	1146677_638432212843052_1015879776_n.jpg
Size:	76.8 KB
ID:	728109Click image for larger version

Name:	968907_638432159509724_1414323930_n.jpg
Size:	77.3 KB
ID:	728112Click image for larger version

Name:	484004_638432106176396_1270932658_n.jpg
Size:	77.5 KB
ID:	728111Click image for larger version

Name:	1150250_636738473012426_1151087896_n.jpg
Size:	75.7 KB
ID:	728105Click image for larger version

Name:	1170714_638432049509735_697240631_n.jpg
Size:	51.2 KB
ID:	728106Click image for larger version

Name:	1149033_638431912843082_297189841_n.jpg
Size:	53.1 KB
ID:	728107Click image for larger version

Name:	1098448_638431762843097_831345341_n.jpg
Size:	60.4 KB
ID:	728110

Arata bine masinuta.

Eu i-as schimba doar bara spate, care acum e prea mare si as trece la jante de 15/16. O sa-i las pe colegii cu aceeasi masinuta sa-ti explice de ce
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

intradevar pe spate sa cam exagerat cu bara dar cat timp am jantele pe 17" ii ok nu ajung oriunde jos cu ia...iar jantele sincer nu leas schimba deoarece la noi la oradea sa zicem ca is acceptabile drumurile si merg si jantele pe 17" chear daca sunt incaltate cu 215/40 nu miar place masina cu jante mai mici...iar la demaraje is fff multumit de potentialul ei

Aaa si am uitat sa mentionez modificarile :P :sa incep cu interiorul care are niste scaune sport/scoica Konig din piele, ceasuri plasma de la TSS Tuning,presuri personalizate CRX Del Sol,maner frana de mana si schimbator metalice+un volan sport (no name ) ) ,exterior ar fi jante Dotz 7j (215/40/17) o suspensie H&R full reglabila, Body kit(bara fata+praguri+bara spate) de la TSS Tuning,stopuri clare, si o evacuare dubla (no name) care suna ff frumos
      Last edited by ramm; 12-08-13, 20:05.

Comment

Dupa mine jantele arata foarte bine, te sfatui nu cumva sa te apuci sa le vopsesti,
        daca tot tii neaparat sa vopsesti ceva, poate ar fi bine sa vopsesti capacul motorului in rosu,
        de fapt sub capota tu ai un fel de pizza borata, scuze, nu te supara, daca tot ai cerut si pareri negative.
        Eu de ceva vreme nu am televizor in casa( nu sunt conectat) dar pe vremuri imi placea la discovery
        ceea ce facea un baiat cu numele Chip Foose, principiul lui era sa modifice de asa natura
        incat producatorului care ar vedea masina tunnata de el, sa-i para rau de ce nu i-a venit lui ideea asta in faza de proiect.
        Culoarea, jantele, stopurile si vederea din lateral sunt bestiale.
        Last edited by InjectoR; 13-08-13, 13:32.
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

… Jazz do it ...

Comment

Merci mult InjectoR de critici...sa lauzi e usor sa critici si sa dai un sfat mai bun pt multi e greu...chear mai amuzat cu Pizza borata :P intradevar nu isi are loc galbenu acol dar am cumparat dabea de 3 sapt masina de prin ploiesti si acum am inmatriculato si probabil romanilor lea placut galbenu ala de au vopsit capacul ca neamtul nu cred sa fi facut dastea. pt ca tot baietu de la ploiesti a pus si mansoanele acelea rosii care sunt ok asa vizual

Comment

Sincer, body kit-ul ăla, însoţit de jante de 17, arată rău. Dar, e o chestiune de gusturi. Adică e un fel de tuning pe care îl tot găseşti însoţit de lambo doors. Dar, dacă ţie îţi place, e în regulă, doar masina ai luat-o pentru tine, nu pentru noi.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Comment

Bine ai venit printre noi si sa o stapanesti sanatos.
              Arata destul de bine daca iti place tuningul. Daca iti place cu jantele de 17 tine-le, e masina ta la urma urmei... dar iti recomand sa incerci si niste jante pe 15 de la cineva ca sa vezi singur diferenta. Producatorul nu a facut masina sa circule in parametrii normali cu 215/40/17 si asta nu afecteaza doar accelerarea masinii dar si comportamentul ei in curbe, franarea, precum si forta care o depui in viraje pe loc(faci brandu mare cand tragi de niste jante care au 11-13 kg fara cauciucuri )
              Tinand cont ca ai H&R reglabila poti sa mergi pe jante mai mici 15/16(daca le vrei mai mari si poti sa mergi tot cu cauciucuri de 40 mm inaltime) si poti sa o lasi mai jos. Ia-ti un camber kit, cu niste jante usoare si cauciucuri 195-205/50/15 si poti s-o lipesti cat vrei fara sa compromiti utilitatea.
              Dar cum am zis ami sus... nu ma asculta neaparat pe mine.. e masina ta si poti sa o faci cum vrei
              Multi km fara incidente !!

Comment

citeam undeva pe net ca producatorul a dat dimensiuni maxime 215/40/17 acuma posibil sa nu fi inteles io ceva dar avand in vedere ca nu am condus alt del sol sunt extrem de multumit de stabilitate insa intradevar la franare e putin mai greu dar e OK+ . in ce priveste jantele mie mia placut mult acestea si masina in sine asa cum este deaceea am si luato....toate inafara de bara spate care ii prea babana iar daca am sa o schimb sigur o sa pun niste jante pe 16'' si sa o mai cobor pt ca acum cu jante pe 16'' o tarai pe jos. sunt fff multumit de ia per total pana acum am avut doar Audi-uri si ceva Vw si pe toate mia placut jante de 17" si suspensie sport...asta ii boala mea si Hondita sa comporta minunat cu suspensia si jantele,sunt f multumit fata de VAG. momentan o las asa pana la iarna si atunci o tragem in garaj si vedem pana la primavara ce modoficari ii fac...deaia fac colectie de pareri Va multumesc oricum si pt simplu fapt ca ma-ti remarcat si va da-ti cu parerea pt un junior al Japonezelor dar nu al masinilor ( )sa fiu putin modest )

Comment

Indiferent ce jante foloseşti, diametrul total al roţii trebuie să fie acelaşi, deci nu vei târâi pe jos cu ea. Dimensiunile stock sunt 195/50/15 şi folosind un calculator de anvelope vei putea păstra diametrul.

http://www.miata.net/garage/tirecalc.html

Tu, cu 205/40/17 ai diametrul mai mare faţă de stock. Ca să fii acolo ar trebui să ai 205/35/17
                  My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car

Comment

da KMR daj nu stiu cum va arata cu 15 sau 16 doar daca as gasi la cineva sa le imprumut sa fac comparatie...parca imi place prea mult jantele pe 17" ii o manie a mea

aaa si mii de scuze acum am observat mai bine ca sunt de 205/40 nu 215/40 anvelopele
                    Last edited by ramm; 12-08-13, 20:07.

Comment

Am înteles. Oricum, frâne de 262 pe jante de 17 arată cam de jucărie Ar trebui să pui frâne de 300 ca să arate decent . În afară că pierzi performanțe cu Jantele de 17, arată disproporționat . Dar....dacă ţie îţi plac...
                      Last edited by KMR; 13-08-13, 11:13.
                      My cars:

Comment

asta da asa e...partea cu franarea ii mai delicata...si poate mas orienta la niste keskin kt4 pe 16" dar sa le si gasesc pt ca leam mai avut pe un passat si dadeau ok

Comment

1. Bine ai venit
                          2. Foloseste functia edit cand vrei sa adaugi ceva, nu mai posta consecutiv
                          3. Nu te mai grabi cand postezi, foloseste 'enter' cu incredere si fara prea multe '...'
                          4. Citeste regulamentul
                          Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                          2 roti

Comment

Macar da un semn ca te chinui putin sa scrii romaneste! Frumoasa masina, din punctul meu de vedere prea exagerate barile alea, dar nu arata rau, atata timp cat tie iti place.........Mult noroc!
                            Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

Comment

bine ai venit !

Comment

Working...
                              X