Nicu_PH: '20 Honda CR-V 2.0 Hybrid I-MMD 4WD, Executive, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

Revin cu cateva noutati:
    -Nu am mai alimentat pana cand nu a aparut alarma de combustibil (la doua liniute pe display si autonomie de inca 57km). Am mai mers inca 30km pana sa alimentez, apoi au intrat in rezervor 49.6 litri de benzina.
    -Am ajuns la 2038km rulati, cu un consum mediu pe computerul masinii de 6.0 litri / 100km. La urmatoarea alimentare voi face si consumul la pompa.
    -Am observat ca vitezometrul masinii arata cu 2-3km/h mai mult decat arata camera video montata pe parbriz; aceeasi diferenta este atat la 30km/h cat si la 100km/h. Camera de bord are un modul GPS foarte rapid (camera DOD LS470W).
    - Masina a mai incercat o data sa franeze brusc cand alta masina aflata la 5-6 metri in fata mea a franat si virat fara semnalizare la dreapta; s-au strans centurile, dar eram cu piciorul pe acceleratie si cu o mica evitare spre stanga am evitat o noua franare brusca.

Comment

Astazi am facut o vizita la benzinarie fara a mai astepta alarma de combustibil (pe bord imi arata ca mai aveam 115 de km autonomie). Au intrat 46 litri de benzina dupa 773 km parcursi (diferenta intre citiri pe odometru). Rezulta un consum mediu (la pompa) de 5.95l/100km. In bordul masinii imi arata ca am un consum total mediu de 5.9l/100km, dupa 2520 de km parcursi. Sunt sigur ca nu am facut erori de citire pentru ca am facut poze la odometru la fiecare alimentare, folosite impreuna cu bonurile de la benzinarie. Ar fi trebuit sa fac un consum mediu pe odometru intre cele doua alimentari, sigur ar fi fost mai mic decat cel total intrucat in ultimii 500 de km am scazut de la 6.0l/100km la 5.9l/100 km. Atunci cand voi avea ocazia sa merg pe autostrada voi mai verifica daca kilometrajul inregistrat de masina corespunde cu distanta reala parcursa pe autostrada.

Comment

Originally posted by nicu_ph View Post
        Astazi am facut o vizita la benzinarie fara a mai astepta alarma de combustibil (pe bord imi arata ca mai aveam 115 de km autonomie). Au intrat 46 litri de benzina dupa 773 km parcursi (diferenta intre citiri pe odometru). Rezulta un consum mediu (la pompa) de 5.95l/100km. In bordul masinii imi arata ca am un consum total mediu de 5.9l/100km, dupa 2520 de km parcursi. Sunt sigur ca nu am facut erori de citire pentru ca am facut poze la odometru la fiecare alimentare, folosite impreuna cu bonurile de la benzinarie. Ar fi trebuit sa fac un consum mediu pe odometru intre cele doua alimentari, sigur ar fi fost mai mic decat cel total intrucat in ultimii 500 de km am scazut de la 6.0l/100km la 5.9l/100 km. Atunci cand voi avea ocazia sa merg pe autostrada voi mai verifica daca kilometrajul inregistrat de masina corespunde cu distanta reala parcursa pe autostrada.
        Salut!
        Diferenta de consum din computer si pompa este data de modul de calcul: in mers litri/distanta iar in stationare litri/ora. Conversia din litri/ora in litri/distanta nu este foarte exacta.
        Explicatia am primit-o de la un inginer de service (toyota).
        La masinile din dotarea familiei (Honda Civic X Sedan si Toyota Auris) am urmarit acest aspect si se adevereste.
        Fa consumul la pompa in mod regulat si ai sa observi ca acuratetea consumului din bord este mai mare cu cat stai mai putin in trafic, la relanti.
        Drumuri bune!

Comment

Working...
        X