BFLORIAN: '19 CR-V 2.0 Hybrid e-CVT Lifestyle, Modern Steel Metalic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • BFLORIAN: '19 CR-V 2.0 Hybrid e-CVT Lifestyle, Modern Steel Metalic

    O am de citeva zile. Si de 70 de km. In Bucuresti. Vin dupa 6-7 ani de seria 3 (cred?!) cea cu ochii mari si maxilarul proeminent . Si care era diesel. Automate AWD ambele.

    Imi place senzatia de plutire cind conduci, Imi place linistea din interior. Imi place cum se misca de usor volanul. Imi place cum baga caldura.

    Imi lipseste placa din portbagaj care facea ca zgomotele din protbagaj sa fie mai mici.

    E suficient de fasneata (mi-era frica ca e molaie... dar nu e).

    A! Sa nu uit. Am trecut pe CRV dupa ce m-am troznit prin aquaplanare la 70/h cu Meganul meu. Dauna totala. Asa incit imi place ca masina sa fie mai calma si nu sportiva.

  • #2
    S-o conduci sănătos! Am condus vreo 800 km CR-V Hybrid și mi-a plăcut foarte tare!
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #3
      Bun venit !!! Sa o stapanesti sanatos si sa te poarte peste tot fara probleme.
      Si eu am fost azi la Honda Nord si m am suit in cea din showroom. Este stranie rau senzatia sa nu ai schimbator de viteza.

      Comment


      • #4
        Da , e stranie, dar butoanele schimbatorului de viteza au niste leduri frumoase in jurul lor si noaptea chiar arata smecher

        Comment


        • #5
          Bun venit! Sa aveti parte de senzationale momente la volanul ei!

          Cand faceti un drum mai lung... care s-ar cam necesita pe motiv de rodaj... sa ne spuneti si noua:
          -care este consumul real si in ce conditii
          -cum va acomodati cu comanda vitezelor cu butoanele
          -cum va acomodati cu franarea la padele
          -cum este sistemul Navi original si cum este sunetul

          Va mai batem la cap mai incolo.
          Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
          Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
          Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

          Comment


          • #6
            Sa o conduci cu placere si in siguranta!

            Ai mai incercat si altceva sau a fost dragoste la prima vedere?

            Comment


            • #7
              Sa o conduci cu placere multi km. si fara probleme.

              Comment


              • #8
                Felicitari pentru achizitie!
                Sa o conduci cu placere!!!

                Comment


                • #9
                  Sa o stapanesti sanatos....am auzit ca e super masina.
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by cerevelu View Post
                    Bun venit! Sa aveti parte de senzationale momente la volanul ei!

                    Cand faceti un drum mai lung... care s-ar cam necesita pe motiv de rodaj... sa ne spuneti si noua:
                    -care este consumul real si in ce conditii
                    -cum va acomodati cu comanda vitezelor cu butoanele
                    -cum va acomodati cu franarea la padele
                    -cum este sistemul Navi original si cum este sunetul

                    Va mai batem la cap mai incolo.
                    Deocamdata o cam calc prin Bucuresti ca sa vad ce poate (si de placere!) asa ca nu am scazut sub 9 la consum. Dar inca suntem in prima 100...
                    Ma descurc cu butoanele dar inca nu mi-a intrat in reflex. Dar nu e asa de rau. Deocamdata sunt putin dezorientat de camera si setarile ei.
                    Sistemul de navigatie este mai slab grafic comparativ cu wazele. Plus ca nu mi se pare ca se actualizeaza cu aglomeratia pe sosea, Dar nu prea l-am deschis ca nu am iesit din Bucuresti.
                    Nu am fost in masina cu Bose sau Dynaudio... nu pot compara. Nu am ce sa reprosez sunetului... parca se aude mai bine ca la CRV0ul meu vechi dar diferenta este data (si) de antifonarea sensibil mai buna. Am testat si 1.5-ul pe benzina si e mai zgomotos. Lipsa cutiei de viteze para ca face diferenta.


                    Pina la ea am testat 1.5-ul (respins de sotie pentru ca era zgomotos), CX-5 (respins de mine pentru ca mi s-a parut mai instabila in comparatie cu CRV si nu mi-au placut instrumentele de bord), Karoq (a fost o placere sa o conduc dar atmosfera interioara este inferioara CRV-ului), T-roc de la VW (mult prea zgomotoasa si mica fata de CRV si nu asa de fasneata pe cit spuneau cifrele), S-cross de la Suzuki (multa masina pentru jumatate din banii de CRV cu un motor mai putin zgomotos decat 1.5-ul de CRV si performante similare), MocaX (o masina placuta la interior si cu o directie precisa de invidiat dar a cazut din cauza combinatiei de mototr si cutie care nu m-au facut sa scot banii din buzunar), X-trail (comod de condus dar instrumentele nu le vedeam bine plus ca nu aveau combinatia motor si cutie care as fi dorit-o).

                    Multumesc pentru urari! Sa fie la fel de bine tuturor!

                    Comment


                    • #11
                      Sa o folosesti cu placere si fara probleme ! Asteptam si multe poze dupa ce va obisnuiti cu masina .

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by bflorian View Post

                        Plus ca nu mi se pare ca se actualizeaza cu aglomeratia pe sosea,
                        Abia in Austria si in Europa de fapt o sa vedeti ca exista o functie interactiva care va arata pe unde sa mergeti ca sa ajungeti mai repede. Aici in Romanistan nu merge functia asta... asta e viata. Ramane Waze doar de folosit la noi, desi nici Waze nu mai e ce a fost.
                        Aveti o unitate Garmin cred... vedeti sa o aduceti la zi, cand puteti.
                        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cerevelu View Post

                          Abia in Austria si in Europa de fapt o sa vedeti ca exista o functie interactiva care va arata pe unde sa mergeti ca sa ajungeti mai repede. Aici in Romanistan nu merge functia asta... asta e viata. Ramane Waze doar de folosit la noi, desi nici Waze nu mai e ce a fost.
                          Aveti o unitate Garmin cred... vedeti sa o aduceti la zi, cand puteti.
                          La service sau se poate si singur?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by bflorian View Post

                            La service sau se poate si singur?
                            cam la fiecare vizita pe care o faceti la service intrebati daca exista ceva firmware nou pentru masina Dvs, la orice - la computer, la partea electronica, la Navi, la orice.
                            E nou iesita si cred ca o sa fie o mai mare frecventa a noilor firmware in primii ani.
                            Cat despre Garminul Dvs din Navi... nu m-am uitat personal dar nu cred ca au schimbat sistemul de updatare al hartilor, care poate fi facut de catre oricine.
                            Aveti aici detalii: https://honda.garmin.com/honda/site/...tructions2019b
                            si aici mai pe larg: https://static.garmincdn.com/autoOem/honda/docs/en.pdf
                            Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                            Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                            Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bflorian View Post

                              Deocamdata o cam calc prin Bucuresti ca sa vad ce poate (si de placere!) asa ca nu am scazut sub 9 la consum. Dar inca suntem in prima 100...
                              Ma descurc cu butoanele dar inca nu mi-a intrat in reflex. Dar nu e asa de rau. Deocamdata sunt putin dezorientat de camera si setarile ei.
                              Sistemul de navigatie este mai slab grafic comparativ cu wazele. Plus ca nu mi se pare ca se actualizeaza cu aglomeratia pe sosea, Dar nu prea l-am deschis ca nu am iesit din Bucuresti.
                              Nu am fost in masina cu Bose sau Dynaudio... nu pot compara. Nu am ce sa reprosez sunetului... parca se aude mai bine ca la CRV0ul meu vechi dar diferenta este data (si) de antifonarea sensibil mai buna. Am testat si 1.5-ul pe benzina si e mai zgomotos. Lipsa cutiei de viteze para ca face diferenta.


                              Pina la ea am testat 1.5-ul (respins de sotie pentru ca era zgomotos), CX-5 (respins de mine pentru ca mi s-a parut mai instabila in comparatie cu CRV si nu mi-au placut instrumentele de bord), Karoq (a fost o placere sa o conduc dar atmosfera interioara este inferioara CRV-ului), T-roc de la VW (mult prea zgomotoasa si mica fata de CRV si nu asa de fasneata pe cit spuneau cifrele), S-cross de la Suzuki (multa masina pentru jumatate din banii de CRV cu un motor mai putin zgomotos decat 1.5-ul de CRV si performante similare), MocaX (o masina placuta la interior si cu o directie precisa de invidiat dar a cazut din cauza combinatiei de mototr si cutie care nu m-au facut sa scot banii din buzunar), X-trail (comod de condus dar instrumentele nu le vedeam bine plus ca nu aveau combinatia motor si cutie care as fi dorit-o).

                              Multumesc pentru urari! Sa fie la fel de bine tuturor!
                              Referitor la sistemul de sunet: mie mi s-a părit suficient de bun astfel încât să ascult în cei 800 km Diana Krall și Norah Jones. Și eu n-am avut niciodată radio casetofon sau radio CD acasă. Doar deck-uri Pentru gustul și urechile mele, n-aș schimba absolut nimic la sistemul de sunet. Referitor la navigație: de când cu Android Auto și Apple Car, mi se pare o funcție nefolositoare. Ecranul ăla e folositor pt. mirroring și pentru camera de mers înapoi.
                              KMR
                              Super Moderator
                              Last edited by KMR; 16-02-19, 09:42.
                              I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                              My cars:

                              '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                              '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                              '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                              '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                              EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                              EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                              EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                              EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                              EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                              EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                              Comment

                              Working...
                              X