AURELIAN.PARATU: ´18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E dovedit ca e oil dilution si pe CRV 2019 sau doar pe 2017-2018?

    Comment


    • Buna intrebare...
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 22-02-21, 18:01.

      Comment


      • Credeti ca e vreo diferenta intre 2018 si 2019?

        Comment


        • Nu cred ca e, doar sper. Teoretic ar putea fi, soft sau altceva (nu as putea spune precis ce, ca nu ma pricep - daca m-as fi priceput as fi facut eu motoare.... bine, nu atat de...problematice hahaha)
          hondatu
          Administrator
          Last edited by hondatu; 22-02-21, 18:02.

          Comment


          • Originally posted by aurelian.paratu View Post
            Da. Masina e din Romania si rulata in Romania. Oil dilution nu are treaba cu turbo. Din contra din cauza oil dilution se distruge turbo. Oil dilution are problema cu injectia directa. Motorul termic de pe Hibrid ghici ce tip de injectie are........??????
            deci motorul de 2 l de pe hibrid e cu injectie directa?
            ce motor e mai exact? scrie pe undeva explicit ca e earth dreams?
            "Ethics. That's always so inconvenient."
            Cal Lightman

            Comment


            • Originally posted by aurelian.paratu View Post
              Credeti ca e vreo diferenta intre 2018 si 2019?
              Se pare ca modelele 2019 au fost updatate in fabrica.

              "The repairs involve transmission and engine software changes that allow the engine to warm up quicker, reducing the possibility of unevaporated fuel collecting in the engine oil early in the drive cycle. Ignition timing, CVT control and air-conditioning operations are modified to help the engine warm up and retain heat."

              https://www.wardsauto.com/engines/ho...lution-problem

              Comment


              • Poate in SUA. In Europa e aceeasi masina si soft.
                PS. Nu se rezolva nimic cu softul. Este o problema de proiectare.

                Comment


                • Nu se rezolva prin software nimic. In primavara cand am fost la revizie am intrebat de un agent de vanzari si mi-a spus ca au primit informare de la Honda ca s-a rezolvat problema cu oil dilution, insa, dupa cum se vede sunt pline forumurile de probleme semnalate de utilizatori.

                  Deci, pt cei ce spera ca totusi la modelele vandute anul asta nu se manifesta treaba asta, as zice sa mai asteptati si sa vedeti ce spun cei care au cumprat deja.

                  Dupa cum am mai spus, descuranjat e faptul ca (daca se adevresc cele de mai sus) au reusit cei de la Honda sa implementeze aceeasi greseala si la hibride deci eu personal o sa trec pe langa reprentanta Honda cand o veni timpul sa schimb masina actuala.


                  Comment


                  • @aurelian.paratu:
                    Intrebare: cate schimburi de ulei platite din buzunar ai la activ si cate facute de Honda pe banii lor ? Si cat de mult era nivelul pe joja cand a dat eroarea?
                    hondatu
                    Administrator
                    Last edited by hondatu; 22-02-21, 18:03.

                    Comment


                    • 3 gratis si 2 cu bani. Deci in mod normal ar tb 50.000 km dar eu am abia 44.000 si si urmeaza al saselea schimb care inca nu stiu daca va fi cu bani sau fara. Uleiul este iar la maxim dar inca n am avut avertizare. La urmatorul schimb se baga 5w-30. Ulei tot honda.
                      Daca mergem dupa ce spune cartea 20.000 km schimb, acum ar trebui sa am 100.000 km

                      Comment


                      • La ce te referi prin: inca n-am avut avertizare ?

                        La vreun senzor ? Daca este cel de ulei, ala iti spune de nivel prea mic dar nu si de prea mare, cred.

                        Conform cartii, cand se aprinde senzor "check engine" este potential rezultatul dilutiei.

                        Comment


                        • @Co5min:

                          Salut ,

                          Cred ca senzorul ala se aprinde in urmatoarele cazuri( verificat cu cartea masinii ) ( nu cel check engine - oil pressure):
                          - nivel scazut;
                          - presiune scazuta ulei ( problema dilutie- chiar daca nivelul este )…...in fine.....

                          In momentul de fata eu nu pot afirma daca masina consuma sau nu ulei. Nu am cum sa verific. Daca mergem pe premisa ca nu mananca ulei, benzina intrata in ulei dilueaza uleiul intr-un anumit procent ( sa zicem x%) si nivelul este crescut si are ca urmari distrugerea motorului. Din analizele la ulei ( facute in SUA si analiza la ulei facuta la CRV Hibrid din Romania) la 5200 km dilutia era de 2 % , iar in ulei s-a gasit span de fier. cupru si aluminiul peste limitele normale ( adica dublu fata de normal).
                          Daca mergem pe premisa ca masina mananca ulei ( sa zicem 200g cum afirma unii colegii care au Civic,) atunci dilutia este si mai mare decat in prima varianta ( sa zicem x% plus inca ceva). Pentru ca nivelul este la fel de mare ca in prima situatie.
                          hondatu
                          Administrator
                          Last edited by hondatu; 15-01-20, 22:42.

                          Comment


                          • Salutare. Exista si la noi posibilitatea de anliza ulei ca in State? Oare cat ar costa? Are cineva un astfel de raport de la un laborator de la noi sa vedem ce au gasit?
                            hondatu
                            Administrator
                            Last edited by hondatu; 15-01-20, 22:40.

                            Comment


                            • Da. Exista. Se face la Ploiesti iar analiza cea mai complexa costa 600 ron.
                              Eu am un astfel de raport. Este de la CRV-ul Hibrid din Romania. Si este exact asemanantor cu cel din SUA facut la Blackstone( parca asa se numesc cei dim SUA).

                              Comment


                              • Si la crv hybrid e la fel de mare precum la 1.5T?
                                Sa vad cum verific la al meu chestia asta.
                                De curand am verificat nivelul uleiului si era la fel ca la inceput, insa prezenta miros de benzina. Daca mananca ulei in aceeasi masura in care intra benzina, nivelul ramane acelasi...insa deocamdata nu devin isteric, dar o sa urmaresc si revin cu detalii.


                                Comment

                                Working...
                                X