AURELIAN.PARATU: ´18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vezi ca scrie pe factura codul lor si mi se pare ca sunt la fel ca la civic.

    Comment


    • Originally posted by laiud9 View Post
      Salutare. Am facut si eu prima revizie (10700km) : ulei, filtru ulei, filtru aer motor si filtru habitaclu = 1000 lei.
      Conform strategiei Honda mi s-a sugerat initial ca nu e obligatoriu sa schimb si filtrul de aer - motor pentru ca asa le spune manualul......ciudat. Eu am cerut sa se schimbe insa, am cerut sa mi-l arate si spre surprinderea mea era chiar imbacsit . Ati avut si voi aceeasi experienta?
      Mi se pare foarte scump 1000 ron. La HN este 780 ron. Am achitat 1100 ron cand am schimbat si uleiul in diferentialul pe spate.
      Cati km ai cu masina?
      cati km ai avut cu uleiul pe care tocmai l ai schimbat?

      Comment


      • Salut
        uleiul schimbat avea aprox 7000km deoarece in primavara am tras de ei sa mi-l schimbe deoarece era 2mm peste maxim pe joja. Nu stiu ce sa spun despre pret dar in Sibiu e singura varianta cu garantie Honda.
        hondatu
        Administrator
        Last edited by hondatu; 22-02-21, 16:56.

        Comment


        • Joja iti miroase a benzina ?

          Comment


          • Ma gandesc ca nu are cum sa nu existe miros de bezina. Definitoriu pentru dilutie este totusi nivelul pe josa si nu mirosul, cred.

            Comment


            • De cand am masina joja miroase a benzina dar din ce spun si americanii pe forumurile lor motorul asta nu are cum sa nu scape ceva benzina in ulei. Din ce citesc la ei vad ca nu mai sunt asa virale comentariile , unele masini trecand de 30.000 mile cu tot cu dilutie si cand spun dilutie la ei ma refer la 1cm peste nivelul maxim .

              Dar la mine din Aprilie 2019 si pana saptamana trecuta cand am facut revizia, nivelul uleiului verificat la joja a fost fix la jumatatea indicatorului - nici mai mult nici mai putin (masuratori la rece ). Sunt curios pe iarna cum va face , daca va urca peste maxim.

              Comment


              • Asa si la mine, la ultimul schimb nu era nivelul crescut deloc, doar ca proprietatile uleiului nu mai erau ok. De aceea mi dat de 3 ori avertizarea de mai sus.
                In momentul in care da aceasta avertizare masina intra intr-o protective. La accelerare este lesinata de tot. Motorul merge altfel, este mai zgomotos.
                Nu vor cei de la Honda sa trecem pe un ulei mai gros. Daca o fac pe barba mea, pierd garantia iar in situatia de fata nici nu se pune problema de asa ceva.

                Mai sunt colegi care au dat masina inapoi, in urma desigur a unui proces si a intelegerii pe cale cat mai amiabila cu importatorul.
                Este de luat in calcul, desi nici pe hybrid nu as merge......
                Vedem peste 3000 km cand trebuie sa duc masina din nou HN. Deja am 1000 km efectuati.

                Comment


                • Originally posted by aurelian.paratu View Post
                  190-200 ca mai mult de 205 nu se duce.
                  La acest stil de condus alert si foarte tare, ma gandesc ca si pe autostrada, nu ti-as recomanda cr-v hybrid. Nu ca nu se descurca, insa ca sa mergi alert va trebui sa suporti continuu urletul e-cvt-ului, ceea ce pt mine nu a fost neaparat o placere. Parca este si limitat la 180 km/h, nu am testat.

                  Incearca sa o dai inapoi si treci pe altceva, la Honda nu prea sunt optiuni momentan. E trist, insa la un moment dat tot acolo ajungi, asta daca nu intervine vreo minune.

                  Comment


                  • NU merg mereu la viteza aceea. Undeva la 130-140 este cel mai des. Chiar nu stiu la ce marca sa ma indrept, pentru ca niciuna nu imi face cu ochiul.

                    Comment


                    • Pai daca te invarti la suma de 30-35k euro si doresti in continuare o masina asemanatoare (dimensiuni, dotari) ar fii cateva modele de luat in calcul, desi mie personal cel mai imi place Mazda CX5 A/T 2.5 exclusive line sau sports line.

                      Comment


                      • Am fost la SIAB de unde am venit trist rau. Nu ai ce sa alegi. In comparatie cu anul trecut mult mai saracacios.
                        Am vrut sa vad Mazda CX 5- care mi a lasat un gust amar. Nu are nimic din ce as vrea eu. Din ce am vazut acolo( exceptand marcile premium) 4 masini mi au placut:
                        - mazda cx30 - foarte frumoasa 4x4.Pozitia la volan f ok. Spatiul spate si portbagajul cam micute(comparativ.cu crv dar sunt clase.diferite). Este de luat in considerare desi parerile despre motorul nou sunt ca este un motor puturos cel de 180 hp.
                        - ford ranger wiltrac - frumos si imi place dar nu e masina de alergat cum fac cu honda.
                        -ford ranger raptor- wow .....e o bestie. M as impaca cu o astfel de masina. O sa fac un drive test cu el. Poate pe viitor daca de aliniaza astrele..........
                        -volvo.s60 t5 o masina care mi a placut la superlativ. Era un pret sa zicem ok poate cu mici.negocieri ajunge in lista mea acceptabila.de pret. Oricum daca voi gasi una sh cu 25000 km maxim renunt la vw

                        Comment


                        • Ce modele erau expuse la standul Honda? Era si vreun Jazz, ai fost cumva atent?

                          Comment


                          • Erau 3 civic si 3 cvr din care 2 hibrid. Sincer la Crv batea vantul.

                            Comment


                            • Originally posted by aurelian.paratu View Post
                              Erau 3 civic si 3 cvr din care 2 hibrid. Sincer la Crv batea vantul.
                              Sa inteleg ca e o masina "pe viatza". Am luat-o si raman cu ea pana cand "moartea ne va desparti" ?

                              Comment


                              • Originally posted by laiud9 View Post

                                Sa inteleg ca e o masina "pe viatza". Am luat-o si raman cu ea pana cand "moartea ne va desparti" ?

                                Desigur ca nu. Se va schimba curand. Problema e sa gasesc masina de schimb.

                                Comment

                                Working...
                                X