AURELIAN.PARATU: “18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai si nu ti se pare normal? Costurile de mentenanta cresc proportional cu pretul de achizitie al masinii, in general. Asta e regula peste tot, la toti producatorii. Asta nu inteleg multi care isi iau masini premium la preturi modeste insa apoi se vaita de costurile de intretinere, ca nu e ca la logan, ca el a platit pret de logan pe "bolidul de lux".

    Comment


    • Clar asa este, plus ca vorbim de clase diferite. Nici nu exista termen de comparatie cum ma simt in CR-V fata de Fiesta.
      hondatu
      Administrator
      Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:37.

      Comment


      • Honda ca si intretinere este o masina scumpa. Daca fac o comparatie cu VAG unde gasesti peste tot piese inclusiv sh, in cazul Honda plaja este destul de restransa. De multe ori magazinele de profil aduc piese pe OEM mai scump decat daca ar fi sa le cumperi de la reprezentanta.

        Azi am fost sunat de o doamna/domnisoara daca am fost multumit de lucrarile facute la Honda Nord cu prilejul reviziei. Cat de multumit sa fii pentru un schimb de ulei? Sa ma intrebe daca sunt multumit cand imi vor schimba motorul. Pot sa spun clar ca la 18.000 km cat am acum si desi am ulei relativ nou cu 500 km rulaj motorul este mai zgomotos.
        In comparatie cu atunci cand era noua 5000 km, motorul este mai zgomotos. Si nu e placebo. Se aude mult mai tare in habitaclu atunci cand tragi de ea.

        Comment


        • Nu vreau sa fiu rau, insa nu te opreste nimeni sa-ti iei ceva VAG si sa-l intretii cu piese din dezmembrari..
          Adica nu vad de ce comparam mere cu pere..ma rog..e ca si cum ai zice ca Honda e naspa ca nu sunt populare prin parcurile de dezmembrari.

          Comment


          • Eu am facut doar o comparatie din punct de vedere de unde poti achizitiona piese fie noi fie vechi. Chiar si piesele noi sunt greu de adus de catre distribuitorii de piese , iar daca iei AM nu te tin cat te tin cele OEM.
            hondatu
            Administrator
            Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:39.

            Comment


            • E vorba de cerere si oferta, nimeni nu tine cu lunile pe stoc piese in speranta ca vine cineva sa le ia. De ce nu se vand? Poate din acelasi motiv care nu le face populare prin parcurile de dezmembrari. Aici te las pe tine sa tragi concluziile, eu le-am tras pentru mine dupa 8 ani de masini japoneze, cu piese scumpe.

              Comment


              • Am tot ezitat sa fac asemena comentarii ,dar trebuie sa o fac deoarece banuiesc ca asta e scopul oricarui forum normal ....sa se dezbata si sa se accepte ca sunt oameni diferiti cu ganduri si pareri diferite ....

                Daca ati fi posesor de CR-V 2018 nu ati mai "taia" cu vorbele asa radical pe oricine ce spune ceva "poate ofensator " din punctul dvs de vedere la marca Honda . Avem cativa modelul asta de masina ce are mii si mii de post-uri de ingrijorare pe forumurile de afara (unde apropos s-au vandul de mii de ori mai multe modele CR-V seria 5 decat in Romania) si exista o neliniste si temeri in privinta fiabilitatii. Nu e fair sa contestati agresiv daca nu aveti masina in parcare.... . Daca am gresit in alegerea masinii e treaba fiecaruia si fiind un forum pentru posesori suntem cei mai in masura sa comentam pozitiv sau negativ (dupa caz) mai ales daca venim si cu argumente.

                Apreciez discutiile libere si sincere deoarece asa mai afla si ceilalti ce si cum simtim noi posesorii de CR_V seria 5 referitor la aceasta masina , si sper ca intepaturile gratuite nu vin de la dealerii Honda pentru a-si proteja bonusurile.

                .....

                PS. Ei acum chiar sunt curios ce intepaturi cu toporul o sa primesc pentru ce am scris mai sus....

                Mersi
                hondatu
                Administrator
                Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:39.

                Comment


                • closchkutza se refera in general la costul pieselor masinilor din clasa premium si in special la fiabilitatea Honda, dar as completa eu ca pot fi si masini de clasa premium cu piese scumpe si nefiabile care nu isi justifica costul.
                  closchkutza are acelasi motor ca al tau dar inteleg ca a fost mai norocos si nu prezinta probleme cu dilutia.

                  Comment


                  • Originally posted by laiud9 View Post



                    Am tot ezitat sa fac asemena comentarii ,dar trebuie sa o fac deoarece banuiesc ca asta e scopul oricarui forum normal ....sa se dezbata si sa se accepte ca sunt oameni diferiti cu ganduri si pareri diferite ....

                    Daca ati fi posesor de CR-V 2018 nu ati mai "taia" cu vorbele asa radical pe oricine ce spune ceva "poate ofensator " din punctul dvs de vedere la marca Honda .
                    E posesor de Civic X si la fel vorbeste si pe topicurile respective, desi suntem f multi cu diverse probleme, pentru ca el a nimerit o masina ok, are impresia ca asa sunt toate.
                    Si ca tot s-a adus vorba de 'ia-ti vag si repara cu piese SH', imi pare rau ca n-am facut poza la un brat OEM Honda de CL7 dupa aproximativ 1 an in care masina a mers doar pe drumuri bune.

                    Comment


                    • Originally posted by Danielsportivu View Post
                      closchkutza se refera in general la costul pieselor masinilor din clasa premium si in special la fiabilitatea Honda, dar as completa eu ca pot fi si masini de clasa premium cu piese scumpe si nefiabile care nu isi justifica costul.
                      closchkutza are acelasi motor ca al tau dar inteleg ca a fost mai norocos si nu prezinta probleme cu dilutia.
                      Nu este acelasi motor. Sunt diferente intre ce este pe civic si ce este pe crv

                      Comment


                      • Originally posted by closchkutza View Post
                        E vorba de cerere si oferta, nimeni nu tine cu lunile pe stoc piese in speranta ca vine cineva sa le ia. De ce nu se vand? Poate din acelasi motiv care nu le face populare prin parcurile de dezmembrari. Aici te las pe tine sa tragi concluziile, eu le-am tras pentru mine dupa 8 ani de masini japoneze, cu piese scumpe.
                        are legatura cu cerere si oferta dar nu neaparat cum pari sa atribui tu numai fiabilitatii

                        are mai degraba leg cu dimensiunile pietei auto si cu distributia cotelor de piata - Honda e MARE dar nu īn EU, īn vreme ce VW e MARE īn EU și mai mic īn US - sunt convins că īn US se plānd pe acolo că găsesc greu piese de Golf și sunt scumpe

                        in rest cred ca marcile sunt perfect comparabile ca pozitionare īn piața auto
                        "Ethics. That's always so inconvenient."
                        Cal Lightman

                        Comment


                        • Dragilor, imi pare rau ca am postat la voi pe topic, pe subiecte total paralele cu problemele pe care le aveti voi (legat de prezenta carora nu v-a contrazis nimeni). Promit sa nu mai fac aceasta greseala!

                          Comment


                          • Si suntem la ora de baita. Pentru cei care aveti modelul acesta de crv am urmatoare intrebare: daca stati la relantiu cu masina pe loc si aeroterma merge la minim se aude un zgomot in torpedou? La mine se aude ceva de la sistemul de climatizare. Si este exact de la sistemul de climatizare.Este ceva gen pierdere presiune .......

                            Comment


                            • Am ajuns la 19500 km. Am 2000 km cu noul ulei. Am 140 zile pana la schimb. Nivelul a crescut.
                              De unde pot achizitiona un senzor pentru fata? am avut experiaenta neplacuta ca oglinda unui participant la trafic sa o iau in plin in masca fata, ducand la ruperea unui senzor de parcare.

                              Comment


                              • Comment

                                Working...
                                X