AURELIAN.PARATU: ´18 Honda CR-V 1.5T i-VTEC, echipare?, Premium Agate Brown Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hmmmm....greu raspuns. Asa se zicea si despre motoarele 1.4 tsi de la vag ca nu vor apuca 100.000 iar eu l am dus pana la 200.000 si masina inca merge foarte bine.
    Nu pot sa spun daca voi ajunge pana la 100.000 sau 150.000. Eu sper. Uleiul miroase a benzina. Nu stiu daca Honda face motoare durabile in acest moment. Poate a facut odata. Incerc sa ma bucur cat mai mult de masina si sa las gandurile negre deoparte. Cinci ani e in garantie. Apoi vedem daca o mai tin.

    Comment


    • Pentru colegul care a cerut

      Comment


      • Originally posted by aurelian.paratu View Post
        Pentru colegul care a cerut
        Ms mult

        Comment


        • Parbrizul cum se prezinta? La Civic (X) dupa 1500 de km au aparut deja primele ciupituri...

          Comment


          • Pe parbriz nu am ciupituri, insa am cateva pe capota si azi am vazut ca am una si pe faruri. Pentru capota am cumparat kit pentru retus insa pentru faruri trebuie sa pun neaparat folie. Daca cunoasteti pe cineva care face asa ceva rog PM.

            Comment


            • Kitul pentru redus de unde? Ms
              hondatu
              Administrator
              Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:03.

              Comment


              • De la Honda Nord. 45 ron vopsea si lac

                Comment


                • Multumim de info cu retusul. Si eu am lovituri pe capota de la pietricele de pe drum.

                  Comment


                  • Si eu am cumpărat kit din-asta, dar nu te ajuta prea mult la zgârieturi de la pietricele sau altele similare, e foarte greu sa repari zgârieturi fine cu el.
                    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                    Ex:
                    2014 Honda Civic Executive
                    2011 Honda Civic GT

                    Comment


                    • N am luat pt zgarieturi fine ci pentru locurile unde a sarit vopseaua. Cand se vor strange mai multe voi vopsi toata capota.

                      Comment


                      • Am inteles ca s-ar putea face. Se pune pe locurile unde e sarita, iar apoi se omogenizeaza cu un polish.

                        Comment


                        • Azi masina a fost la service. Avem 3400 cu uleiul. Totul este ok. Nivelul nu este crescut. Este la acelasi nivel ca atunci cand l au pus. Masina a stat pe.tester. Astept sa vedem ce zice importatorul. Intervalul de servisare s a resetat. Acum imi arata 180 de zile pana la schimb. Au zis ca o sa verifice si senzorul data viitoare.

                          Pot sa spun ca masina se incalzeste foarte repede. Este o placere sa o conduci. Nu ma oboseste la drum lung. Cei 173 cp trag bine cu omv carera 100. Daca avea 193 era si mai bine, dar vom vedea.

                          M am obisnuit cu gabaritul ei. Nu regret ca am luat manuala. Cred ca daca luam CVT o returnam.

                          Comment


                          • Salut,

                            o intrebare legata de culoarea uleiului dupa cei 3400 km cu uleiul. Era negru ca petrolul?

                            La mine la cei aprox 3000km este negru dar la mana se simte ca are ceva proprietati lubrifiante (adica se intinde asa uleios pe deget si ramane acolo ) . Dar e foarte murdar comparativ cu motoarele aspirate ce le-am avut pana acum.
                            hondatu
                            Administrator
                            Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:04.

                            Comment


                            • Din ce am citit pe forumuri, si din discutiile cu doctorii in motoare de pe aici, uleiul initial care se pune in masina este foarte diferit de uleiul standard pe care il folosim noi. Ideal e sa tinem cat mai mult de el si sa schimbam in extremis doar, pentru ca are proprietati lubrifiante de exceptie si tot felul de compusi foarte utili motorului.
                              SI la mine la benzinara asta de 2l uleiul de la inceput arata ca dracu, negru si cam straniu, dar l-am tinut pana catre 12.000 km cand m-au chemat la o revizie ( nu am sistem automat de aducere aminte a schimbului de ulei)
                              Nu va faceti probleme deci.
                              hondatu
                              Administrator
                              Last edited by hondatu; 22-02-21, 17:04.
                              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                              Comment


                              • E negru tuci. Asa e si la 1.4 tsi vw

                                Comment

                                Working...
                                X