CHIPSON: '13 Honda CR-V 2.2 i-DTEC A/T 4WD Executive, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sa o stapanesti sanatos, cat mai multi km.!
    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

    Comment


    • #47
      Vezi ca "gasca berarilor CR-V" face ultima ghidusie pe 2012 luna asta, urmatoarea la anu' ca vin sarbatorile...CR-V-ul indiferent cat de nou e imbatraneste si rugineste.......gasca ramane mereu la fel de tanara si proaspata....vorbim !!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #48
        Originally posted by chipson78 View Post
        da, e cu de toate, mai putin acc, lkas si cmbs. ai dreptate cu dementialul, m-am suit azi in civic, din punct de vedere confort, cel putin, e departeeeee...
        .

        ACC = poate regla viteza față de vehiculul din față, menținând aceeași distanță.
        IKAS = utilizează o cameră montată în spatele oglinzii retrovizoare, ce ‘sesizează’ marcajele benzii de circulație
        CMBS = vă asistă prin aplicarea forței necesare de frânare pentru a vă ajuta să evitați sau să reduceți șansele de a lovi vehiculul din fața dumneavoastră în trafic.

        Le-am scos explicatiile pentru mine ca sa-mi fie mai clar.
        Si acum intrebarea ..de ce fara aceste 3...???..Le vad ca sunt optionale cat ar fi mai fost fata de cat ai dat ca sa le ai ...???
        Dotarile astea sunt exceptionale...mai ales in traficul din ziua de astazi.
        Navigatie cum ti se pare...??? e pe CD,DVD sau HDD...???? ai si TCM ..??? am inteles ca functioneaza si in Romania ceea ce e , daca e, o treaba super.
        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

        Comment


        • #49
          pai in primul rand ar fi trebuit sa mai dau 2000 de euro pe ele, in al doilea rand ar fi trebuit sa mai astept pentru ca in primul lot comandat de HTR nu cred ca era vreo masina cu asa ceva. oricum nu eram prea convins de ele, sunt bune doar daca dormi pe la volan, eu de cand am carnetul(vreo 10 ani) n-am reusit sa intru in nimeni sau sa ma trezesc prin copaci cu masina, doamne ajuta sa fie la fel si de acum incolo. si mai trebuie ceva pentru ele: autostrazi, noi nu prea avem. la noi au dat colegii cu accord de partea nasoala a acestor sisteme: faci o depasire din scurt si cand esti cu piciorul pe gaz, te trezesti ca franeaza cmbs-ul, ca te-ai apropiat prea mult de ala din fata, iti dai seama, nu e prea placut. asa ca, nefiind pe deplin convins de ele, nu m-am interesat prea mult de ele.
          navigatia e destul de buna, n-am iesit inca din bucuresti, dar stie toate strazile, sta ceva mai prost la numerele de case, adica pe mine m-a dus sambata cand am fost la Eugen(aikonelutzu) cu vreo 300 metri mai inainte. culmea ca la adresa mea de acasa, in comuna Pantelimon, pardon, orasul Pantelimon, ma duce la fix.....
          e pe HDD navigatia, faza misto e ca orice cd cu muzica bag, mi-l copiaza pe hdd, a doua oara nu mai am nevoie de cd, merge direct din hdd. are conexiune usb si jack, din pacate nu poti decat audio, nu stie si de video. pe usb poti sa pui un stick sau un ipod, iphone. are si o conexiune dedicata video pentru un player extern, poti asculta muzica si prin bluetooth. stie sa redea dvd-uri video, asa ca in timp ce un fraier conduce, cel din dreapta se poate uita la un film, banuiesc, ca n-am incercat inca.
          senzorii de parcare si camera pe spate sunt o incantare, azi m-am prins si eu ca tonalitatea beep-urilor e diferita pentru senzorii din fata si din spate, mi-a luat ceva(vreo 4 zile) .
          ma enerveaza ca tot timpul trebuie sa apas "ok" pe ecranul de navigatie, cum ca sunt de acord cu termenii si conditiile pe care le insira navi pe ecran.... da-le incolo, daca am data o data ok, inseamna ca sunt de acord si data viitoare cand ma urc in masina, in fine, o chestie minora....
          de dimineata am realizat si eu ca atunci cand introduci o adresa, nu e musai sa selectezi orasul, poti trece direct la strada, ca iti da el strazile cu acelasi nume din toate orasele. avand in vedere ca navi e pe hdd, banuiesc ca nu mai trebuie sa schimb tara manual, o va face automat(cum e la vechile navi pe dvd, unde trebuie sa schimbi dvd-ul). de fapt o sa incerc azi sa pun o adresa din germania, daca imi face rutarea direct, inseamna ca e ok.
          acl-ul(farurile dupa colt) mi se pare foarte util, vezi si tu pe unde mergi noaptea, fara sa mai stai cu inima stransa ca cine stie ce crater te asteapta dupa colt. mai am de testat faza lunga automata, stiu cum merge, vreau sa vad cat de bine, daca nu primesc flash-uri de la cei de pe contrasens sau avarii de la cei din fata, e bine, dar trebuie un drum lung sa ma lamuresc.

          l.e.: am uitat sa iti zic de tmc, are, dar la mine pana acum iconita a fost tot timpul rosie(ar trebui sa fie verde daca primeste ceva), ori nu s-a intamplat nimic in trafic, ori nu se emite nimic. nu prea ma pricep, o trebui setat ceva, daca reusesc sa primesc ceva, te anunt.
          chipson78
          Senior Member
          Last edited by chipson78; 06-11-12, 10:12.
          civic 2.2 5D FK3
          CR-V 2.2 AT RE6

          Comment


          • #50
            Stai linistit. Nu ai pierdut nimic cu LKAS si ACC. Este enervant ACC la noi in tara. Iti franeaza mereu.
            Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
            Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

            ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
            ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

            Comment


            • #51
              e bun pe autostrada
              noroc ca noi nu avem asa de multe
              si mai e bun cand prinzi e ceata foarte puternica;

              in rest sunt intr-adevar situatii cand e enervant rau de tot
              de exemplu la depasiri eu las distanta ceva mai mare fata de cel din fata ca sa am vizibilitate mai buna fara sa fiu fortat sa tot ies la ax ca sa vad ceva; cand depasesc anticipez momentul in care am loc in functie de viteza celui care vine de pe contrasens in asa fel incat imediat ce trece el eu sa pot iesi lansat in depasire; asta inseamna ca incep cumva sa accelerez inainte sa fiu complet iesit de pe banda; cmbs-ul interpreteaza asta ca pe un mare pericol si incepe distractia: bipuri, strange centura pe mine si cateodata si franeaza
              ceea ce poate fi uneori chiar mai mult decat enervant
              "Ethics. That's always so inconvenient."
              Cal Lightman

              Comment


              • #52
                n-am zis ca nu sunt bune, numai ca la noi nu sunt atat de utile incat sa merite cei 2000 de euro, cel putin pentru mine. la fel depasesc si eu, daca se apuca centura sa ma stranga de gat cand mi-e lumea mai draga, nu prea e ok. bine, poti sa il dezactivezi si sa il folosesti doar pe autobahn, caz in care ajung la prima fraza : pentru mine nu merita cei 2000 de euro.
                civic 2.2 5D FK3
                CR-V 2.2 AT RE6

                Comment


                • #53
                  CMBS-ul te incurca in depasiri, dar se poate dezactiva. In schimb foarte util in oras. La ACC nu se poate dezactiva functia de pastrare a distantei fata de cel din fata. Asta este enervanta si pe autostrada.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #54
                    ai dreptate, nici eu nu cred ca merita banii; pe tourer a venit cumva la pachet;
                    insa daca as fi avut optiunea sa dau banii astia pe altceva as fi facut-o

                    de ex ca sa-i fac o vizita lui doc )
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • #55
                      din cauza cutiei automate eu nu ma bag la doc, nu stiu cat poate duce in plus si decat sa ma trezesc cu ea crapata, mai bine lipsa, desi nu i-ar strica cativa caluti in plus masinii. oricum, se misca destul de multumitor masina chiar si la valorile actuale. imi place faza cu actionatul padelei chiar daca esti in drive, poti retrogada fara batai de cap,nu stiu daca e la fel si pe accord.
                      civic 2.2 5D FK3
                      CR-V 2.2 AT RE6

                      Comment


                      • #56
                        Crezi ca doar Honda face cutii automate?
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Doc View Post
                          La ACC nu se poate dezactiva functia de pastrare a distantei fata de cel din fata. Asta este enervanta si pe autostrada.
                          Se poate seta sensibilitatea, pe "aproape" mi se pare destul de ok. Nu prea inteleg de ce ai vrea s-o scoti de tot...
                          ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                          Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                          Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                          Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                          Comment


                          • #58
                            nu prea inteleg ce vrei sa zici, eu ziceam ca n-as mari puterea si cuplul tocami din cauza ca am at pe masina si o eventuala reparatie a ei ar fi mult mai scumpa decat schimbarea unui ambreiaj la o manuala. daca gresesc, corecteaza-ma, ca , sincer, nu ma pricep, dar eu ma refeream exact la cutia Honda
                            civic 2.2 5D FK3
                            CR-V 2.2 AT RE6

                            Comment


                            • #59
                              E naspa si cu sensibilitatea la minim. Am avut, am incercat si nu mi-a fost utila.

                              Iti explic la telefon sau un suc.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #60
                                pai oricum trebuie sa ne vedem, ca am suporti cu asko, deocamdata, dar pe saptamana viitoare.
                                civic 2.2 5D FK3
                                CR-V 2.2 AT RE6

                                Comment

                                Working...
                                X