COSMINFLOREA: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T AWD, Lifestyle, Urban Titanium Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • COSMINFLOREA: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T AWD, Lifestyle, Urban Titanium Metallic


    Salut,

    Numele meu este Cosmin si din octombrie sunt posesor de Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9A/T AWD.
    O sa incep cu o mica poveste despre cum am ajuns sa-mi iau aceasta masina. Am avut timp de 2 ani un Mercedes CLK200 2004 de care am fost foarte mutumit, dar fiind foarte veche si auzind
    zvonuri despre noua taxa (Oxigen) am decis sa imi cumpar ceva mai nou. Am vandut masina in Iulie si am inceput sa imi caut o masina mai noua. Timp de 6 luni am vazut, am condus destul de
    multe masini, dar nimic ce sa-mi atraga atentia. Am crescut si bugetul, inutil, pana intr-o sambata seara cand un anunt salvat si-a scazut pretul substantial. A fost aceast CR-V.
    Am fost duminica la pranz sa vad masina, sa o conduc, sa vad daca "e ce trebuie", si a fost.

    Acum despre masina: este o Honda CR-V 1.6 i-DTEC, 9A/T, 160CP, AWD. Masina a avut 62.300 de km cand am cumparat-o si inca un an de garantie. Cand am cumparat-o i-am schimbat
    parbrizul, discurile si placutele de frana + revizia aferenta. Este echipare Lifestyle si are alarma Viper pusa de fostul proprietar.

    Cam atat pot spune, ma bucur ca mi-am luat Honda

    Poze cu masina:
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 08-02-20, 17:27.

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos ! Ce plusuri / minusuri ai fata de mercedes , ne poti detalia ?
    Honda Accord CU2 - M/T

    Comment


    • #3
      O sa incep cu minusuri:
      • Materialele sunt mult mai slabe, dar asta am observat-o si la Mercedes-urile mai noi. De la fete de usi, la plastic, la volan...
      • Antifonarea, mi se pare ca la viteze mari se aude mai tare vantul, dar asta si pentru ca nu e aerodinamica cum era CLK-ul
      • e diesel, dar asta pentru ca nu fac prea multi km cu ea, nu am gasit CR-V benzina la noi SH;
      Acum plusuri:
      • cutia e geniala, asta pentru ca are 9 trepte si e mai noua, la Mercedes era 5 trepte si la viteze mari statea turata;
      • e mare, incapatoare.
      • pot monta bare transversale foarte usor pentru bicla;
      • e mai confortabila la drum lung;
      • tehnologia mai noua: navigatie, faruri cu xenon
      • Are 4 usi: desi merg mai mereu cu logodnica mea, uneori mai vine si fratele meu, la CLK trebuia sa ma dau jos, si daca ploua, era jale.
      • e mai scurta decat CLK;
      Minusurile sunt destul de putine, iar plusurile sunt multe. Un regret e faptul ca nu mi-am permis hybrid, dar asta e, urmatoarea.
      Din octombrie pana acum am facut destul de putini km, aprox 3500km, dar in acesti km m-am simtit mai bine in ea decat in CLK, asta din punct de vedere confort. CLK-ul era mai fun la condus.

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos!

        Clar ca un suv nu prea are cum sa fie fun la condus, insa cine alege clasa aceasta cauta probabil altceva. Mie de exemplu imi place foarte mult la volanul CR-V-ului, cateodata parca nu m-as mai da jos, insa nu e neaparat fun condusul, ci e mai degraba placut si relaxant.

        Comment


        • #5
          Când mi-am luat mașina, am vrut mult spațiu și am găsit. Același sentiment îl am și eu când îl conduc.

          Comment


          • #6
            Frumoasa masina, sa o conduci cu placere.

            Comment


            • #7
              Frumoasa masina, sa o conduci cu placere.

              Comment


              • #8
                Sa o conduci cu placere multi km. si fara de probleme.

                Comment


                • #9
                  Bun venit in club! O masina senzationala in care o sa va simtiti minunat. Daca nu ma insel motorul acesta era garantat 1 milion Km... deci stati bine. EU am mers zeci de mii de Km pe autostrade prin EU si mi s-a parut totusi destul de silentioasa... depinde mult si ce gume puneti...
                  O alegere sexcelenta ati facut.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari! Multi km fara probleme!

                    Pana la urma e PIU sau CCF?

                    Comment


                    • #11
                      ACF este acum, PUI a fost înainte.

                      Comment


                      • #12


                        Apropos, f buna culoarea masinii. La fel o am si eu, greu se vede mizeria pe ea, nu trebuie sa stai permanent pe la sapalatorii. Comparat cu cea dinainte care era neagra si nici nu ajungeam in fata blocului dupa ce o sapalam ca se si vedea praful pe ea, asta este de poveste (parere personala ).

                        Comment


                        • #13


                          Apropos, f buna culoarea masinii. La fel o am si eu, greu se vede mizeria pe ea, nu trebuie sa stai permanent pe la sapalatorii. Comparat cu cea dinainte care era neagra si nici nu ajungeam in fata blocului dupa ce o sapalam ca se si vedea praful pe ea, asta este de poveste (parere personala ).

                          Comment


                          • #14
                            Va multumesc tututor! Da, chair daca se murdareste, nu se vede asa rau, desi la inceput am crezut ca trebuie sa o spal zilnic. La Mercedes aveam gri si era super, doar de aproape se vedea mizeria pe ea.
                            cosminflorea
                            Member
                            Last edited by cosminflorea; 10-02-20, 10:07.

                            Comment


                            • #15
                              Bun venit in club si cat mai multi km fara evenimente!

                              Comment

                              Working...
                              X