MARUTA: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9AT 4WD Executive Sensing, Passion Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • MARUTA: '15 Honda CR-V 1.6 i-DTEC 9AT 4WD Executive Sensing, Passion Red

    Never say never!

    Nu am crezut vreodata ca voi avea o Honda diesel, dar am primit-o pe aceasta pe la sfarsitul lui martie si, cum calul de dar nu se cauta la dinti, am zis sa ma sui pe sa si sa incep povestea cu cereveul...

    Ce ar fi de spus, dupa ce am avut si o Acura RDX (2008)? Este mai spatioasa si mai confortabila, este mai puturoasa, dar mult mai economica, are sisteme de siguranta de generatie noua care ma ajuta foarte mult si este putin mai dotata fata de Acura pe partea de multimedia, deoarece a primit un sistem Pioneer cu Apple CarPlay wireless, navigatie, etc. De sportivitate, demaraj, cum sta pe curbe sau cum franeaza, nici nu se poate compara cu RDX-ul, care este din alta categorie, bineinteles.

    Dar este o masina care se pliaza foarte bine pe nevoile mele actuale. Avea vreo 22.000 km cand am luat-o si eu am reusit sa-i mai pun 15.000 km in 5 luni de zile.
    In ciuda faptului ca este un model cu probleme (cutia i-a fost schimbata in garantie pe la 15.000 km), eu sper ca la mine sa nu apara niciuna.
    O scot cat pot de des in afara Bucurestiului si ii bag numai motorina superioara. Asta este motivul pentru care nu am avut niciodata probleme cu DPF-ul.
    Reviziile le fac la maxim 10k km, uleiul in cutie si cel de transmisie le schimb la maxim 20k, la fel si filtrul de motorina, desi cei din service zic ca ar trebui la 40k.

    Masina a primit un detailing interior si exterior si i-am pus folie de protectie pe faruri si pe plafonul panoramic.
    I-am pus si un eleron OEM pe care l-am luat de pe COX (a venit vopsit in culoarea masinii).

    CR-V e:HEV
    JAZZ GD1 CVT
    Ex: CR-V RE6

    Ex: RDX TB1
    Ex: Civic FD1

    Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

  • #2
    Rasfatata masina, cu uleiuri schimbate (foarte) des, folii, eleron, etc...!
    Sper sa iti aduca si tie tot atata multumire cata atentie ii dai tu...!
    Drumuri multe si bune!
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #3
      Sa o conduci cu plăcere! Poze ai?🤓 ce sistem multimedia ai instalat, și ce funcționalități ai pierdut? și eu eram aproape sa īmi schimb sistemul multimedia care este extrem de slab, dar nu am găsit nicio varianta care sa ofere cāt mai putine compromisuri (pierdeam microfonul incorporat, mufele din cotiera, antena GPS externa, subwoofer, etc, etc).
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • #4
        Multi Km fericiti, plimbari senzationale si departari minunate! Sa vedem pozeeeee!
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          Multumesc, domnilor.

          Originally posted by bacu View Post
          Sa o conduci cu plăcere! Poze ai?🤓 ce sistem multimedia ai instalat, și ce funcționalități ai pierdut? și eu eram aproape sa Ć®mi schimb sistemul multimedia care este extrem de slab, dar nu am găsit nicio varianta care sa ofere cĆ¢t mai putine compromisuri (pierdeam microfonul incorporat, mufele din cotiera, antena GPS externa, subwoofer, etc, etc).
          Poze am, dar imi e lene sa pun acum.

          Sistemul instalat este un Pioneer AVIC-Z810DAB: https://www.pioneer-car.eu/eur/products/avic-z810dab si s-a mai pus un subwoofer si o alta camera, pentru a nu taia firele de la cea originala.

          S-au pierdut functiile de a raspunde la telefon de pe volan, precum si ce era in unitatea originala, adica setarea orei si informatiile alea de consum sau mai stiu eu ce era...
          De asemenea, s-au pierdut intrarile USB originale, dar au aparut altele din unitatea Pioneer.

          Mie imi place foarte mult Apple CarPlay, mai ales ca este wireless, deci nu am nevoie sa scot telefonul din buzunar...doar daca vreau sa-l incarc.
          CR-V e:HEV
          JAZZ GD1 CVT
          Ex: CR-V RE6

          Ex: RDX TB1
          Ex: Civic FD1

          Ex - JAZZ GD1
          Ex - ACCORD Type-R
          Ex - DEL SOL EH6

          Comment


          • #6





















            CR-V e:HEV
            JAZZ GD1 CVT
            Ex: CR-V RE6

            Ex: RDX TB1
            Ex: Civic FD1

            Ex - JAZZ GD1
            Ex - ACCORD Type-R
            Ex - DEL SOL EH6

            Comment


            • #7
              Sa ai noroc de ea!
              '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

              sigpic

              Comment


              • #8
                Sa aveti parte de ea cat mai multi kilometri!
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #9
                  Frumoasa masina. Sa va poarte sanatosi.

                  Comment


                  • #10
                    Frumoasa, sa o conduci cu placere.

                    Comment


                    • #11
                      Sa va bucurati de ea multe zeci de mii de kilometri de acum incolo!
                      "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                      "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                      Comment


                      • #12
                        Frumoase poze, frumoasa masina!

                        Cat mai multi km fara probleme!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by maruta View Post







                          Iete și bagajele mele ))

                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            ce model frumos

                            Comment


                            • #15
                              Acum cand vad una pe strada o sa cred ca esti tu in ea..
                              S-o stapanesti sanatos! Vad ca la poza cu marea inca mai era montat HU original sau ai facut un photoshop?!

                              Comment

                              Working...
                              X