IRINEL: “15 Honda CR-V 1.6 4WD Executive, Sensing Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IRINEL: “15 Honda CR-V 1.6 4WD Executive, Sensing Black Pearl

    Cumparata cu 20000 fara TVA acum o luna din Nürnberg. Prima mea Honda, dupa ce am vazut si testat Nissan Xtrail si Kia Sorento. Daca imi permiteau banii luam Kia pentru ca are interiorul mai finisat si sapte locuri, dar sunt foarte multumit acum cu Hondita. Si prima experienta cu garantia si servisarea in Germania: la 180 km/h pe autostrada am facut o frana de motor (ACC in functiune si intra unu in fata apoi franeaza). S-a aprins pomul de iarna pe bord si nu mai trecea de 80 la ora. Service-ul mi-a schimbat niste chestii legate de blow off valve la turbocharger, au spus nemtii ca una a fost uzata si le schimba pe toateClick image for larger version

Name:	20171005_142244.jpg
Views:	1
Size:	82.5 KB
ID:	730747. Ma intreb cat costa prelungirea garantiei care expira in 2018, vreau sa o prelungesc pentru ca apreciez calitatea serviciilor de la Honda din Kaiserslautern.
    Attached Files
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 26-11-17, 10:23.

  • #2
    Bine ai venit pe forum, sa o stapanesti sanatos si cat mai multe drumuri frumoase!

    Cati km are?

    Comment


    • #3
      52000 km si merge repede spre 100k

      Comment


      • #4
        Am cerut la service sa repare si senzorul de la portbagaj ca sa o deschid din picior. Au fost suparati mecanicii ca i-am pus pe drumuri, se pare ca masina mea din 2015 nu are aceasta obtiune ?

        Comment


        • #5
          Originally posted by Irinel View Post
          Am cerut la service sa repare si senzorul de la portbagaj ca sa o deschid din picior. Au fost suparati mecanicii ca i-am pus pe drumuri, se pare ca masina mea din 2015 nu are aceasta obtiune ?
          Mno, la Honda nu exista asa ceva ......

          Comment


          • #6
            Vestea bună e că nu e stricat senzorul ăla. Doar că nu există
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              Originally posted by Irinel View Post
              Ma intreb cat costa prelungirea garantiei care expira in 2018, vreau sa o prelungesc pentru ca apreciez calitatea serviciilor de la Honda din Kaiserslautern.
              Bun venit in club, multi Km fericiti!

              180 Km/h, este mult pentru masina asta... merge dar e la limita.

              Cu garantia... depinde ce garantie aveti. Aici in Ro au fost optiuni de garantie suplimentara cand garantia era de 3 ani, dar acum este de 5 ani la toate Hondele si mai multa garantie nu se da. Doar importatorul de acolo va poate spune cum e cu garantia, daca are 3 ani poate puteti sa cumparati inca 2 ani, in functie de politicile comerciale locale.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • #8
                Eu am luat-o anul trecut in martie de la Autoklass Timisoara cu garantie de 7 ani ....

                Comment


                • #9
                  Originally posted by TRUBADUR View Post
                  Eu am luat-o anul trecut in martie de la Autoklass Timisoara cu garantie de 7 ani ....
                  Sunteti un norocos. Pe noi ne-a pacalit cu 5 ani: https://www.hondatrading.ro/my-honda/garantie-extinsa/

                  Desi vad ca mai e pe site la Asko si vechea garantie... cine stie ce brambureala e si la ei... http://asko.ro/garantie/

                  Pe mine personal ma mira imens chestia cu 7 ani garantie... mde.
                  Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
                  Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
                  Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

                  Comment


                  • #10
                    Sa ai noroc de el. Cum ziceau colegii, Honda nu are senzor la picior. Probabil confunzi cu Ford.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Da, a fost oferta buna. Pe langa 7 ani garantie am primit si anvelope de iarna +1000 euro discount.
                      Sincer, sper sa nu implinesc nici 5 ani cu ea.....

                      Comment


                      • #12
                        S-o conduci cu plăcere. E sora geamănă cu a mea. 😉 cum arată scaunul șoferului după 50k km, poți pune niște poze sa văd și eu la ce ma pot aștepta in timp?
                        2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                        Ex:
                        2014 Honda Civic Executive
                        2011 Honda Civic GT

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by cerevelu View Post
                          180 Km/h, este mult pentru masina asta... merge dar e la limita.
                          Salut,

                          180Km/h nu este deloc la limita. Dupa mine, atata timp cat motorul nu "urla" si masina inca creste in viteza repede, inseamna ca poate. Eu am mers de cateva ori cu 200Km/h si masina era foarte stabila. Intre 140km/h si 200km/h ajunge foarte repede, mult mai repede decat ma asteptam. Cu masina veche Mazda 3, de la 180 urca foarte greu inspre 200, cu CR-V ul ajungi la 200 fara sa-ti dai seama si pe la 210 incepe sa creasca foarte incet, eu m-am oprit acolo. La 210Km/h pe ceas si 200 km/h pe GPS motorul este fix la 4000 rpm si mai are practic 500 rpm.

                          Exemplu: https://www.youtube.com/watch?v=vBJBv7LmBfc

                          LE: Eu am cutie manuala.

                          Comment


                          • #14
                            Click image for larger version

Name:	20171128_164533.jpg
Views:	1
Size:	45.5 KB
ID:	725972Click image for larger version

Name:	20171128_164510.jpg
Views:	1
Size:	37.8 KB
ID:	725973
                            Sunt de piele, cu incalzire, unul are o taietura mica dar nu in adancime. Pozele sunt cu telefonul mobil dar arata foarte bine, un bej maroniu.

                            Comment


                            • #15
                              Mulțumesc, arată foarte īngrijite, intr-adevăr, īnseamnă ca pielea (sintetica) e destul de calitativa, rezista destul de bine in timp. Dar vezi ca dacă le vezi bej maroniu ar trebui sa le cureți, teoretic ele sunt bej deschis!☺️
                              2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                              Ex:
                              2014 Honda Civic Executive
                              2011 Honda Civic GT

                              Comment

                              Working...
                              X