Jules_K: '16 Honda CR-V 2.0, A/T AWD Elegance, Urban Titanum Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • De zona primarului cu hashtag zici?

    In privinta placutelor, ai mai schimbat vreun set pana acum? 2000ron e ceva dar presupun ca implica si test de frana pe stand, etc de aici si costul mare?

    Comment


    • Originally posted by jules_k View Post
      Apropo, cat a fost claxonul de accord? Nu de alta, insa la noi in zona se pare ca e nevoie de claxoane mai puternice ca unii refuza sa vada semnele de circulatie gen STOP.
      100 lei a fost.
      2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
      Ex:
      2014 Honda Civic Executive
      2011 Honda Civic GT

      Comment


      • Nu doar placutele ci si discurile aparent. Pe fata.
        O sa le schimb ca nu ammult de ales.
        Sunt la al doilea set de placute. Astea ultimele au cam 20-25k km. Putin fata de originale. Dar si pretul a fost la un sfert.

        Comment


        • Ok, deci astea originale te-au tinut peste 55k km. Bine de stiut, ms!

          Comment


          • Dap, au tinut foarte bine si neasteptat chiar. Astea noi nu prea. Dar nu ma deranjeaza.

            Comment


            • Am vrut sa scriu ceva mai devreme insa forumul a fost in concediu si el
              Fusei la greci, prin Vourvouru. Am cutreierat tot bratul Sithonia.
              Cateva concluzii amestecate:
              - grecii sunt niste idioti in trafic de prea multe ori.
              - Drumurile prin Sithonia sunt geniale. Proiectate exact asa cum trebuie cu inclinatie in curbe. Bine, sunt uneori cam denivelate, insa senztia ca poti sa iei niste curbe cu 60 km/h in mod neasteptat si foarte lejer, e maxima.
              - tot legat de drumuri: foarte dragute pentru condus. Mi-a placut maxim. Eu as face traseele alea parte din jocuri video.
              - am testat si niste off-road. Unul foarte agresiv ca si inclinatie si calitate a drumului. Am coborat cu frana apasata si foarte incet. Frana de motor nu se putea deloc. Nu stiu daca a meritat, dar a fost interesant pentru mine si pentru masina. Mai ales la urcare a fost chiar ok cu awd-ul. Cred ca am si o filmare cu coborarea si urcarea. Sa o caut si o postez.
              - am mai mers pe niste drumuri gen forestiere, insa erau destul de amenajate. Doar putine locuri cu ceva provocare.
              - am facut cam 400 de km timp de o saptamana pe brat.
              - am vazut niste locuri foarte misto cum ar fi Porto Koufo.
              - am mancat la diverse taverne si nu am fost dezamagit deloc. Ca idee trei persoane am paltit cam maxim 50 euro.
              - apa a fost foarte buna, plajele in functie de noroc cumva. Daca era cu plata, erau ok, daca erau la liber puteai avea surprize uneori. Dar impresia per total a fost buna.
              - am inchiriat barca cu motor doua zile si ne-am plimbat de era sa ramanem fara benzina ( mai aveam doua degete pe fundul rezervorului).
              - am tractat pe vreo doi din nisip.
              - masina s-a comportat bine, consumul a fost ca de obicei pe la 8-9%.
              Acum probabil va trebui sa trec pe la service sa schimb placutele si discurile de frana pe fata.

              Comment


              • As mai fi lasat un update ceva, insa forumul a fost mai mult indisponibil.
                Asta e.
                Singura chestie misto: trebuie sa schimb discurile de frana si placutele de frana pe fata. Asta mi-au spus la revizia de 80k km. Asa ca am luat piesele si urmeaza o programare la service.

                Comment


                • Ai schimbat cumva uleiul la cutia de viteze la revizia de 80k?

                  Comment


                  • Nu. Au spus ca se schimba la 120k km.

                    Comment


                    • Hmm, interesanta treaba. Ai fost la Asko sau HN? Din ce tin minte lui
                      cerevelu
                      Senior Member
                      cerevelu i l-au schimbat la 60k km...nu mai stii pe cine sa crezi...

                      L.E. Am recitit, 60k sau 4 ani pt conditii grele sau 120k km in mod normal.

                      Comment


                      • Ma gandesc sincer ca la urmatoarea sa fac si schimbul asta. Adica peste vreo 12k km.

                        Comment


                        • INtr-un final am reusit sa schimb discurile de frana si placutele pe fata.
                          Observatii:
                          1. epiesa.ro nu gaseste VIN-ul masinii adica lor le apare ca invalid. Ceea ce e ciudat. Am luat totusi de la ei piesele si au fost ok.
                          2. Discurile de frana au venit vopsite ceea ce a dus la o franare foarte aiurea primii kilometri.
                          3. Placutele s-au uzat mai mult pe fata stanga. Si in general cele de pe interiorul discului s-au uzat mai mult fata de cele de pe exterior.

                          Acum ca s-au rodat putin discurile si placutele, frana tine bine. Mi-au facut si testul. Schimbul l-am facut la un service mic de prin Giulesti. 250 lei.

                          Am reusit sa circul cu ITP expirat vreo luna. Am mers la prima statie ITP si l-am facut. Inainte de schimbul de mai sus. A iesit bine.

                          Am intrat in anul 5 cu masina. 90k km in patru ani. Nu stiu ce sa fac la anul. Ma gandesc serios in ultima vreme sa trec pe un motor benzina turbo. Electric inca nu e cazul. Motivul e simplu. Am nevoie de un motor mai fasnet. CRV-ul e mai potrivit pentru tari unde exista infrastructura si ceva civilizatie in trafic.

                          Comment


                          • Ieri a inceput sa faca probleme geamul spate dreapta. Se ridica pana la capat dupa care revine/se lasa la jumatate. Pare a fi protectia la obstacole. Chederele sunt curate, geamul a fost mai mult nefolosit, nu pare sa se fi rupt ceva pe acolo.
                            Solutii?
                            As incerca cu un spary de silicon ca asa arata cineva pe youtube. Super enervant.

                            Comment


                            • Pana acum nu am reusit nimic. Nici timp de mers la service nu prea am.
                              O sa deconectez bateria, o las asa cateva minute si sper sa se reseteze alea.

                              Comment


                              • s-ar putea sa aiba nevoie de un reset al geamurilor electrice, e o procedura pentru asta, dar sincer nu stiu exact care este, stiu doar ca mi-au facut-o si mie dupa ce am schimbat bateria...
                                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                                Ex:
                                2014 Honda Civic Executive
                                2011 Honda Civic GT

                                Comment

                                Working...
                                X