TEOH: '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Stand de 15 ani in Spania, cand iti faci gānduri sa te īntorci cāndva īn tara, găsesti destule de pus intr-o remorcă chiar si cu "ditai masina".

    PS: spaniolii au o vorbă: "La curiosidad mató al gato."
    TeoH
    Senior Member
    Last edited by TeoH; 28-08-15, 15:56.
    '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

    Comment


    • #77
      Asta e ca la noi la romani cu "curiosii mor repede" ?
      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

      Comment


      • #78
        Mai e si aia cu "curiosii" stiu multe in final decat aia care nu scot capul din carapace. Stai linistit ca nu am intrebat cu rautate saraca matza

        Comment


        • #79
          Nici eu nu am zis-o cu vreo răutate (de fapt nici la spanioli nu e folosita expresia cu rautate) .
          Pe drum am vazut destui cu Renault Traffic sau Nissan si Opel care si-au mai pus si portbagaj sus pe masina. Personal daca luam asa ceva in locul Hondei nici nu ne mai trecea prin gand o remorcă.
          '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

          Comment


          • #80
            Buna ziua !

            Ieri am ajuns inapoi in Spania. Am facut deja 17560 km. De data aceasta am venit cu remorca goală. A scazut si consumul nitel (6,3 l/100 km). Marea majoritate a călătoriei am mers cu 110 km/h. La iesire din Franta si la intrare in Spania ne-a batut vāntul din fata (efectiv simteai cum te frāna) fapt care a dus la cresterea consumului pana la 6,5-6,6 l/100 km. In acest drum ne-am lovit de destulă aglomerație in care mergeam cativa metri si stăteam pe loc cateva minute bune si nu in ultimul rand de temperaturi de 36-37 ℃ ziua si 23-25 ℃ noaptea asa ca am mers cu clima pe tot traseul.
            Acum masina, plina de musculite pe bara-capota, se odihneste in garaj in asteptarea unei vizite la spălătorie si schimbarea filtrului de motorină si ulei si uleiul motor.
            Pana data viitoare, toate cele bune.
            '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

            Comment


            • #81
              Da nu se pot demonta marginile si acoperisul remorcii. Eu asa merg cu remorca goala si e diferenta de la cel la pamant.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #82
                Se pot demonta dar nu am mai avut timp de asta (a fost un concediu destul de plin si cu ceva evenimente neplacute). Am incarcat masina cu bagajele aferente, am mers dupa remorca si la drum. Poate ca la anul, la intoarcere in Spania, demontam.
                '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                Comment


                • #83
                  Cat dureaza un astfel de drum? 3-4 zile?
                  2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                  Ex:
                  2014 Honda Civic Executive
                  2011 Honda Civic GT

                  Comment


                  • #84
                    Depinde de nr de soferi si ruta aleasa. In 2 soferi se face lejer in 2 zile.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #85
                      Pai rutele alese sunt Spania-Franta-Italia-Austria-Ungaria-Romania ori Spania-Franta-Italia-Slovenia-Ungaria-Romania. De exemplu, anul asta, catre Romania am luat-o pe Austria si la intoarcere pe Slovenia.
                      Cel mai putin am facut in 2007, cand am venit pentru un deces in familie, si anume 36 de ore. Si atunci a condus doar tata caci doar el avea permisul. Acum avem toti trei permisul dar mergem lejer (cum mergem de obicei daca nu e pentru o cauza cum a fost decesul) si ne oprim sa dormim cum ne vine somnul asa ca facem de la 42 de ore pana la 48 ore (mai depinde si cat de aglomerat prinzi traseul, mai trebuie sa te opresti sa mananci...).
                      '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                      Comment


                      • #86
                        Salut! Am si eu o curiozitate..de ce schimbi uleiul atat de des? Din ce-am citit in threadul tau l-ai schimbat o data pe la 10000 si acum la 17500 iar il schimbi? Totusi producatorul recomanda schimbat filtre si ulei la 20000km sau un an. Eu am acelasi motor, masina are fix un an si 20000km si am fost programat la revizie, am dus masina(la dealerul autorizat de unde am cumparat-o), am lasat-o acolo jumatate de zi iar cand am luat-o mi-au zis ca au facut doar verificarile de revizie(lichide, lumini, frane, etc), dar filtre si ulei nu au schimbat pentru ca atunci cand au introdus datele in sistem producatorul a recomandat sa fie schimbate peste inca 10000km/jumatate de an. A mai patit cineva cu motorul asta asa o treaba?

                        Comment


                        • #87
                          Pana acum uleiul a fost schimbat de două ori. Obisnuim sa schimbam uleiul, filtrul si filtrul de motorină (la ce motorină e in Romania ca simti ca merge altfel masina, adică mai prost) dupa fiecare concediu (facem cam 8000 km intr-o singura luna). Tatăl meu la toate masinile lui are obisnuinta sa nu lase uleiul mai mult de 10k km sau un an. Pot sa zic ca e si o obsesie datorită profesiei (mecanic auto). Fiecare face cum vrea (masina ta, banii tai si alegerea ta).
                          Altfel e treaba cu motoarele astea mai noi care au fost facute sa te tina mai putin (producătorii au avut grija sa ne demonstreze asta). Pot sa spun ca Yaris-ul si Vitara (mai ales cea din urma) nu sunt "tinute asa din scurt" pentru ca nu sunt asa pretentioase ca astea noi.

                          Cum adică, daca producătorul recomanda revizia la 20k km, sa te mai lase 10k km sau 6 luni cu acelasi ulei si filtre? Asta s-a intamplat in Germania?
                          Asteptam si o prezentare a masinii aici īn secțiunea dedicata .
                          TeoH
                          Senior Member
                          Last edited by TeoH; 05-09-15, 00:25.
                          '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                          Comment


                          • #88
                            Da, in Germania s-a intamplat..dar am inteles acum si de ce. Au aparat de masurat consistenta uleiului (ulei care se uzeaza mai mult sau mai putin in functie de cum a fost condusa masina) si le-a indicat ca nu e nevoie sa fie schimbat. Deci nu-mi bat capul cu asta.

                            Comment


                            • #89
                              E bun atunci. Au masurat vascozitatea uleiului.
                              '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                              Comment


                              • #90
                                Schimbat astazi ulei + filtru si filtrul de motorină.
                                '14 Honda CR-V 1.6 i-DTEC Elegance 2WD, Passion Red Pearl

                                Comment

                                Working...
                                X