yobit net
SORINM: '07 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Nighthawk Black Pearl - Hondafan

SORINM: '07 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Nighthawk Black Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• SORINM: '07 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Nighthawk Black Pearl

Buna tuturor,
    Numele meu este Sorin...proaspat posesor de CR-V 2.0 benzina si automata, 2007.
    Fiind un tip destul de tipicar, acum dupa achizitie vreau sa rezolv cateva problemute si as avea nevoie de cateva sfaturi:
    - pentru placute frana -sunt ok ATE?
    - sunt dese problemele cu caseta directie?-trebuie sa schimb bielete directie
    - kit protectie amortizor(burduf+opritor)

Deasemeni o alta chestie ciudata e atunci cand semnalizez si virez in directia semnalizata se aude un click sau mai multe pana la revenirea semnalizarii....stie cineva de la ce provin aceste clickuri?

Multumesc

• WillyCR-VFAN
    replied
    Corect ! N-ai mancat decat o felie din tortul imens (CR-V), pofta buna in continuare !

Leave a comment:

• SorinM
    replied
    Postarea aceasta se refera la gradul de multumire vizavi de aceasta masina care creste odata cu trecerea timpului....celor care ezita...go for it...e misto

Leave a comment:

• SorinM
    replied
    Gata...pregatit de vara...Dunlop grandtrek st30.....merge perfect.

Leave a comment:

• WillyCR-VFAN
    replied
    Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
    M-am uitat pe cartea masinii..daca fac 10k pe an mare lucru. Acum in 1012 am mers mai mult...si am facut 10 mii mai repede..ca si timp.....a fost drumul pana in Olanda cu adiacentele de rigoare.Fac un singur schimb pe an, la ulei si filtru. Restul de fluide conform grafic din carte.Filtrul de aer motor si filtrele de la AC, am 2, le schimb la inceput de primavara si la inceput de toamna. Ultima data am bagat Carbon Activ la AC...in august 2012..aveam 69972 acum am aproape 80k..e timpul pentru ulei si filtru de ulei...evident si diferentialul.
    Nemuritorule ! Plus masina (Honda CR-V) de peste 1000 de ani, merge perfect, normal pt un CR-V...ce parere au avut despre masina olandezii in 1012.... am observat eu ca sunteti un tip special ! Aratati bine pt varsta dumneavoastra, excelenta !
    Last edited by WillyCR-VFAN; 01-04-13, 01:21.

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    M-am uitat pe cartea masinii..daca fac 10k pe an mare lucru. Acum in 1012 am mers mai mult...si am facut 10 mii mai repede..ca si timp.....a fost drumul pana in Olanda cu adiacentele de rigoare.Fac un singur schimb pe an, la ulei si filtru. Restul de fluide conform grafic din carte.Filtrul de aer motor si filtrele de la AC, am 2, le schimb la inceput de primavara si la inceput de toamna. Ultima data am bagat Carbon Activ la AC...in august 2012..aveam 69972 acum am aproape 80k..e timpul pentru ulei si filtru de ulei...evident si diferentialul.

Leave a comment:

• ro861
    replied
    Eu am 25k de la schimb si totul este ok. La revizia de 60 mi-au ramintit baietii de la Ako sa vin la 70 sa schimb si asa o sa si fac.

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    Nu sunt de meserie dar - asa cum am spus - eu l-as fi schimbat. Daca acum ai 80k si el a fost schimbat la 60k...dupa mine 20k si peste este mult. Cum crezi. Nu te uita ca masina mea este din 2006..sistemul pe spate este acelasi. Si eu am avut tentativa sa-l schimb la termenii din carte dar la 30k a inceput sa se auda diferentialul....si de atunci ca sa evit neplacerile..din 10k in 10k ..il schimb.

Leave a comment:

• SorinM
    replied
    Rezolvat revizia 80k in felul urmator:
    - comandat filtru k&n aer si chit intretinere si inlocuit
    - filtru polen cu insertie de carbon - comandat si inlocuit
    - ulei si filtru ulei-reprezentanta honda iasi- 5w 40
    p.s. cel din diferential a fost schimbat la 60k

Leave a comment:

• FLORIN CRISTEA
    replied
    Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
    5W40 sau 0W40-la mine 1 an Texaco-5W40, 3 ani Mobil1-0W40, ultimul an Texaco-5W40, comportament impecabil cu ambele !
    http://www.valvolineeurope.com/engli...ricant_advisor

Eu nu-ti zic sa iei de la ei ulei, cu toate ca eu folosesc Valvoline Syn Power MXL 0W30 ...un ulei destul de scump.. si fac schimb la 15-20 de mii km...se comporta excelent si vara si iarna...este un ulei de sarcina grea
    E bine sa folosesti lubricat advisor ai tot ce-ti trebuie si te poti orienta .
    Sa nu uiti de schimb ulei "diferential "...si obligatoriu ulei de la HONDA uleiul lor....nu baga altceva ca-l mananci copt...sunt unii p'aici care au patit-o. Eu schimb si la diferential la 10 mii km.. Nu te uita la un milion si ceva...."cutia" din spate costa mult...foarte mult si am inteles ca nu prea se repara....se schimba cu totul....

Leave a comment:

• barda
    replied
    poti descarca de aici

Leave a comment:

• SorinM
    replied
    Originally posted by ro861 View Post
    Ultima varianta e 3.60
    Incearca Andrei 0723235195, sau naviauto pe mess.
    Merci mult

Leave a comment:

• ro861
    replied
    Ultima varianta e 3.60
    Incearca Andrei 0723235195, sau naviauto pe mess.

Leave a comment:

• SorinM
    replied
    Stiti pe cineva cu cd pt navi mai actual?

Leave a comment:

• WillyCR-VFAN
    replied
    Da-le un e-mail si vezi ce spun !!

Leave a comment:

Working...
X