TGROSU: '12 Honda CR-V Executive, 2.0 M/T, Alabaster Silver

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• TGROSU: '12 Honda CR-V Executive, 2.0 M/T, Alabaster Silver

Salut si bine v-am gasit!

Urmează să intru în posesia ei către finele săptămânii, mașina fiind achiziționată de la Honda Carpati. Pana atunci, nu prea am ce sa va arat, in schimb as fi curios sa va cer părerea intr-o problema: merita sa cumpar scut metalic de protecție a compartimentului motor? Am observat ca sub motor nu se gaseste nimic, motiv pentru care toata murdaria de pe sosea se va depune, inevitabil, pe acesta. Contraargument: asa a fost gandita masina de cei de la Honda, asa ca orice intervenție in sensul modificarii parametrilor constructivi ar putea afecta performanta masinii (in cazul de fata, de ex., supraîncălzirea motorului). Ce parere aveti?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2
    Last edited by tgrosu; 04-09-12, 11:43.

pune-l....din cate stiu eu honda are un sistem de racire a motorului f bun.

Comment

Eu mi-am pus scutul, tocmai pentru ca am constatat ca in partea frontala masina este foarte expusa.
      Initial crezusem ca scutul protejeaza inclusiv partea de jos a radiatorului si a condensatorului a/c.
      Dar dupa comanda si montarea acestuia la Asko, am constatat ca orice bolovan mai mare sau alt obstacol proeminent, fie el pe drumuri asfaltate sau nu (deh, se mai intampla!), ar afecta major aceste componente sensibile, asa ca pentru siguranta am montat si un bullbar. Acum cred ca am eliminat cele mai multe riscuri de avarie!
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Sub motor e un scut de plastic foarte bun. Isi face treaba. Eu am mers pe zoaie de neinchipuit si mocirle si noroaie si de un an nu am spalat motoru` si e ca nou. Scutul de metal e bun doar antishoc, la caini, porci, obiecte pe sosea, se fac mai putine daune pe acolo, in caz de pocinog, in rest, nu. Dar cum sunt la noi drumurile, mai bine cu scut mare si tare decat fara.
        CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T

Comment

@cerevelu: sincer, nu am observat acel scut de plastic mentionat de tine. E insa posibil sa-mi fi scapat...daca ar fi sa fie, nu are altundeva decat exact sub bara din fata. In continuare, pe suprafata motorului, e loc gol. Gresesc? Masina cu care am facut test drive avea motorul cam murdar, judecand dupa vremea caniculara din ultima perioada si absenta baltilor... Si masina avea doar vreo 700 km...

Comment

Masina are un scut in fata, nu e grozav, dar isi face treaba, al meu arata ca dupa razboi, insa e la datorie, eu nu am adaugat nimic, producatorul probabil stie el de ce e suficient asta.....am facut multe ghidusii cu masina si motorul arata foarte bine...in al cincilea an de functionare !!......bine ai venit in club ! Ai facut o alegere buna....ramane sa ne confirmi !!
            Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
            "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
            "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Originally posted by tgrosu View Post
              @cerevelu: sincer, nu am observat acel scut de plastic mentionat de tine.
              La mine are scut care are isi face treaba, cum zice colegu` Willy. De ce nu are masina de la Carpati, nu stiu.

Comment

Așa cum am promis, deși cu o mică întârziere, revin cu câteva fotografii ale mașinii...
                Toate pozele sunt făcute cu telefonul mobil, așa că îmi asum din start eventualele critici :-)
                Atunci când voi mai avea puțin timp, voi completa cu siguranță micul album foto.
                În altă ordine de idei, nu am apucat să menționez în posturile anterioare faptul că mașina este fabricată în 2012, însă vorbim, evident, de un CR-V generația III.
                Attached Files

Comment

sa ai noroc de ea!
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

sigpic

Comment

Fericire, sanatate si multi Km superbi fara imbecili prin jur! Masina e superba.

Comment

Geamurile sunt fumurii din fabrica?

Sa o alergi cu placere
                      Raspund la 0743.10.80.80 California Scents ORIGINAL BLVScents

Comment

Da, sunt fumurii din fabrica. Un element de noutate chiar si pentru mine au fost jantele, care se pare ca pe modelele fabricate in 2012 vin in varianta Onyx (parca asa se numesc).

L.E.: vă mulțumesc tuturor pentru urări și vă doresc, la rândul meu, drumuri cât mai line și lipsite de probleme!

Last edited by tgrosu; 19-09-12, 11:18.

Comment

Superba masina. Felicitari de achizitie si sa te bucuri de ea!
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

În caz că n-a fost "remarcat" L.E.-ul din postul de mai sus, o mai spun încă o dată: vă mulțumesc tuturor pentru urări!

Comment

Si ca sa mai animam putin thread-ul, vin cu o intrebare: stiti unde as putea gasi de vanzare niste folii transparente pentru protectia manerelor de la usi?
                              M-ar interesa ceva mai ieftin decat oferta Honda (37 euro, banuiesc ca pentru 4 bucati).
                              Multumesc!

Comment

Working...
                              X