PITU: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive (GPL), Premium White Pearl

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• PITU: '08 Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive (GPL), Premium White Pearl

Salutari tuturor, desi am masina din 2008 abia acum am reusit sa ma loghez la acest forum si o fac cu placere ptr ca la asa masini asa oameni.
    SUNT MULTUMIT DE ALEGEREA FACUTA SI NU AM REGRETE, O MASINA EXCELENTA DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.
    Un pic deranjanta e cutia de viteze automata atunci cand ai nevoie sa o calci si ea are un timp de intarziere ce te face sa tii cont de el in anumite situatii. Si eventual sa ai grija si de inima soferului masinii ce o depasesti, daca are geamul deschis cumva, ca nu stie ce se intampla cu masina ta cand aude acel zgomot scos de motor atunci cand cutia trece in treapta intai, 6000 ture.

Are apox 85000km, fara probleme, de acum un an am pus si instalatie GPL, ma pot lauda cu un plin gas, 43 litri, parcurs distanta 450 km, Piatra Neamt - Eforie Nord, mers normal. In general, am o medie consum GPL de 10 - 10,5 %. Pe bord indicat 8,2%. Cat am mers cu benzina media era in jur de 8-8,5 vara si 9,5 maxim iarna.
    Partea rea e ca ma gandesc la alt model suv si nu prea as dori sa o vand.
    Toate cele bune si sa ne auzim sanatosi.
    Last edited by ticker; 24-05-12, 09:31.

S-o stapanesti sanatos ! tu stii cat te mai bucuri de ea...daca e excelenta din toate punctele de vedere inseamna ca n-ai motive s-o vinzi !! Cred ca e primul CR-V (Honda in general) cu GPL despre care citesc pe-aici....cat a costat investitia ? Daca ai Executive cu Navi-2008, inseamna ca avem acelasi model, treaba cu GPL e cel putin interesanta !!
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Originally posted by willycr-vfan View Post
      s-o stapanesti sanatos ! Tu stii cat te mai bucuri de ea...daca e excelenta din toate punctele de vedere inseamna ca n-ai motive s-o vinzi !! Cred ca e primul cr-v (honda in general) cu gpl despre care citesc pe-aici....cat a costat investitia ? Daca ai executive cu navi-2008, inseamna ca avem acelasi model, treaba cu gpl e cel putin interesanta !!
      nu prea mult, 3000 lei, nu simt nici o diferenta intre a merge pe gaz sau benzina.
      2008 cu navi. Instalatia a fost montata intr-o zi, la aprox 58000 km, august 2011, efectiv am dublat nr de km parcursi intr-un an.
      Am nevoie de o masina mai mare, eventual 7 locuri.

Comment

Unde ai pus butelia, si ce forma are? Intreb de forma, pentru ca mai demult am vazut una de forma rotii de rezerva la un Cielo, pusa in acel locas ( proprietarul renuntase la roata pentru butelie).
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

Comment

Originally posted by ro861 View Post
          Unde ai pus butelia, si ce forma are? Intreb de forma, pentru ca mai demult am vazut una de forma rotii de rezerva la un Cielo, pusa in acel locas ( proprietarul renuntase la roata pentru butelie).
          in locul rotii de rezerva, iar ptr aceasta cei ce au montat instalatia mi-au facut o husa la pret de 50 lei. Avand in vedere ca roata e de dimensiuni mici, nu e prea incomod sa o tin in portbagaj.

Comment

Buna solutia aleasa. Asa este si destul de bine protejata. Trebuie insa sa ai grija, ca umbli cu o mica bomba dupa tine.

Comment

Asta e unul din motivele pt care n-as trece pe GPL, desi stiu ca exista multa protectie. Ma gandesc, de pilda, la o ipotetica lovitura foarte puternica in spate, Doamne fereste !...si protectia aia, probabil, are niste limite. Am si o "tacaneala" legata de masina, daca a venit din fabrica cu anumite sisteme, trebuie sa le las la locul lor si doar sa le intretin pana ce schimb masina. Cu toate astea GPL ramane o varianta utila si binevenita pe scumpetea asta la ceilalti carburanti si nu numai !!
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

Comment

Numai priviti butelia ca "o mica bomba", ca nu are cum sa explodeze!

Sent from my GT-I9100
                Volkswagen Golf V, 2.0TDI, BKD, MTM Engine Performance Upgrade, GOODRIDGE Brake Lines Hoses, Front&Rear EBC Turbo Groove Brake Discs, Front&Rear EBC Redstuff Brake Pads, Zandvoort 17" + GY Eagle F1 Asymmetric, Hella Xenon-look Headlights, Hella LED Clear Taillights

Comment

Pana acum nu am auzit ca ar fi explodat vre-o butelie, chiar si in caz de accident.
                  Referitor la economia de carburant si o eventuala reparatie a motorului ramane de vazut. Daca cu un plin de benzina faceam 450 km, acum acelasi numar de km e facut cu un plin de gaz, adica 45 litri, diferenta de pret e considerabila, 100 - 120 lei.
                  Ex trasee - Piatra Neamt - Eforie Nord - un plin
                  Piatra Neamt - Sighisoara - Piatra Neamt - un plin
                  mers de familist, 100 - 120 km/h
                  Numai bine, ne mai auzim.

Comment

sa o stapanesti sanatos vecine
                    I don't care about other cars , i just love my Honda

Comment

si eu am o Honda CR-V din 2008 si am pus GPL , la inceput am avut un consum de 12,7 cu rulota dupa masina si bagaje ptr concediu ,iar acum a sarit la 15,16 si nu e normal. Referitor la un eventual accident benzina explodeaza mai repede decat gazul. Am vazut teste facute in Germania GPL - Benzina si la accident benzina a explodat ,iar gazul a ars cu flacara fara sa explodeze asta pe langa faptul ca GPL e mai ieftin.

Comment

salut, am o intrebare , la diferential ce ulei se foloseste , cati litri si la cati km se schimba . Am vazut in carte ca pe la 80000 km sau la 40000. Nu gasesc niciunde ce tip de ulei sa schimb.

Comment

Mie mi-au recomandat la Asko sa il schimb la fiecare 40.000 km, iar uleiul l-am luat tot de la ei.

Comment

Eu il schimb la 30.000, cam 200 de lei distractia la Asko, dar e necesara manevra pt perfecta functionare a utilajului !

Comment

Este corect: 40.000 km. Iti recomand ulei Honda original. Ai nevoie de 1,5 l. Avand in vedere faptul ca estin din Resita, da-mi un PM cand vii in TM. Pot sa iti fac rost de ulei la un pret excelent!
                              "Singurul lucru necesar pentru ca raul sa triumfe este ca oamenii buni sa nu faca nimic" - Edmund Burke

Comment

Working...
                              X