RO861: '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDI M/T Executive, Nighthawk Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Crăciun fericit, doamne-jută!
    2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
    Ex:
    2014 Honda Civic Executive
    2011 Honda Civic GT

    Comment


    • Crăciun fericit!
      '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

      Comment


      • Fericire, sanatate, drumuri minunate pentru Hondele noastre si pentru sufletele noastre, pace si liniste si toate cele bunee!
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • Crăciun fericit si multa sanatate!

          Comment


          • Jurnal de bord : 237000 km

            Masina a implinit 10 ani de la prima inmatriculare si se apropie in curand de 6 ani de cand suntem impreuna, avand acum 210k km parcursi in aceasta perioada .
            In cateva cuvinte, la acest frumos bilant: merge impecabil, arata foarte bine, toate functiile/facilitatile sunt operationale.
            Concluzia, fiind pentru mine un daily car: este o masina puternica, sigura, confortabila, multifunctionala, facuta din materiale de calitate, mai putin orientata spre trafic urban si din nefericire, destul de poluanta.
            Sper sa ajung cu ea in maximum 2 ani la 300k km, apoi mai vedem.

            Aventura continua..!
            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

            Comment


            • Multi KM fericiti inainte!
              Uite, datorita unor postari ca a Dvs citite pe aici mi-am luat si eu prima Honda CR-V acum 8 ani si mi se pare in continuare o masina exceptionala, in care te simti bine si in care ai o senzatie de siguranta si de beatitudine chiar.
              Conteaza mult astfel de pareri ca a Dvs si uite asa se construieste minunat imaginea unei masini grozave.
              Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
              Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
              Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

              Comment


              • felicitari si mai ales pt faptul ca e daily. Eu nu reusesc cu outlanderu decat maxim 2 zile prin Bucuresti, dupa iau smartu.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • Radule, distractie placuta in continuare !
                  Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                  "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                  "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                  Comment


                  • Tu astepţi hibridul, ştiu eu
                    '09 Honda Accord Sedan 2.4 i-VTEC A/T, Executive, Crystal Black Pearl
                    http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/zagado26/

                    Comment


                    • Eu astept un plug-in hybrid CR-V...
                      '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                      sigpic

                      Comment


                      • Jurnal (tehnic) de bord: 237130 km

                        Azi mi-a venit de la Nonda (ZUS) ultima jucarie (gata, promit sa ma opresc aici..), Smart Vehicle Health Monitor, cu care pot vedea pe telefon oricand, cam tot de scoate mufa OBD spre laptop-ul celor de la service.

                        Cu asta intregesc setul de 3 jucarii de la firma asta, Smart Tire Safety Monitor pentru presiune/temperatura roti si Smart Car Charger pentru incarcat rapid 2 orice device-uri, car locator si Battery Monitor.

                        Toate informatiile astea, 56 la numar, apar pe un Dashbord in aplicatia ZUS pe telefon, dar interesant aici este ca orice anomalie de functionare monitorizata genereaza o alerta si afli instantaneu de ea.

                        Acum, ma simt mult mai in control cu ce se intampla cu masina asta...!
                        Urmeaza curand revizia de 240k.

                        Aventura continua..!
                        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                        Comment


                        • Jurnal (tehnic) de bord : 240660 km

                          O vizita programata la Asko, pentru revizia la 240k km si alte maruntisuri

                          Am folosit kit-ul de revizie luat anterior de pe cox, cu uleiul Honda (6 litri 0w30) si toate filtrele (inclusiv cel de motorina), iar in plus am schimbat (regulamentar, la 60k km) si uleiul de transmisie (Honda, of course...) la cutia de viteze.

                          Am mai schimbat un proiector de ceata (achizitionat Autokarma) pe partea dreapta, care se intersectase fatal cu o piatra, ceva si era crapata sticla, desi impactl a fost destul de bine amortizat (dar nu suficient) de folia pe care o aveam aplicata pe el.

                          in final, a trebuit sa ii rog pe baieti sa faca ceva cu duza de spalator parbriz de pe partea soferului care nu mai stropea decat anemic cu un singur jet, find demontata/montata curatata.

                          Ca de obicei, la Asko o ambianta calda si prietenoasa, cu discutii utile si sfaturi din partea baietilor.
                          Azi gazda a fost Alex (Razvan era plecat), caruia ii multumesc, la fel si restul baietilor de acolo.

                          Aventura continua..!
                          ro861
                          Senior Member
                          Last edited by ro861; 23-02-18, 14:53.
                          O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                          Comment


                          • Jurnal (tehnic) de bord : 242722 km

                            Azi am revenit pe la Asko, unde aveam o restanta de rezolvat dupa revizie, duza din stanga de la spalatorul de parbriz, care incepuse sa arunce aiurea si nu se curata, nu isi revenea, orice am incercat (suflat cu aer, suflat cu presiune de apa, demontat si incercat o curatare mecanica, nimic).

                            Intrucat acum cateva zile am infoliat farurile si proiectoarele de ceata (Bravo baietii de la DetailProtekt...!) cu folii LLumar, ocazie cu care am constatat ca si proiectorul de pe partea stanga este usor crapat, l-am procurat aftermarket (ca nu eram nebun sa dau de 5 ori mai mult pe unul OEM...!) si azi am profitat de vizita de la minunatul service si l-am schimbat si pe acesta.

                            Multumesc lui Florin si baietilor de la tinichgerie pentru promptitudine si profesionalism..!

                            Cu aceeasi ocazie am explorat si oferta de anvelope de vara a dealerului, dar nu m-am lasat convins de Razvan si mi-am comandat de pe un alt site binecunoscutele Michelin Latitude Sport 3, respectiv 4 anvelope 225/60 R18 100V. Asta ca la inceputul lunii aprilie vreau sa trec la roata de vara.

                            Aventura continua...!
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • Jurnal (tehnic) de bord: 243960 km

                              O zi obisnuita, care s-a dus la un moment dat in zona gri, mai putin placuta.
                              In sensul ca la un moment al zilei, gasesc masina cu luneta sparta (tandari, e geam securit), si o usoara lovitura in coltul dreapta jos al ei, ca o impunsatura, ceea ce a si provocat spargerea.
                              Un cetatean (probabil) grabit, care ori nici nu si-a dat seama ce a facut, ori...sti voi...

                              Ciudat e ca lovitura este destul de inalta, nu putea fi decat o masina inalta, dubita, van, sau un suv cu spatele.
                              In sfarsit, casco (bun la ceva, pana la urma...), deschis dosar de dauna, maine constatare, apoi service, inlocuire, intr-un cuvant putina agitatie si alergatura.

                              Asta e, viata merge inainte si bineinteles,
                              Aventura continua...!
                              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                              Comment


                              • Nu inteleg oamenii care nu-si asuma faptele din trafic. Probabil unii nu isi dau seama, dar din pacate la multe persoane pur si simplu nu le pasa, sau se gandesc ca acolo sus unde stau ei nu-i atinge nimeni!
                                Am patit si eu de 2 ori in viata asta de sofer sa-mi gasesc masina avariata. Iar in una din cauze a fost la 2h dupa ce am scos-o de la vopsit, parca ma urmarise cineva si a facut intentionat. Na, asta este, viata merge inainte, exact cum bine ai spus.

                                Sa o stapanesti sanatos si drumuri bune fara incidente!
                                ...
                                I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

                                Comment

                                Working...
                                X